Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhledna na Kosíři prochází opravami, otevřít by mohla v létě

 
středa, 18. dubna 2018, 20:30

Dělníci zahájili opravu rozhledny na vrchu Velký Kosíř u Slatinek na Prostějovsku, z jejíž vyhlídkové plošiny by se lidé mohli znovu pokochat pohledem do dálky už na začátku léta. Rozhledna je už přes rok uzavřená. Podle dohody by měla být po opravě otevřena 1. června, řekla předsedkyně mikroregionu Kosířsko a starostka Těšetic na Olomoucku Hana Rozsypalová.

Rozhledna na Velkém Kosíři byla otevřena v létě 2013. Stavba stála 6,5 milionu korun, třemi miliony na projekt přispěl Olomoucký kraj. Loni v únoru ale byla rozhledna uzavřena kvůli zjištěným závadám v konstrukci schodiště. Stavební firma, která rozhlednu postavila, nyní podle Rozsypalové na vlastní náklady instaluje podpěru dřevěného schodiště, které se točí kolem konstrukce. „Nejpravděpodobněji bude rozhledna otevřena 1. června. Pokud by se to nepodařilo stihnout, tak určitě od července," uvedla Rozsypalová.

Úprava schodiště rozhledny na Velkém Kosíři je prováděna podle projektové dokumentace, na které se podílel i statik. V budoucnu by ještě měla být vyztužena konstrukce rozhledny. „V červnu budeme mít zpracovaný projekt a budeme se domlouvat, jak dál. Ale to (vyztužení konstrukce) není bezpodmínečně nutné okamžitě, rozhledna se může otevřít a bude bezpečná," řekla Rozsypalová.

Zástupci mikroregionu Kosířsko objevili první nedostatky, které se týkaly sklonu teras, už krátce po slavnostním otevření rozhledny. Posléze byly zjištěny také závady v konstrukci schodiště, které se nepodařilo reklamovat. Rozhodnutí o uzavření rozhledny na kopci Velký Kosíř padlo poté, co byl zpracován znalecký posudek na stav rozhledny. Autoři posudku doporučili uzavření rozhledny, aby se závady nezhoršovaly. Zástupci mikroregionu poté nějakou dobu jednali se zástupci stavební firmy na podmínkách odstranění závad.

Rozhledna, ze které je výhled na rovinatou Hanou, Drahanskou vrchovinu, Bouzovské vrchy i siluetu Nízkého Jeseníku, má kamenný podstavec se zázemím a její tubus je dřevěný s ocelovými prvky. Horní plošina je ve výšce 25 metrů. Na Velkém Kosíři se rozhledna nacházela už v letech 1927 až 1939, pak musela být kvůli špatnému technickému stavu odstraněna.

Velký Kosíř (441 m n.m.) je dominantou hanácké roviny, nachází se mezi městečky Kostelec na Hané, Čechy pod Kosířem a Slatinice. Je opředen mnoha mýty. V roce 1990 vznikl přírodní park Velký Kosíř.

Napsal(a) ČTK | Foto By Jan Kameníček [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

Radio Haná hledá objev roku, nabízí mladým kapelám promo

středa, 18. dubna 2018, 15:00

Do soutěže s Radiem Haná se mohou zapojit mladí muzikanti a nadějné kapely. Hlavní cenou talentové akce je exkluzivní promo v...

Ve Vaultu 42 se konal první Startup Weekend Olomouc, vítězem je...

středa, 18. dubna 2018, 12:00

Plni očekávání odstartovali organizátoři uplynulý pátek první olomoucký Startup Weekend. Účastníci měli 54 hodin na to...

Jeřáb bude na dně Dlouhých strání rozřezán a vytažen ven po...

úterý, 17. dubna 2018, 15:00

Společnost ČEZ s pomocí expertů našla způsob, jak dostane ze dna dolní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně...

O dotace na kotle můžeme žádat do konce dubna, uspokojeno bude 1700...

úterý, 17. dubna 2018, 09:00

O druhé kolo dotací na výměnu kotlů je v Olomouckém kraji velký zájem. Lidé už podali 2014 žádostí, přičemž na všechny zájemce se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.