Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rostislav Švácha získal cenu Františka Palackého za vynikající výsledky tvůrčí činnosti na poli kultury

 
čtvrtek, 14. června 2018, 18:00

Univerzita Palackého v Olomouci udělila ve středu 13. června Cenu Františka Palackého přednímu českému historikovi a teoretikovi umění a architektury Rostislavu Šváchovi. Držitel ocenění už téměř tři desetiletí působí na olomoucké univerzitě a současně v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Cenu při příležitosti 220. výročí narození Palackého obdržel historik umění od rektora Jaroslava Millera v Kapli Božího Těla.

Švácha vedl v letech 2014 až 2017 katedru dějin umění olomoucké filozofické fakulty a dodnes je jejím členem. Svůj profesní život zasvětil studiu architektury 17. až 21. století. „Rostislava Šváchu a jeho ohromující dílo snad není ani potřeba představovat, jeho žáci jsou dnes rozeseti po celém světě. Publikoval řadu zásadních monografií a studií. Osobně mě snad nejvíce zaujaly jeho publikace z nedávné doby, například publikace Naprej, zabývající se analýzou sportovní architektury v historické perspektivě," uvedl rektor Miller.

Cena Františka Palackého je oceněním vynikajících výsledků tvůrčí činnosti na poli vědy nebo kultury, které přispívají k prestiži České republiky a Univerzity Palackého v Olomouci. Byla zřízena k příležitosti dvoustého výročí narození Františka Palackého 14. června 1998. Uděluje ji jménem univerzity zpravidla jednou za dva roky olomoucký rektor. Ocenění již získalo jedenáct lidí, například amerikanista a emeritní rektor Josef Jařab, kardinál Tomáš Josef Špidlík, historik Josef Polišenský či odborník na ústavní právo Pavel Rychetský.

Švácha uvedl, že s Olomoucí a olomouckou univerzitou jej spojuje velmi těsné pouto. „Některé mé aktivity ve prospěch olomouckých památek i ve prospěch kvalitní současné architektury všichni nadšeně nevítají, proto je pro mě Cena Františka Palackého velkou vzpruhou," řekl Švácha. Část z ocenění, které je spojeno s finanční odměnou 50 tisíc korun, předá sdružení pro kulturu, urbanismus, památkovou péči a životní prostředí Za krásnou Olomouc, ve kterém působí.

Rostislav Švácha získal v minulosti řadu ocenění i z jiných stran, v roce 2013 to byla například Cena ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury nebo ocenění od České komory architektů. Jeho kniha Paneláci, kterou napsal společně s Lucií Skřivánkovou, získala letos cenu Magnesia Litera za nejlepší dílo naučné literatury.

Napsal(a) ČTK | Foto repro Youtube

Kam dál?

Zloděj se za bílého dne vloupal do domu v Holici, ukradl hotovost a...

čtvrtek, 14. června 2018, 16:30

Zatím neznámý zloděj se do domu v Olomouci, části Holice, vloupal ve středu 13. června odpoledne. Do domu se dostal po vypáčení...

25 lidí bylo evakuováno z domu v centru Olomouce, v jednom z bytů...

čtvrtek, 14. června 2018, 15:00

Celkem 25 lidí museli evakuovat ve středu večer hasiči z bytového domu v centru Olomouce. Důvodem byl hustý kouř, který se z domu...

Řidič kamionu kličkoval na dálnici a ohrožoval ostatní, nadýchal tři...

čtvrtek, 14. června 2018, 13:30

Ve středu 13. června po sedmé večerní zavolal na policejní linku 158 řidič, který oznámil, že na 285. kilometru dálnice D35 ve...

Autobusy od července neprojedou přes most v Komenského, podívejte se...

čtvrtek, 14. června 2018, 10:00

V rámci realizace protipovodňových opatření pokračuje oprava mostu přes řeku Moravu v ulici Komenského. Stavební práce, které...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.