Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoučtí zastupitelé neprojednali na zasedání dlouho připravovanou výškovou regulaci staveb

 
úterý, 5. června 2018, 07:30

Olomoucké zastupitelstvo dnes nakonec neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v sousedství historického centra města. Zastupitelé totiž neschválili vypořádání námitek investora výškové budovy Šantovka Tower vůči připravené změně územního plánu. Výšková regulace v této části Olomouce by zabránila stavbě 75 metrů vysoké Šantovky Tower, o které se v Olomouci už několik let diskutuje. Proti Šantovce Tower jsou památkáři a někteří odborníci, podle nichž může poškodit historické panorama města. Investor projektu Šantovka tvrdí opak.

„Velmi oceňujeme rozvážnost a objektivní přístup zastupitelstva a z výsledku jsme samozřejmě potěšeni. Zvítězil zdravý rozum. Při realizaci dalších fází projektu Šantovka budeme přistupovat stejně jako dosud s pokorou a úctou k danému místu a historii města Olomouc," řekl dnes mediální zástupce investora projektu Šantovka Juraj Aláč.

Investor Šantovky Tower proti změně územního plánu podal devět námitek. Návrh předložený zastupitelstvu počítal s jejich zamítnutím. Pro vypořádání námitek hlasovalo 20 zastupitelů, proti jich bylo 11 a zdrželo se jich 11. Pro rozhodnutí o námitkách bylo přitom potřeba 23 hlasů. „Hlasování bylo tajné. Vtip je v tom, že nikdo teď neví, co bude dál," komentovala výsledek hlasování zastupitelka Dominika Kovaříková (zvolená za Občané pro Olomouc). Magistrát nyní osloví krajský úřad s dotazem, jak má dál postupovat.

Změnu územního plánu, který byl schválen v roce 2014, radnice připravila kvůli tomu, že výškovou regulaci staveb k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal tehdy čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v územním plánu lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity od ledna 2016 přestaly platit. Změna územního plánu počítala s výškovým limitem 23 metrů.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu z roku 2014 a i v návrhu jeho dodatečné změny, která dnes nebyla schválena. „Výšková limitace nevzešla od nás, ale ze stanoviska ministerstva kultury, které jsme museli převzít," podotkl primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).

Advokát investora Šantovky Tower Rostislav Pekař už dříve argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo od roku 2008 a těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice byla informována o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower.

Hlasování o vypořádání námitek předcházela dlouhá diskuze. Většina diskutujících hovořila o nutnosti zachovat historické panorama města, někteří řečníci byli stavbě Šantovky Tower naopak nakloněni. Diskuze zastupitelů se točila také kolem rizika možné žaloby o náhradu škody, kterou by investor mohl podat, pokud bude výškový limit schválen.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Na Korunní pevnůstce se koná Funfest. Nabídne parkuristy i Maxim...

pondělí, 4. června 2018, 21:00

Děti, dospělí, všichni! Zábava pro celou rodinu, to je Funfest! Nový festival už 17. června v Olomouci v prostorách Korunní...

Primátor Přerova se naposledy před volbami setká s veřejnosti. Lidem...

pondělí, 4. června 2018, 19:30

Setkání „Z očí do očí“ s primátorem Přerova Vladimírem Puchalským a jeho náměstky se uskuteční v pondělí 11. června od 16 hodin v...

Řidička vjela do cesty náklaďáku na hlavní silnici, při nehodě se...

pondělí, 4. června 2018, 16:30

V pátek 1. června kolem šesté hodiny vpodvečer došlo na křižovatce v katastru Dolní Újezd k nehodě osobního a nákladního vozu....

Na Letňáku budou slavit konec školního roku hudbou, přijede Pekař...

pondělí, 4. června 2018, 13:30

Kulturní areál Letního kina Olomouc startuje začátek léta hudebním festivalem. Prázdniny se nezadržitelně blíží a proto se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.