Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O dotace na kotle můžeme žádat do konce dubna, uspokojeno bude 1700 žádostí

 
úterý, 17. dubna 2018, 09:00

O druhé kolo dotací na výměnu kotlů je v Olomouckém kraji velký zájem. Lidé už podali 2014 žádostí, přičemž na všechny zájemce se zřejmě nedostane. Uspokojeno bude kolem 1700 žádostí, řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Mezi žadatele bude v druhém kole dotací na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologický zdroj tepla v Olomouckém kraji rozděleno téměř 167 milionů korun.

Žádosti budou moci lidé ve druhém kole podávat do konce dubna, poté budou vyhodnoceny. „Uspokojeno bude kolem 1700 žádostí a zbytek bude podle pořadí připraven na další čerpání nebo navýšení alokace. Uvidíme, jak se podaří získat prostředky na tyto kotlíkové dotace. Program je velice žádaný," uvedl Okleštěk.

Olomoucký kraj loni na podzim kvůli velkému zájmu lidí zvýšil částku určenou na druhé kolo dotací na výměnu kotlů o 43 milionů korun. Podle původního plánu si žadatelé měli rozdělit 124 milionů, nyní je to téměř 167 milionů korun. Dotace může činit až 120 tisíc korun na jeden projekt.

Příjem elektronických žádostí do druhého kola dotací na výměnu kotlů krajský krajský úřad zahájil 24. října a hned za první minutu jich lidé zaslali 600. Dotace krajský úřad tentokrát přijímá jen v elektronické podobě. Zájemci o dotace dostali kód, který mohou společně s připravenou žádostí zaslat do elektronického systému úřadu. Využít k tomu budou moci i svůj počítač. Před krajským úřadem se díky tomu už netvořily fronty.

Finanční podpora je zaměřena na výměnu starých kotlů první a druhé emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech na území celého kraje. Lidé budou moci dostat příspěvek na pořízení tepelného čerpadla, plynového kondenzačního kotle i kotle na pevná paliva. Podporovány už nejsou uhelné kotle. Příjemce dotace může dostat na pořízení jednoho kotle či tepelného čerpadla až 120 tisíc korun. Výše dotace závisí na typu zdroje vytápění.

V první výzvě předloni kraj evidoval přes 2000 žádostí o dotace, schválil jich 1540. Lidé mohli na nový kotel získat až 127 500 korun.

Do roku 2020 jsou v Česku plánovány ještě dvě etapy dotací na kotle. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. V následujících čtyřech letech by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Zoologické zahrady, včetně olomoucké, sbírají staré dalekohledy na...

úterý, 17. dubna 2018, 07:25

Jedenáct českých zoologických zahrad se zapojilo do sbírky starých dalekohledů na pomoc ptákům v Indonésii. Zájemci tak mohou své...

Akce JEHLA je tu, strážníci budou sbírat použité jehly a stříkačky

pondělí, 16. dubna 2018, 19:30

Strážníci z Olomouce, Prostějova i Přerova se zapojí do celostátní akce JEHLA. V úterý 17. dubna budou čistit svá města od...

Strážníci jeli k napadení na Blažejské náměstí, muž a žena se však...

pondělí, 16. dubna 2018, 13:30

V neděli 15. dubna 2018 večer vyrazili strážníci Městské policie Olomouc na Blažejské náměstí. Podle oznamovatele zde měl muž...

Tvůrce komiksů a ilustrátor Michael Petrus se ve čtvrtek představí ve...

pondělí, 16. dubna 2018, 12:00

Vault 42 zve na další vydání akce “Vault 42 presents”. Ve čtvrtek 19. dubna vám od 18.00 představí ilustrátora, tvůrce komiksů a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.