Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O dotace na kotle můžeme žádat do konce dubna, uspokojeno bude 1700 žádostí

 
úterý, 17. dubna 2018, 09:00

O druhé kolo dotací na výměnu kotlů je v Olomouckém kraji velký zájem. Lidé už podali 2014 žádostí, přičemž na všechny zájemce se zřejmě nedostane. Uspokojeno bude kolem 1700 žádostí, řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Mezi žadatele bude v druhém kole dotací na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologický zdroj tepla v Olomouckém kraji rozděleno téměř 167 milionů korun.

Žádosti budou moci lidé ve druhém kole podávat do konce dubna, poté budou vyhodnoceny. „Uspokojeno bude kolem 1700 žádostí a zbytek bude podle pořadí připraven na další čerpání nebo navýšení alokace. Uvidíme, jak se podaří získat prostředky na tyto kotlíkové dotace. Program je velice žádaný," uvedl Okleštěk.

Olomoucký kraj loni na podzim kvůli velkému zájmu lidí zvýšil částku určenou na druhé kolo dotací na výměnu kotlů o 43 milionů korun. Podle původního plánu si žadatelé měli rozdělit 124 milionů, nyní je to téměř 167 milionů korun. Dotace může činit až 120 tisíc korun na jeden projekt.

Příjem elektronických žádostí do druhého kola dotací na výměnu kotlů krajský krajský úřad zahájil 24. října a hned za první minutu jich lidé zaslali 600. Dotace krajský úřad tentokrát přijímá jen v elektronické podobě. Zájemci o dotace dostali kód, který mohou společně s připravenou žádostí zaslat do elektronického systému úřadu. Využít k tomu budou moci i svůj počítač. Před krajským úřadem se díky tomu už netvořily fronty.

Finanční podpora je zaměřena na výměnu starých kotlů první a druhé emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech na území celého kraje. Lidé budou moci dostat příspěvek na pořízení tepelného čerpadla, plynového kondenzačního kotle i kotle na pevná paliva. Podporovány už nejsou uhelné kotle. Příjemce dotace může dostat na pořízení jednoho kotle či tepelného čerpadla až 120 tisíc korun. Výše dotace závisí na typu zdroje vytápění.

V první výzvě předloni kraj evidoval přes 2000 žádostí o dotace, schválil jich 1540. Lidé mohli na nový kotel získat až 127 500 korun.

Do roku 2020 jsou v Česku plánovány ještě dvě etapy dotací na kotle. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. V následujících čtyřech letech by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Zoologické zahrady, včetně olomoucké, sbírají staré dalekohledy na...

úterý, 17. dubna 2018, 07:25

Jedenáct českých zoologických zahrad se zapojilo do sbírky starých dalekohledů na pomoc ptákům v Indonésii. Zájemci tak mohou své...

Kino Metropol v úterý zavzpomíná na Miloše Formana projekcí Hoří, má...

pondělí, 16. dubna 2018, 20:30

V pátek 13. dubna zemřel jeden z nejslavnějších českých režisérů Miloš Forman. Olomoucké kino Metropol se rozhodlo uctít jeho...

Akce JEHLA je tu, strážníci budou sbírat použité jehly a stříkačky

pondělí, 16. dubna 2018, 19:30

Strážníci z Olomouce, Prostějova i Přerova se zapojí do celostátní akce JEHLA. V úterý 17. dubna budou čistit svá města od...

Řidič čtyřkolky je po střetu s autem zraněný

pondělí, 16. dubna 2018, 18:00

Osobní auto Opel Astra, které řídila dvacetiletá řidička, narazilo v křižovatce do čtyřkolky, na které jel dvaatřicetiletý muž....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.