Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava na Dolním náměstí připomíná důsledky nástupu komunistů k moci

 
úterý, 26. června 2018, 13:30

V centru Olomouce se v pondělí večer otevřela výstava připomínající důsledky nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Historické události zobrazuje na osudech 15 pamětníků z Olomouckého kraje, kterým tyto mezníky zásadně zasáhly do života. Expozice je k vidění na Dolním náměstí, poté bude putovat do ostatních měst v kraji. Vystavena bude vždy pod širým nebem, řekl ředitel pobočky Paměti národa Střední Morava Petr Zavadil.

„Smyslem naší výstavy je přiblížit příběhy pamětníků, kterým se staly nějaké závažné věci v letech 1948 a 1968, případně po těchto letech. Chceme, aby tyto příběhy nezanikly, aby o nich lidé věděli a aby se nestalo, že bychom si tyto ne zrovna pěkné okamžiky v naší historii v budoucnu zopakovali," uvedl Zavadil.

Paměť národa Střední Morava vznikla koncem roku 2017. Za sebou má již vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, ve kterém žáci olomouckých základních škol zaznamenávali a následně prezentovali příběhy pamětníků z Olomouce. Pořádá také tvůrčí dílny na školách, které přibližují studentům kolektivizaci za pomoci autentických příběhů z Paměti národa. Na konci května její zástupci také pořádali symbolický charitativní běh, jehož startovné podpořilo neziskovou organizaci Post Bellum, jež osudy lidí, kteří se postavili totalitě, zaznamenává již řadu let.

Organizátoři výstavy vybrali pro expozici příběhy 15 lidí z celého kraje, kritériem byla i zajímavost samotného příběhu. Na výstavě je představen například příběh sestry protikomunistických odbojářů Zdeny Mašínové nebo osud Heleny Kociánové, která jako dívka pomohla kolem roku 1948 přejít svému kamarádovi hranice na západ. Nakonec však sama skončila v pracovním táboře, kde spadla do pracovního stroje a přišla o nohu. Zažila také dramatickou cestu sanitkou do vzdálené nemocnice, kde jí byla nakonec amputována noha.

Vybrané osobnosti pocházejí z celého Olomouckého kraje, zejména z Olomouce, Lipníku nad Bečvou, Šternberka, Jeseníku, Šumperka, Zábřehu a Prostějova, kde bude možné výstavu v následujících dnech také vidět. „Jde o žijící pamětníky. Na výstavě je vždy zobrazena jejich aktuální fotografie a snímek z jejich mládí, jejich osud je zachycen krátkým příběhem," doplnil Zavadil. Expozice bude k vidění především na náměstích, v Lipníku bude v parku.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Cenu kraje dostal fotograf Jindřich Štreit

úterý, 26. června 2018, 10:00

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017....

V pátek se otevře na plaveckém bazénu nový tobogán

pondělí, 25. června 2018, 18:00

V pátek 29. června se na olomouckém koupališti otevře nová věž s tobogánem. Stavět se začala na podzim minulého roku.

Síť elektrokol v jižních Čechách se rozrůstá

pondělí, 25. června 2018, 15:42

Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu připravuje pro letošní rok další rozšíření sítě půjčoven...

Policisté radí, jak zabezpečit chaty před zloději

pátek, 22. června 2018, 13:30

Ve středu 20. června 2018 policisté kontrolovali zabezpečení chat v Lutíně. Během dne Policie České republiky zkontrolována...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.