Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cykloakci Bílý kámen si letos nenechalo ujít přes pět tisíc sportovců

 
středa, 2. května 2018, 07:30

Celkem 5081 cyklistů a pěších turistů včera zavítalo za brány jinak střeženého vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kde se konala tradiční akce Bílý kámen. Návštěvníkům umožnila prohlédnout si během jediného dne v roce místa, která jsou běžně lidem uzavřená.

Velké návštěvnosti přálo i slunečné počasí, cyklisté se na Libavou vydávali ze všech koutů kraje, ale i z ostatních částí republiky. Návštěvnost byla srovnatelná s loňskem, řekl Oldřich Wasserrab z Auto-velo-klubu Velká Bystřice.

„Dorazilo 5081 účastníků, počasí se vydařilo, takže jsme jak my pořadatelé, tak i návštěvníci byli spokojeni. Lidé přijížděli z celého kraje, ale byli tady i účastníci například z Domažlic nebo Plzně. Nechyběli ani Poláci či Slováci," uvedl Oldřich Wasserrab. Pořadatelé během akce zaznamenali pouze jeden úraz, kdy jedna z cyklistek spadla z kola a pravděpodobně si zlomila ruku.

Návštěvnost je zhruba stejná jako loni, kdy dorazilo 5149 lidí. Rekord je 6439 lidí z roku 2014. Letos akci poznamenala předchozí větrná kalamita, která návštěvníkům uzavřela některé trasy a to v okolí Varhoště a pramen Odry. Lidé se kvůli tomu do prostoru nedostali ze stanovišť Kozlov a Velký Újezd. „Měli jsme obavu, zda se to neprojeví na návštěvnosti, ale účast přes 5000 lidí naše obavy smazala," doplnil pořadatel.

Kromě cyklistů vyrazilo do vojenského prostoru i hodně pěších turistů, plné byly také autobusy určené seniorům. Zvyšující zájem ze strany turistů zaznamenávají také pořadatelé. „Dříve byl sem tam nějaký chodec, každoročně jich ale přibývá. Loni jsem byl velmi překvapený, kolik tam bylo pěších. Letos jsme vypravili také autobusy z Olomouce a Velké Bystřice pro starší občany," doda Wasserrab.

Bílý kámen je jedinou příležitostí, kdy se mohou zájemci dostat za závory přísně střeženého vojenského prostoru. Pořadatelé musejí při přípravě akce vyhovět náročným požadavkům armády, vojenských lesů či vojenské policie. Lidé musejí mít například cyklistickou přilbu, na celém území také platí přísný zákaz fotografování a pořizování videí.

Akce Bílý kámen otevírá zájemcům vojenský prostor Libavá od roku 1994. Pořadatelé kvůli obrovskému zájmu přidávali dříve i letní variantu. Lidé mohou na Libavé navštívit obvykle nepřístupné památky, například střeleckou pozorovatelnu, poutní kostel ve Staré Vodě či větrný mlýn ve Městě Libavá. Za dobu historie Bílého kamene se za hranice vojenského prostoru podívalo už zhruba 88.000 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Olomoučtí středoškoláci vymysleli aplikaci, která pohlídá konec...

úterý, 1. května 2018, 21:00

Návrh aplikace pro mobilní telefony, která hlídá konec platnosti osobních dokladů, pomáhá lidem ušetřit na pokutách a vyhnout se...

Pevnost poznání zve na Den vojenské historie, bohatý program je...

úterý, 1. května 2018, 16:30

Na období studené války, otázku civilní obrany či jaderné bomby se v sobotu zaměří Pevnost poznání v Olomouci. Akce s názvem Den...

Chorvatské volejbalové duo Rene Sain a Bernarda Ćutuk v Olomouci...

úterý, 1. května 2018, 13:30

Úsměv od ucha k uchu a neskutečná obětavost, to je doména Rene Sain. Bernardu Ćutuk charakterizují zase rány jako z děla nejen...

FOTO: Pálení čarodějnic na Korunní pevnůstku přilákalo stovky lidí

úterý, 1. května 2018, 10:30

Parádní pálení čarodějnic se vším všudy jste si užili, pokud jste zamířili v pondělí na Korunní pevnůstku v Olomouci. Slunečné a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.