Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Přerovští Hanáci se vypravili do ulic v krojích, zvali na nadcházající víkendový festival

 
středa, 6. června 2018, 07:30

Jak jinak pozvat na folklorní festival než písní a tancem? Přerovští Hanáci se v pondělí vypravili do ulic v krojích, aby pozvali kolemjdoucí na víkendový festival. Nezastavily je ani tropické teploty.

Zatímco řada z nás v posledních dnech obléká spíš šortky nebo letní šaty, členové souboru Haná Přerov se oblékli do krojů a vyrazili do ulic. To proto, aby upozornili na blížící se folklorní festival. Letošními hosty budou soubory, které se zabývají folklorem gruzínským, lotyšským, arménským, perským nebo afghánským. Žhavé letní teploty pro ně proto nejsou ničím novým.

„Na horko jsme zvyklí, na festival vždycky bývají teploty, které se šplhají vysoko nad třicítku. Když nemusíte pod pálicím sluncem tančit a vystupovat, dá se letní počasí přečkat docela dobře i v kroji,“ říká členka souboru Lenka Blažková.

Průvod Hanáků a Hanáčků vyrazil podél městských hradeb na Náměstí TGM, Žerotínovo náměstí a ke kinu Hvězda. Nepohrdl ani návštěvou v Galerii Přerov. Cestou Hanákům do kroku hráli členové cimbálových muzik Primáš z Přerova a Okybača z Lipníka nad Bečvou.

Program festivalu začíná ve středu Povídáním o víně a folkloru na Horním náměstí. Cimbálová muzika, vzorky vín moravských vinařů a povídání o tom, co mají víno a folklor společného.

V pátek pak na nádvoří zámku začíná pravá exotika. Lidová hudba z Lotyšska a Gruzie, tance střední Asie, především perské, uzbecké, afghánské a arménské. Atmosféra nočního zámku je neopakovatelná, takže si program rozhodně nenechte ujít.

Festivalová sobota pak zve také na moravské a slovenské soubory, dětský program, řemeslný jarmark nebo večerní posezení s cimbálovou muzikou.

Program Folklorního festivalu V zámku a podzámčí 2018

Pátek 8. června, nádvoří zámku od 20:30

Haeri - gruzínské melodie
Šírín Dance - Arménské, perské, uzbecké i afghánské tance
Krusa Praha - lotyšské lidové písně

Sobota 9. června, Horní náměstí Přerov od 13:30
Kolovrat a Old Kolovrat z Nitry
FS Javorník Brno
Vonička Zlín
Dúbravěnka z Dubňan
Dechový orchestr Haná Přerov
CM Primáš Přerov a vítězové pěvecké soutěže O zámecký klín
Haeri - gruzínské melodie
Šírín Dance - Arménské, perské, uzbecké i afghánské tance
Krusa Praha - lotyšské lidové písně
Od 19:00 festivalové posezení s CM Primáš a CM Okybača na nádvoří zámku.

Sobota 9. června, nádvoří přerovského zámku od 13:00
DNS Dúbravěnka Dubňany
MŠ Radost Přerov
PDS Smíšek při SVČ Atlas Přerov
Divadlo plyšového medvídka Prostějov

Jarmark - sobota 9. června na Horním náměstí od 13:00
Rodinné vinařství Janásovi 
Hana Soukupová - háčkované zboží, šperky 
Milena Malinová - perníčky, dílnička
Centrum spolusetkávání Přerov - ruční výroba
Petrová Alena - keramika Bohuňovice
Betty krejčovství - oblečení našich babiček
Skaune - pendreky, cukrovinky
Tetka kořenářka - víno z černého rybízu, koření 
Indická kuchyně - občerstven

Podrobné informace, aktuality a novinky sledujte na FB Folklorní festival v zámku a podzámčí nebo na www.hanaprerov.cz

Tisková zpráva

Kam dál?

Hranice plánují postavit nízkonákladový zimní stadion, město za něj...

úterý, 5. června 2018, 21:00

Hranice na Přerovsku plánují postavit nízkonákladový zimní stadion. Vyrůst by měl v Žáčkově ulici, kam jsou soustředěny sportovní...

ANKETA: Ve Smetanových sadech se trávníkem prohání žralok. Líbí se...

úterý, 5. června 2018, 20:30

V olomouckých Smetanových sadech byla v uplynulých dnech nainstalována v rámci International Sculpture Festival kamenná socha...

FOTO/VIDEO: Na Horním náměstí se sešli lidé, aby demonstrovali proti...

úterý, 5. června 2018, 19:09

Na úterý 5. června bylo na olomoucké Horní náměstí svoláno shromáždění iniciativy „Milion chvilek“. Podobná shromáždění proběhla...

Kachňata se zatoulala na stavbu na Wolkerově ulici, vyvést je museli...

úterý, 5. června 2018, 16:30

Vedoucí stavby, která probíhá na Wolkerově ulici v Olomouci, zavolal v pondělí 4. července ráno olomouckou městskou policii. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.