Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Přerovští Hanáci se vypravili do ulic v krojích, zvali na nadcházající víkendový festival

 
středa, 6. června 2018, 07:30

Jak jinak pozvat na folklorní festival než písní a tancem? Přerovští Hanáci se v pondělí vypravili do ulic v krojích, aby pozvali kolemjdoucí na víkendový festival. Nezastavily je ani tropické teploty.

Zatímco řada z nás v posledních dnech obléká spíš šortky nebo letní šaty, členové souboru Haná Přerov se oblékli do krojů a vyrazili do ulic. To proto, aby upozornili na blížící se folklorní festival. Letošními hosty budou soubory, které se zabývají folklorem gruzínským, lotyšským, arménským, perským nebo afghánským. Žhavé letní teploty pro ně proto nejsou ničím novým.

„Na horko jsme zvyklí, na festival vždycky bývají teploty, které se šplhají vysoko nad třicítku. Když nemusíte pod pálicím sluncem tančit a vystupovat, dá se letní počasí přečkat docela dobře i v kroji,“ říká členka souboru Lenka Blažková.

Průvod Hanáků a Hanáčků vyrazil podél městských hradeb na Náměstí TGM, Žerotínovo náměstí a ke kinu Hvězda. Nepohrdl ani návštěvou v Galerii Přerov. Cestou Hanákům do kroku hráli členové cimbálových muzik Primáš z Přerova a Okybača z Lipníka nad Bečvou.

Program festivalu začíná ve středu Povídáním o víně a folkloru na Horním náměstí. Cimbálová muzika, vzorky vín moravských vinařů a povídání o tom, co mají víno a folklor společného.

V pátek pak na nádvoří zámku začíná pravá exotika. Lidová hudba z Lotyšska a Gruzie, tance střední Asie, především perské, uzbecké, afghánské a arménské. Atmosféra nočního zámku je neopakovatelná, takže si program rozhodně nenechte ujít.

Festivalová sobota pak zve také na moravské a slovenské soubory, dětský program, řemeslný jarmark nebo večerní posezení s cimbálovou muzikou.

Program Folklorního festivalu V zámku a podzámčí 2018

Pátek 8. června, nádvoří zámku od 20:30

Haeri - gruzínské melodie
Šírín Dance - Arménské, perské, uzbecké i afghánské tance
Krusa Praha - lotyšské lidové písně

Sobota 9. června, Horní náměstí Přerov od 13:30
Kolovrat a Old Kolovrat z Nitry
FS Javorník Brno
Vonička Zlín
Dúbravěnka z Dubňan
Dechový orchestr Haná Přerov
CM Primáš Přerov a vítězové pěvecké soutěže O zámecký klín
Haeri - gruzínské melodie
Šírín Dance - Arménské, perské, uzbecké i afghánské tance
Krusa Praha - lotyšské lidové písně
Od 19:00 festivalové posezení s CM Primáš a CM Okybača na nádvoří zámku.

Sobota 9. června, nádvoří přerovského zámku od 13:00
DNS Dúbravěnka Dubňany
MŠ Radost Přerov
PDS Smíšek při SVČ Atlas Přerov
Divadlo plyšového medvídka Prostějov

Jarmark - sobota 9. června na Horním náměstí od 13:00
Rodinné vinařství Janásovi 
Hana Soukupová - háčkované zboží, šperky 
Milena Malinová - perníčky, dílnička
Centrum spolusetkávání Přerov - ruční výroba
Petrová Alena - keramika Bohuňovice
Betty krejčovství - oblečení našich babiček
Skaune - pendreky, cukrovinky
Tetka kořenářka - víno z černého rybízu, koření 
Indická kuchyně - občerstven

Podrobné informace, aktuality a novinky sledujte na FB Folklorní festival v zámku a podzámčí nebo na www.hanaprerov.cz

Tisková zpráva

Kam dál?

ANKETA: Ve Smetanových sadech se trávníkem prohání žralok. Líbí se...

úterý, 5. června 2018, 20:30

V olomouckých Smetanových sadech byla v uplynulých dnech nainstalována v rámci International Sculpture Festival kamenná socha...

FOTO/VIDEO: Na Horním náměstí se sešli lidé, aby demonstrovali proti...

úterý, 5. června 2018, 19:09

Na úterý 5. června bylo na olomoucké Horní náměstí svoláno shromáždění iniciativy „Milion chvilek“. Podobná shromáždění proběhla...

Kachňata se zatoulala na stavbu na Wolkerově ulici, vyvést je museli...

úterý, 5. června 2018, 16:30

Vedoucí stavby, která probíhá na Wolkerově ulici v Olomouci, zavolal v pondělí 4. července ráno olomouckou městskou policii. Na...

Olomoučtí zastupitelé neprojednali na zasedání dlouho připravovanou...

úterý, 5. června 2018, 07:30

Olomoucké zastupitelstvo dnes nakonec neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 9 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.