Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomouckých parcích závodníci poběží Běh Pro paměť národa

 
neděle, 27. května 2018, 13:00

Symbolickým během si na začátku června připomenou obyvatelé Olomouce osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. Charitativní akce nazvaná Běh pro Paměť národa se uskuteční 9. června ve Smetanových a Čechových sadech. Běžci si mohou vybrat ze tří tratí, startovné podpoří neziskovou organizaci Post Bellum, jež osudy lidí, kteří se postavili totalitě, zaznamenává 15 let. Informovala o tom za organizátory akce Magdalena Hýrková.

Výtěžek z charitativního běhu půjde na další natáčení a rozšiřování portálu Paměť národa. Pomůže mimo jiné k tomu, aby se nezapomnělo na osudy lidí, kteří bojovali za svobodu. Výtěžek umožní natočit a uchovat další stovky jejich příběhů. „Výtěžek ze startovného poslouží k natáčení pamětníků 20. století, které nezisková organizace Post Bellum již více než 15 let zaznamenává. Jen připomínaná historie totiž může zabránit opakování minulých chyb," uvedla Hýrková.

Pro běžce budou v Olomouci připraveny tři tratě. Na pětikilometrové a desetikilometrové je kapacita omezena na 200 běžců, kilometrová trasa omezení nemá a účastník ji nemusí nutně proběhnout. "Jsou připraveny i speciální dětské trasy a další program jako dětské dílny, deskové hry pro celou rodinu či prezentace Paměti národa," doplnila Hýrková.

Ve stejný den jako v Olomouci se poběží pro Paměť národa také v Plzni, v Hradci Králové, v Třebíči a v Praze, kde se běh koná už potřetí. Prvního ročníku v roce 2016 se v hlavním městě zúčastnilo 480 běžců, loni to bylo už téměř 1200 lidí. Akce se poprvé koná na více místech.

Všichni, kteří se k běhu připojí a zaplatí startovné, přispějí na další rozšiřování Paměti národa. Jde o nejrozsáhlejší veřejně dostupnou pamětnickou sbírku v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na konci roku 2017 čítala více než 4000 publikovaných pamětnických příběhů. Tisíce výpovědí pak čekají na natočení a zpracování.

Při registraci na webu běhu www.behpropametnaroda.cz mohou běžci zvolit výši startovného, tedy rozsah svého příspěvku od 400 do 1200 korun, studenti mohou začít na symbolických 200 korunách. Příspěvek se odvíjí od toho, na kolik minut kompletně zpracovaného příběhu chtějí zájemci přispět. Do částky je započítáno několikahodinové natáčení pamětníka, skenování fotografií či dokumentů, přepis jeho vyprávění, překlad do angličtiny či editace textu, doplnili organizátoři běhu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Běh pro Paměť národa

Kam dál?

Jeden z domů v sociálně vyloučené lokalitě v Kojetínské ulici v...

sobota, 26. května 2018, 19:00

V Přerově ještě letos bude srovnán se zemí jeden z vybydlených domů v Kojetínské ulici, který je součástí sociálně vyloučené...

O titul Vesnice roku Olomouckého kraje letos bojují Šumvald, Troubky,...

sobota, 26. května 2018, 13:00

Jedenáctka obcí se letos chce stát Vesnicí roku Olomouckého kraje. Do soutěže, která je spojená s finančním darem od olomouckého...

Voliéra v olomoucké zoo bude po rekonstrukci průchozí pro návštěvníky

sobota, 26. května 2018, 09:00

Nový průchod pro návštěvníky bude mít po dokončení rekonstrukce obří voliéra v centrální části zoologické zahrady na Svatém...

Během června a července se dokončí v Olomouci čtyři nová dětská hřiště

pátek, 25. května 2018, 15:00

Na konci července budou mít děti v Olomouci možnost zavítat na jedno ze čtyř nových dětských hřišť v Olomouci. Tři z nich...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či stevardky na palubě autobusu. Firmě se nedaří pozice stevardů obsazovat, uchazečů je málo. Na vybraných vnitrostátních linkách proto nahradí stevarda samoobslužný servis.