Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Předzahrádky v Olomouci se mění v kuřárny, lidé se proti situaci bouří

 
úterý, 8. května 2018, 13:30

Velkou diskusi obyvatel i úředníků vzbudilo letos na jaře kvůli zhruba rok platnému zákazu kouření v restauracích povolování předzahrádek v některých částech Olomouce. Venkovní posezení se totiž často proměnila v kuřárny, na což si stěžují hlavně lidé bydlící v okolí předzahrádek či rodiny s dětmi, které restaurační zařízení navštěvují.

 Je to klasický případ, kdy stát po dlouhé a rozporuplné diskusi přijme velmi razantní opatření, ale jeho dopady řešíme my v obcích, řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Zákaz kouření v restauracích platí v ČR od loňského léta. „Taková diskuze kolem povolování předzahrádek na veřejné zeleni, jako je letos, nebyla od dob, co byl náš odbor životního prostředí založen. Každý týden nás kontaktuje pět až deset lidí, kteří nám buď sdělí svůj názor nebo nesouhlas s provozem předzahrádky. Nebo nás žádají, abychom v konkrétní lokalitě zvýšili čistotu, snížili hlučnost nebo tam nejlépe žádnou předzahrádku nepovolovali," uvedl Loyka.

Lidé bydlící v okolí venkovních předzahrádek si stěžují na zápach z cigaretového kouře, nedopalky cigaret a na hlučné kuřáky. Předzahrádky se zejména letos, kdy zima prakticky přešla v léto, podle Loyky ihned staly současně i kuřárnami. „Jsou některé lokality, kde předzahrádky fungují na sídlištích v bezprostřední blízkosti bytových domů. Pro místní lidi je nepřijatelná představa, že od otevření restaurace až po její uzavření se mají každý den setkávat s hlukem, zhoršenou čistotou a zápachem z cigaret. Je nám jich líto a takový počet stížností na předzahrádky jsme mnoho let předtím nezaznamenali," upozornil Loyka.

Olomoučtí úředníci letos podle něj povolili ve městě ve veřejné zeleni zatím 16 předzahrádek. „Prioritně chráníme zeleň. Ale po přijetí protikuřáckého zákona se řídíme i názorem místních lidí a zohledňujeme dopady tohoto zákona na lokalitu a obyvatele, kteří v ní žijí. V Olomouci už byly případy, kdy jsme i z důvodu dopadu protikuřáckého zákona a zájmu zachování čistoty veřejného prostranství předzahrádky nepovolili," upozornil Loyka.

Počet letních předzahrádek se ve městech Olomouckého kraje v posledních letech už nezvyšuje. Obyvatelé měst i jejich návštěvníci si v letních měsících mohou vybrat z nabídky několika desítek venkovních posezení. Například v Olomouci funguje na chodnících, veřejných komunikacích a zeleni zhruba stovka předzahrádek. „Počet je každým rokem stejný. Některé zahrádky se zavírají z důvodu změny majitele provozovny, jiné vznikají po stavebních úpravách objektů, provozoven nebo například při rozšíření či rekonstrukci chodníků," uvedla mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Podobná situace je také v Prostějově či Přerově. „Nyní máme povoleno asi 22 předzahrádek na celém území města. Je to přibližně stejně jako loni," řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Některá města za zábor veřejného prostranství vybírají poplatky, které ovšem nejsou příliš vysoké.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Prostějov chce rozšířit akvapark o padesátimetrový krytý bazén za 450...

pondělí, 7. května 2018, 09:00

Několik stovek milionů korun by měl stát nový krytý bazén se zábavní částí, o který chce prostějovská radnice rozšířit akvapark....

Kupujete na internetu použité zboží? A víte, jak jej případně...

neděle, 6. května 2018, 19:00

Sehnat knihu, která je již v knihkupectvích vyprodaná, značkovou kabelku za zlomek ceny nebo zboží, které bylo pouze někým...

Nábor dárců kostní dřeně naplňuje můj život, říká oceněná sestra z...

neděle, 6. května 2018, 16:00

Na Ústavu imunologie Fakultní nemocnice Olomouc pracuje Ingrid Venclíková jako všeobecná sestra od roku 1990, o dva roky později...

Od začátku roku se v Olomouci zaběhlo přes dvě stě psů, za duben jich...

čtvrtek, 3. května 2018, 21:00

Strážníci olomoucké městské policie během dubna prověřovali přes padesát oznámení o volně se pohybujících psech. Odchyceno jich...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 9 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.