Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoučtí středoškoláci vymysleli aplikaci, která pohlídá konec platnosti osobních dokladů

 
úterý, 1. května 2018, 21:00

Návrh aplikace pro mobilní telefony, která hlídá konec platnosti osobních dokladů, pomáhá lidem ušetřit na pokutách a vyhnout se nepříjemnostem na úřadech, zvítězil v letošním ročníku soutěže pro olomoucké středoškoláky IT Hackathon Junior. Vítězný návrh pochází od středoškoláků z Gymnázia Hejčín, sdělila Tereza Polišenská z organizačního týmu soutěže.

Soutěže IT Hackathon Junior se letos zúčastnilo sedm týmů ze středních škol. Jejich úkolem bylo navrhnout využití veřejně přístupných dat ke zlepšení života obyvatel Olomouckého kraje. O vítězných návrzích aplikací rozhodovala porota složena ze zástupců krajského úřadu, Moravské vysoké školy Olomouc a společnosti TESCO SW.

„Všechny týmy přinesly skvělé nápady. Nejvíce se nám líbil tým z Gymnázia Hejčín, jejichž návrh se nám jeví jako nejlépe realizovatelný a přínosný pro všechny občany Olomouckého kraje. I z mého pohledu zástupce krajského úřadu je prospěšné, aby občané měli své osobní doklady v pořádku," uvedl vedoucí odboru informačních technologií krajského úřadu Jiří Šafránek.

Na druhém místě se umístil tým studentů Under Pressure z VOŠ a SPŠE Olomouc. Do soutěže přihlásil návrh aplikace, díky které by bylo možné ohlašovat veřejná místa v Olomouckém kraji vhodná k rekonstrukci či opravě a veřejným hlasováním určovat prioritu realizace oprav.

Třetí místo obsadili Baránci taktéž z VOŠ a SPŠE Olomouc s aplikací pro efektivní využití volného času. Aplikace podle osobního zájmu nabídne uživateli vhodný program i s doprovodnými informacemi.

„V dnešní době vzniká velké množství dat a informačních technologií. Problém je však v jejich využití. Podívali jsme se na otevřená data ve veřejné správě a nalezení způsobů, jak by nám tato data mohla být co nejvíc užitečná. Vítězem se stal tým středoškoláků s nejlepším nápadem, jak tato otevřená data využít," podotkla Polišenská.

Napsal(a) ČTK | Foto Šárka Štveráková

Kam dál?

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic....

pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se...

Hledám nového kamaráda, který by mi pomohl s kšefty. Obchodníku, kde...

pondělí, 30. dubna 2018, 16:30

Sama už všechno nezvládám, a proto rozhazuji sítě a hledám šikovného a usměvavého mediálního konzultanta (či konzultantku)....

Třiapadesátý ročník Academia Film Olomouc skončil, hlásí rekordní...

pondělí, 30. dubna 2018, 09:00

Academia Film Olomouc překonal divácký rekord – do jádra dění dorazilo přes 7 000 návštěvníků. Mezinárodní populárně-vědecký...

Jarní Floru navštívilo od čtvrtka do neděle 60 tisíc lidí

pondělí, 30. dubna 2018, 07:29

Jarní etapu mezinárodní květinové a zahradnické výstavy Flora Olomouc si během uplynulých čtyř dnů prohlédlo přes 60.000...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hledej sysla! Do mapování ohroženého hlodavce se může zapojit i veřejnost

Zima je ta tam a s ní i zimní spánek živočichů, včetně sysla obecného. V tomto období se tak odborníkům nabízí ideální čas pro mapování tohoto kriticky ohroženého druhu. Do toho se navíc může zapojit i široká veřejnost.

RECENZE: To nejlepší nakonec. Avengers: Endgame několikrát právem roztleskali plný sál diváků

Čtvrtek 25. května byl hodně dlouho nejočekávanějším dnem všech komiksových fanoušků a nadšenců do superhrdinů. A dočkali se. Právě dnes totiž do kina míří poslední Avengers s podtitulem Endgame. A je opravdu o co stát.

Čína slibuje větší transparentnost ohledně nové Hedvábné stezky

Čínský prezident Si Ťin-pching v reakci na mezinárodní kritiku přislíbil více transparentnosti projektu takzvané nové Hedvábné stezky. Na začátek dvoudenního summitu věnovaného čínským plánům zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou dnes také vyzdvihl důležitost ochrany životního prostředí a boje proti korupci.