Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoučtí středoškoláci vymysleli aplikaci, která pohlídá konec platnosti osobních dokladů

 
úterý, 1. května 2018, 21:00

Návrh aplikace pro mobilní telefony, která hlídá konec platnosti osobních dokladů, pomáhá lidem ušetřit na pokutách a vyhnout se nepříjemnostem na úřadech, zvítězil v letošním ročníku soutěže pro olomoucké středoškoláky IT Hackathon Junior. Vítězný návrh pochází od středoškoláků z Gymnázia Hejčín, sdělila Tereza Polišenská z organizačního týmu soutěže.

Soutěže IT Hackathon Junior se letos zúčastnilo sedm týmů ze středních škol. Jejich úkolem bylo navrhnout využití veřejně přístupných dat ke zlepšení života obyvatel Olomouckého kraje. O vítězných návrzích aplikací rozhodovala porota složena ze zástupců krajského úřadu, Moravské vysoké školy Olomouc a společnosti TESCO SW.

„Všechny týmy přinesly skvělé nápady. Nejvíce se nám líbil tým z Gymnázia Hejčín, jejichž návrh se nám jeví jako nejlépe realizovatelný a přínosný pro všechny občany Olomouckého kraje. I z mého pohledu zástupce krajského úřadu je prospěšné, aby občané měli své osobní doklady v pořádku," uvedl vedoucí odboru informačních technologií krajského úřadu Jiří Šafránek.

Na druhém místě se umístil tým studentů Under Pressure z VOŠ a SPŠE Olomouc. Do soutěže přihlásil návrh aplikace, díky které by bylo možné ohlašovat veřejná místa v Olomouckém kraji vhodná k rekonstrukci či opravě a veřejným hlasováním určovat prioritu realizace oprav.

Třetí místo obsadili Baránci taktéž z VOŠ a SPŠE Olomouc s aplikací pro efektivní využití volného času. Aplikace podle osobního zájmu nabídne uživateli vhodný program i s doprovodnými informacemi.

„V dnešní době vzniká velké množství dat a informačních technologií. Problém je však v jejich využití. Podívali jsme se na otevřená data ve veřejné správě a nalezení způsobů, jak by nám tato data mohla být co nejvíc užitečná. Vítězem se stal tým středoškoláků s nejlepším nápadem, jak tato otevřená data využít," podotkla Polišenská.

Napsal(a) ČTK | Foto Šárka Štveráková

Kam dál?

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic....

pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se...

Hledám nového kamaráda, který by mi pomohl s kšefty. Obchodníku, kde...

pondělí, 30. dubna 2018, 16:30

Sama už všechno nezvládám, a proto rozhazuji sítě a hledám šikovného a usměvavého mediálního konzultanta (či konzultantku)....

Třiapadesátý ročník Academia Film Olomouc skončil, hlásí rekordní...

pondělí, 30. dubna 2018, 09:00

Academia Film Olomouc překonal divácký rekord – do jádra dění dorazilo přes 7 000 návštěvníků. Mezinárodní populárně-vědecký...

Jarní Floru navštívilo od čtvrtka do neděle 60 tisíc lidí

pondělí, 30. dubna 2018, 07:29

Jarní etapu mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc si během uplynulých čtyř dnů prohlédlo přes 60.000...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".