Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Viníka, který zastřelil na polích u Kojetína přes dvacet chráněných dravců, se nepodařilo najít

 
čtvrtek, 3. května 2018, 07:30

Přerovští policisté odložili případ neznámého střelce, který loni v létě zastřelil na poli u Kojetína na Přerovsku více než dvacet zákonem chráněných dravců. Za oběť mu tehdy padli i dva motáci lužní, kteří jsou zařazeni mezi silně ohrožené druhy. Viníka se dopadnout nepodařilo. Na případ dnes upozornil Český rozhlas Olomouc. Policejní mluvčí Miluše Zajícová řekla, že případ policisté vyšetřovali pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

„Nepodařilo se nám odhalit konkrétní osobu, která by se podílela na zastřelení dravců, z těchto důvodů byl případ odložen," řekla policejní mluvčí. Policisté se případem zabývali od loňského srpna, kdy se na ně obrátili ornitologové, kteří zastřelené dravce našli. Případnému pachateli by při dopadení hrozily až tři roky vězení.

Zástupce Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, kteří na případ upozornili, policie o odložení případu dosud neinformovala. „I když jsme byli loni na výslechu, nedali nám o tom vědět. Bohužel se to ale dalo čekat," řekl dnes vedoucí stanice Josef Chytil. Podle něj problémy po upozornění na střílení dravců ustaly, o dalších případech ornitologové nevědí. „Ohledně rozsahu to byl jeden z největších případů. Nepamatuji si, aby bylo tolik postřelených ptáků na jednom místě," doplnil Chytil.

Ornitologové na poli u Kojetína našli na konci srpna nejprve čtyři zraněné motáky pochopy, kteří byli převezeni do záchranné stanice, kde je ošetřil veterinář. Dva z nich ale musel nakonec kvůli závažným střelným poraněním utratit. V tělech všech čtyř ptáků rentgen odhalil broky. Když se odborníci na místo nálezu vrátili, našli tam další mrtvé ptáky. Nálezkyně, která zraněné dravce u Kojetína našla, na stejném místě pozorovala minimálně deset mrtvých ptáků už na začátku srpna. Podle ornitologů tak zhruba za dva týdny bylo zabito minimálně 26 dravců.

Desítky dravců přilákalo loni v srpnu na pole u Kojetína zřejmě velké množství potravy, především drobných hlodavců, kteří se na půdě odhalené sklizní pohybovali a stali se tak oblíbenou kořistí dravých ptáků.

 

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Zloději během Flory kradli květiny ve Smetanových sadech i ve...

středa, 2. května 2018, 20:30

Dva případy krádeže květin řešili v posledních dnech olomoučtí strážníci. Oba během probíhající jarní etapy Flory Olomouc....

Třiašedesát kytaristů v Přerově pokořilo rekord, společně hráli...

středa, 2. května 2018, 12:00

Celkem 63 kytaristů se na první květnový den sešlo pod hradbami v Přerově. V počtu hráčů s tímto strunným nástrojem na jednom...

Láska k hudbě, jídlu i dobré zábavě, to byla letošní Májová slavnost...

středa, 2. května 2018, 10:30

Ve znamení krásného slunečného počasí, ale taky lásky, a to především k dobré zábavě, se nesla letošní Májová slavnost, která...

Sauna Arena Hrubá Voda láká na světové saunové ceremoniály jen kousek...

středa, 2. května 2018, 09:00

Jaký je správný postup saunování? Jak probíhá opravdový saunový ceremoniál? Jaké jsou řádné hygienické postupy při saunování a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.