Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cykloakci Bílý kámen si letos nenechalo ujít přes pět tisíc sportovců

 
středa, 2. května 2018, 07:30

Celkem 5081 cyklistů a pěších turistů včera zavítalo za brány jinak střeženého vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kde se konala tradiční akce Bílý kámen. Návštěvníkům umožnila prohlédnout si během jediného dne v roce místa, která jsou běžně lidem uzavřená.

Velké návštěvnosti přálo i slunečné počasí, cyklisté se na Libavou vydávali ze všech koutů kraje, ale i z ostatních částí republiky. Návštěvnost byla srovnatelná s loňskem, řekl Oldřich Wasserrab z Auto-velo-klubu Velká Bystřice.

„Dorazilo 5081 účastníků, počasí se vydařilo, takže jsme jak my pořadatelé, tak i návštěvníci byli spokojeni. Lidé přijížděli z celého kraje, ale byli tady i účastníci například z Domažlic nebo Plzně. Nechyběli ani Poláci či Slováci," uvedl Oldřich Wasserrab. Pořadatelé během akce zaznamenali pouze jeden úraz, kdy jedna z cyklistek spadla z kola a pravděpodobně si zlomila ruku.

Návštěvnost je zhruba stejná jako loni, kdy dorazilo 5149 lidí. Rekord je 6439 lidí z roku 2014. Letos akci poznamenala předchozí větrná kalamita, která návštěvníkům uzavřela některé trasy a to v okolí Varhoště a pramen Odry. Lidé se kvůli tomu do prostoru nedostali ze stanovišť Kozlov a Velký Újezd. „Měli jsme obavu, zda se to neprojeví na návštěvnosti, ale účast přes 5000 lidí naše obavy smazala," doplnil pořadatel.

Kromě cyklistů vyrazilo do vojenského prostoru i hodně pěších turistů, plné byly také autobusy určené seniorům. Zvyšující zájem ze strany turistů zaznamenávají také pořadatelé. „Dříve byl sem tam nějaký chodec, každoročně jich ale přibývá. Loni jsem byl velmi překvapený, kolik tam bylo pěších. Letos jsme vypravili také autobusy z Olomouce a Velké Bystřice pro starší občany," doda Wasserrab.

Bílý kámen je jedinou příležitostí, kdy se mohou zájemci dostat za závory přísně střeženého vojenského prostoru. Pořadatelé musejí při přípravě akce vyhovět náročným požadavkům armády, vojenských lesů či vojenské policie. Lidé musejí mít například cyklistickou přilbu, na celém území také platí přísný zákaz fotografování a pořizování videí.

Akce Bílý kámen otevírá zájemcům vojenský prostor Libavá od roku 1994. Pořadatelé kvůli obrovskému zájmu přidávali dříve i letní variantu. Lidé mohou na Libavé navštívit obvykle nepřístupné památky, například střeleckou pozorovatelnu, poutní kostel ve Staré Vodě či větrný mlýn ve Městě Libavá. Za dobu historie Bílého kamene se za hranice vojenského prostoru podívalo už zhruba 88.000 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Olomoučtí středoškoláci vymysleli aplikaci, která pohlídá konec...

úterý, 1. května 2018, 21:00

Návrh aplikace pro mobilní telefony, která hlídá konec platnosti osobních dokladů, pomáhá lidem ušetřit na pokutách a vyhnout se...

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic....

pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se...

Hledám nového kamaráda, který by mi pomohl s kšefty. Obchodníku, kde...

pondělí, 30. dubna 2018, 16:30

Sama už všechno nezvládám, a proto rozhazuji sítě a hledám šikovného a usměvavého mediálního konzultanta (či konzultantku)....

Třiapadesátý ročník Academia Film Olomouc skončil, hlásí rekordní...

pondělí, 30. dubna 2018, 09:00

Academia Film Olomouc překonal divácký rekord – do jádra dění dorazilo přes 7 000 návštěvníků. Mezinárodní populárně-vědecký...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie zasahuje kvůli dohodám s externisty na středočeském úřadě

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl dnes server SeznamZprávy.cz. Přítomnost policistů na úřadě mu potvrdil vedoucí tiskového odboru krajského úřadu Marek Rejman. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Žalobce dal do kárného řízení případ vyšetřování únosu Babiše ml.

Státní zástupce Ondřej Šťastný neshledal podezření z trestného činu u policistů z Prahy 1, kteří odložili oznámení syna premiéra Andreje Babiše (ANO), že je nedobrovolně držen na Krymu. Mohli se ale dopustit kázeňského přestupku, předal proto věc policii k projednání. Případem se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Pozor, děti v autech jedou na prázdniny

V letních měsících jsou děti na silnicích nejohroženější. Nebezpečí jim hrozí i v roli spolucestujících v autě. Co si tedy připomenout před začátkem letních prázdnin? A je možné se věnovat dopravní výchově hrou i o prázdninách?