Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomouckých parcích závodníci poběží Běh Pro paměť národa

 
neděle, 27. května 2018, 13:00

Symbolickým během si na začátku června připomenou obyvatelé Olomouce osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. Charitativní akce nazvaná Běh pro Paměť národa se uskuteční 9. června ve Smetanových a Čechových sadech. Běžci si mohou vybrat ze tří tratí, startovné podpoří neziskovou organizaci Post Bellum, jež osudy lidí, kteří se postavili totalitě, zaznamenává 15 let. Informovala o tom za organizátory akce Magdalena Hýrková.

Výtěžek z charitativního běhu půjde na další natáčení a rozšiřování portálu Paměť národa. Pomůže mimo jiné k tomu, aby se nezapomnělo na osudy lidí, kteří bojovali za svobodu. Výtěžek umožní natočit a uchovat další stovky jejich příběhů. „Výtěžek ze startovného poslouží k natáčení pamětníků 20. století, které nezisková organizace Post Bellum již více než 15 let zaznamenává. Jen připomínaná historie totiž může zabránit opakování minulých chyb," uvedla Hýrková.

Pro běžce budou v Olomouci připraveny tři tratě. Na pětikilometrové a desetikilometrové je kapacita omezena na 200 běžců, kilometrová trasa omezení nemá a účastník ji nemusí nutně proběhnout. "Jsou připraveny i speciální dětské trasy a další program jako dětské dílny, deskové hry pro celou rodinu či prezentace Paměti národa," doplnila Hýrková.

Ve stejný den jako v Olomouci se poběží pro Paměť národa také v Plzni, v Hradci Králové, v Třebíči a v Praze, kde se běh koná už potřetí. Prvního ročníku v roce 2016 se v hlavním městě zúčastnilo 480 běžců, loni to bylo už téměř 1200 lidí. Akce se poprvé koná na více místech.

Všichni, kteří se k běhu připojí a zaplatí startovné, přispějí na další rozšiřování Paměti národa. Jde o nejrozsáhlejší veřejně dostupnou pamětnickou sbírku v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na konci roku 2017 čítala více než 4000 publikovaných pamětnických příběhů. Tisíce výpovědí pak čekají na natočení a zpracování.

Při registraci na webu běhu www.behpropametnaroda.cz mohou běžci zvolit výši startovného, tedy rozsah svého příspěvku od 400 do 1200 korun, studenti mohou začít na symbolických 200 korunách. Příspěvek se odvíjí od toho, na kolik minut kompletně zpracovaného příběhu chtějí zájemci přispět. Do částky je započítáno několikahodinové natáčení pamětníka, skenování fotografií či dokumentů, přepis jeho vyprávění, překlad do angličtiny či editace textu, doplnili organizátoři běhu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Běh pro Paměť národa

Kam dál?

FOTOGALERIE: Sigma porazila Boleslav a zajistila si tak účast ve 3....

neděle, 27. května 2018, 10:00

Fotbalisté Sigmy Olomouc porazili ve 30. kole první ligy Mladou Boleslav 3:0 a zajistili účast ve 3. předkole Evropské ligy. V...

Jeden z domů v sociálně vyloučené lokalitě v Kojetínské ulici v...

sobota, 26. května 2018, 19:00

V Přerově ještě letos bude srovnán se zemí jeden z vybydlených domů v Kojetínské ulici, který je součástí sociálně vyloučené...

O titul Vesnice roku Olomouckého kraje letos bojují Šumvald, Troubky,...

sobota, 26. května 2018, 13:00

Jedenáctka obcí se letos chce stát Vesnicí roku Olomouckého kraje. Do soutěže, která je spojená s finančním darem od olomouckého...

Jadrošův den v Náměšti na Hané nabídne jedno z nejsilnějších českých...

sobota, 26. května 2018, 10:00

Třetí ročník slavnosti Pivovaru Jadrníček s názvem Jadrošův den se v Náměšti na Hané uskuteční už v sobotu 2. června a i letos...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.