Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomouckých parcích závodníci poběží Běh Pro paměť národa

 
neděle, 27. května 2018, 13:00

Symbolickým během si na začátku června připomenou obyvatelé Olomouce osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. Charitativní akce nazvaná Běh pro Paměť národa se uskuteční 9. června ve Smetanových a Čechových sadech. Běžci si mohou vybrat ze tří tratí, startovné podpoří neziskovou organizaci Post Bellum, jež osudy lidí, kteří se postavili totalitě, zaznamenává 15 let. Informovala o tom za organizátory akce Magdalena Hýrková.

Výtěžek z charitativního běhu půjde na další natáčení a rozšiřování portálu Paměť národa. Pomůže mimo jiné k tomu, aby se nezapomnělo na osudy lidí, kteří bojovali za svobodu. Výtěžek umožní natočit a uchovat další stovky jejich příběhů. „Výtěžek ze startovného poslouží k natáčení pamětníků 20. století, které nezisková organizace Post Bellum již více než 15 let zaznamenává. Jen připomínaná historie totiž může zabránit opakování minulých chyb," uvedla Hýrková.

Pro běžce budou v Olomouci připraveny tři tratě. Na pětikilometrové a desetikilometrové je kapacita omezena na 200 běžců, kilometrová trasa omezení nemá a účastník ji nemusí nutně proběhnout. "Jsou připraveny i speciální dětské trasy a další program jako dětské dílny, deskové hry pro celou rodinu či prezentace Paměti národa," doplnila Hýrková.

Ve stejný den jako v Olomouci se poběží pro Paměť národa také v Plzni, v Hradci Králové, v Třebíči a v Praze, kde se běh koná už potřetí. Prvního ročníku v roce 2016 se v hlavním městě zúčastnilo 480 běžců, loni to bylo už téměř 1200 lidí. Akce se poprvé koná na více místech.

Všichni, kteří se k běhu připojí a zaplatí startovné, přispějí na další rozšiřování Paměti národa. Jde o nejrozsáhlejší veřejně dostupnou pamětnickou sbírku v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem. Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na konci roku 2017 čítala více než 4000 publikovaných pamětnických příběhů. Tisíce výpovědí pak čekají na natočení a zpracování.

Při registraci na webu běhu www.behpropametnaroda.cz mohou běžci zvolit výši startovného, tedy rozsah svého příspěvku od 400 do 1200 korun, studenti mohou začít na symbolických 200 korunách. Příspěvek se odvíjí od toho, na kolik minut kompletně zpracovaného příběhu chtějí zájemci přispět. Do částky je započítáno několikahodinové natáčení pamětníka, skenování fotografií či dokumentů, přepis jeho vyprávění, překlad do angličtiny či editace textu, doplnili organizátoři běhu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Běh pro Paměť národa

Kam dál?

FOTOGALERIE: Sigma porazila Boleslav a zajistila si tak účast ve 3....

neděle, 27. května 2018, 10:00

Fotbalisté Sigmy Olomouc porazili ve 30. kole první ligy Mladou Boleslav 3:0 a zajistili účast ve 3. předkole Evropské ligy. V...

Jeden z domů v sociálně vyloučené lokalitě v Kojetínské ulici v...

sobota, 26. května 2018, 19:00

V Přerově ještě letos bude srovnán se zemí jeden z vybydlených domů v Kojetínské ulici, který je součástí sociálně vyloučené...

O titul Vesnice roku Olomouckého kraje letos bojují Šumvald, Troubky,...

sobota, 26. května 2018, 13:00

Jedenáctka obcí se letos chce stát Vesnicí roku Olomouckého kraje. Do soutěže, která je spojená s finančním darem od olomouckého...

Jadrošův den v Náměšti na Hané nabídne jedno z nejsilnějších českých...

sobota, 26. května 2018, 10:00

Třetí ročník slavnosti Pivovaru Jadrníček s názvem Jadrošův den se v Náměšti na Hané uskuteční už v sobotu 2. června a i letos...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.