Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Voliéra v olomoucké zoo bude po rekonstrukci průchozí pro návštěvníky

 
sobota, 26. května 2018, 09:00

Nový průchod pro návštěvníky bude mít po dokončení rekonstrukce obří voliéra v centrální části zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, jejíž ptačí osazenstvo dosud lidé mohli sledovat pouze z vnější strany pletiva. Oprava začala na jaře a voliéru chce zoo návštěvníkům zpřístupnit příští rok, řekl ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

Konstrukci voliéry i ochranné sítě podle Habáně už notně poznamenal zub času, takže bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci. Dělníci konstrukci voliéry ve tvaru velké bábovky očistili, znovu ji natírají a nakonec voliéru opatří novými ochrannými sítěmi. Revitalizován bude také rybníček, který je součástí voliéry.

V opravené voliéře by po dokončení rekonstrukce mělo být umístěno sedm desítek ptáků zhruba deseti druhů. Vnitřní částí voliéry povede nový průchod opatřený ochranným pletivem. „Chceme voliéru udělat jako průchozí, to znamená, že chceme návštěvníky pustit dovnitř," podotkl Habáň.

Voliéra ve tvaru bábovky byla v této části zoo dokončena v roce 1993, avšak v zimě téhož roku nevydržela nápor sněhu a o vánočních svátcích se zhroutila. Dodavatelská firma postavila voliéru znovu v roce 1994 a ptáci do ní byli vypuštěni na jaře 1995. Voliéra má od roku 1994 zesílenou konstrukci.

Ve svažitém terénu centrální části zoo měří voliéra na výšku devět až 15 metrů a její průměr činí 45 metrů. Ptáci v ní díky tomu můžou volně létat. Voliéra slouží především k chovu vodního ptactva a menších druhů dravců.

Zoo na Svatém Kopečku patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Chová 400 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Zřizovatelem zahrady je olomoucký magistrát, který provoz dotuje. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky na provoz.

Zoo na Svatém Kopečku zatraktivňuje svoji nabídku, aby obstála v konkurenci. Investuje například do rozšiřování safari parku. Speciálním vláčkem se po volném výběhu ročně projedou desítky tisíc lidí. Na začátku května byl v zoo otevřen nový africký pavilon a v létě zoo rozšíří safari o výběh s bílými vlky.

Napsal(a) ČTK | Foto zoo-olomouc.cz

Kam dál?

Pětasedmdesátiletá turistka ztratila u nádraží peněženku, policie...

pátek, 25. května 2018, 21:00

Policie pátrá po nepoctivém nálezci peněženky, kterou vytratila pětasedmdesátiletá turistka 24. května v Olomouci cestou z...

Šestapadesátiletá řidička nadýchala při policejní kontrole přes tři...

pátek, 25. května 2018, 18:00

Ve čtvrtek 24. května v jedenáct hodin večer zastavili policisté mezi obcemi Drahanovice a Rataje na Olomoucku šestapadesátiletou...

Během června a července se dokončí v Olomouci čtyři nová dětská hřiště

pátek, 25. května 2018, 15:00

Na konci července budou mít děti v Olomouci možnost zavítat na jedno ze čtyř nových dětských hřišť v Olomouci. Tři z nich...

Zkrácení cesty přes pole nebo táboření uprostřed lesa. Za co vše...

pátek, 25. května 2018, 13:30

Turistika, houbaření a táboření má v Česku dlouhou tradici. Pro pohyb a pobyt v přírodě však platí mnoho právních pravidel....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.

Z představenstva Seznamu odchází jeho majitel Ivo Lukačovič

Majitel tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva společnosti a nadále nebude ani jeho členem. Lukačovič se bude věnovat svým globálním projektům, zejména aplikaci pro předpověď počasí Windy.com, a nadále zůstává jediným majitelem Seznamu. Firma to uvedla na svém blogu.