Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Předzahrádky v Olomouci se mění v kuřárny, lidé se proti situaci bouří

 
úterý, 8. května 2018, 13:30

Velkou diskusi obyvatel i úředníků vzbudilo letos na jaře kvůli zhruba rok platnému zákazu kouření v restauracích povolování předzahrádek v některých částech Olomouce. Venkovní posezení se totiž často proměnila v kuřárny, na což si stěžují hlavně lidé bydlící v okolí předzahrádek či rodiny s dětmi, které restaurační zařízení navštěvují.

 Je to klasický případ, kdy stát po dlouhé a rozporuplné diskusi přijme velmi razantní opatření, ale jeho dopady řešíme my v obcích, řekl vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Zákaz kouření v restauracích platí v ČR od loňského léta. „Taková diskuze kolem povolování předzahrádek na veřejné zeleni, jako je letos, nebyla od dob, co byl náš odbor životního prostředí založen. Každý týden nás kontaktuje pět až deset lidí, kteří nám buď sdělí svůj názor nebo nesouhlas s provozem předzahrádky. Nebo nás žádají, abychom v konkrétní lokalitě zvýšili čistotu, snížili hlučnost nebo tam nejlépe žádnou předzahrádku nepovolovali," uvedl Loyka.

Lidé bydlící v okolí venkovních předzahrádek si stěžují na zápach z cigaretového kouře, nedopalky cigaret a na hlučné kuřáky. Předzahrádky se zejména letos, kdy zima prakticky přešla v léto, podle Loyky ihned staly současně i kuřárnami. „Jsou některé lokality, kde předzahrádky fungují na sídlištích v bezprostřední blízkosti bytových domů. Pro místní lidi je nepřijatelná představa, že od otevření restaurace až po její uzavření se mají každý den setkávat s hlukem, zhoršenou čistotou a zápachem z cigaret. Je nám jich líto a takový počet stížností na předzahrádky jsme mnoho let předtím nezaznamenali," upozornil Loyka.

Olomoučtí úředníci letos podle něj povolili ve městě ve veřejné zeleni zatím 16 předzahrádek. „Prioritně chráníme zeleň. Ale po přijetí protikuřáckého zákona se řídíme i názorem místních lidí a zohledňujeme dopady tohoto zákona na lokalitu a obyvatele, kteří v ní žijí. V Olomouci už byly případy, kdy jsme i z důvodu dopadu protikuřáckého zákona a zájmu zachování čistoty veřejného prostranství předzahrádky nepovolili," upozornil Loyka.

Počet letních předzahrádek se ve městech Olomouckého kraje v posledních letech už nezvyšuje. Obyvatelé měst i jejich návštěvníci si v letních měsících mohou vybrat z nabídky několika desítek venkovních posezení. Například v Olomouci funguje na chodnících, veřejných komunikacích a zeleni zhruba stovka předzahrádek. „Počet je každým rokem stejný. Některé zahrádky se zavírají z důvodu změny majitele provozovny, jiné vznikají po stavebních úpravách objektů, provozoven nebo například při rozšíření či rekonstrukci chodníků," uvedla mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Podobná situace je také v Prostějově či Přerově. „Nyní máme povoleno asi 22 předzahrádek na celém území města. Je to přibližně stejně jako loni," řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Některá města za zábor veřejného prostranství vybírají poplatky, které ovšem nejsou příliš vysoké.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Jedlík utíkal z restaurací v Olomouckém kraji bez placení, hrozí mu...

úterý, 8. května 2018, 10:30

Prostějovští policisté dopadli dvaapadesátiletého muže, který se zřejmě nechal na účet podniku hostit ve více než dvaceti...

Kamion sjel ze silnice, přerazil strom a skončil v poli. Zraněného...

úterý, 8. května 2018, 08:36

V pondělí 7. května 2018 kolem půl třetí se vyboural kamion s dvoučlennou osádkou na silnici z Mohelnice na Svitavy na úrovni...

Opilý mladík usnul na střeše auta na Nové ulici, při šlofíku promáčkl...

pondělí, 7. května 2018, 21:00

V neděli 6. května v ranních hodinách objevil kolemjdoucí spícího muže na střeše zaparkovaného Volva na Nové ulici v Olomouci....

Opilý osmnáctiletý mladík bez řidičáku v Olomouci boural s cizím...

pondělí, 7. května 2018, 18:00

K nehodě, kterou způsobil osmnáctiletý mladík bez řidičáku, došlo v noci z pátku na sobotu 5. května 2018 krátce před jednou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.