Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Voliéra v olomoucké zoo bude po rekonstrukci průchozí pro návštěvníky

 
sobota, 26. května 2018, 09:00

Nový průchod pro návštěvníky bude mít po dokončení rekonstrukce obří voliéra v centrální části zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, jejíž ptačí osazenstvo dosud lidé mohli sledovat pouze z vnější strany pletiva. Oprava začala na jaře a voliéru chce zoo návštěvníkům zpřístupnit příští rok, řekl ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.

Konstrukci voliéry i ochranné sítě podle Habáně už notně poznamenal zub času, takže bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci. Dělníci konstrukci voliéry ve tvaru velké bábovky očistili, znovu ji natírají a nakonec voliéru opatří novými ochrannými sítěmi. Revitalizován bude také rybníček, který je součástí voliéry.

V opravené voliéře by po dokončení rekonstrukce mělo být umístěno sedm desítek ptáků zhruba deseti druhů. Vnitřní částí voliéry povede nový průchod opatřený ochranným pletivem. „Chceme voliéru udělat jako průchozí, to znamená, že chceme návštěvníky pustit dovnitř," podotkl Habáň.

Voliéra ve tvaru bábovky byla v této části zoo dokončena v roce 1993, avšak v zimě téhož roku nevydržela nápor sněhu a o vánočních svátcích se zhroutila. Dodavatelská firma postavila voliéru znovu v roce 1994 a ptáci do ní byli vypuštěni na jaře 1995. Voliéra má od roku 1994 zesílenou konstrukci.

Ve svažitém terénu centrální části zoo měří voliéra na výšku devět až 15 metrů a její průměr činí 45 metrů. Ptáci v ní díky tomu můžou volně létat. Voliéra slouží především k chovu vodního ptactva a menších druhů dravců.

Zoo na Svatém Kopečku patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Chová 400 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Zřizovatelem zahrady je olomoucký magistrát, který provoz dotuje. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky na provoz.

Zoo na Svatém Kopečku zatraktivňuje svoji nabídku, aby obstála v konkurenci. Investuje například do rozšiřování safari parku. Speciálním vláčkem se po volném výběhu ročně projedou desítky tisíc lidí. Na začátku května byl v zoo otevřen nový africký pavilon a v létě zoo rozšíří safari o výběh s bílými vlky.

Napsal(a) ČTK | Foto zoo-olomouc.cz

Kam dál?

Během června a července se dokončí v Olomouci čtyři nová dětská hřiště

pátek, 25. května 2018, 15:00

Na konci července budou mít děti v Olomouci možnost zavítat na jedno ze čtyř nových dětských hřišť v Olomouci. Tři z nich...

Zkrácení cesty přes pole nebo táboření uprostřed lesa. Za co vše...

pátek, 25. května 2018, 13:30

Turistika, houbaření a táboření má v Česku dlouhou tradici. Pro pohyb a pobyt v přírodě však platí mnoho právních pravidel....

Lidé hlasují o nejkrásnější Alej roku. Olomouc zastupuje Rudolfova...

čtvrtek, 24. května 2018, 21:00

Lidé už mohou nominovat kandidáty do osmého ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku, a to až do podzimu. V tiskové zprávě to...

Bazén za téměř dvě stě milionů by měl vyrůst ve Šternberku u nemocnice

čtvrtek, 24. května 2018, 09:01

Zastupitelé ve Šternberku schválili výstavbu krytého bazénu. Jeho stavbou se zástupci města zabývali již několikrát a ve městě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Počítá s tím návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra. Během příštího roku by mělo přibýt 231 služebních míst na stávající oddělení a dalších 34 pro postupné obsazení nových oddělení Droužkovice, Borek a Napajedla. Nyní je u dálniční policie 591 obsazených systemizovaných služebních míst.

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.