Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava na Dolním náměstí připomíná důsledky nástupu komunistů k moci

 
úterý, 26. června 2018, 13:30

V centru Olomouce se v pondělí večer otevřela výstava připomínající důsledky nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Historické události zobrazuje na osudech 15 pamětníků z Olomouckého kraje, kterým tyto mezníky zásadně zasáhly do života. Expozice je k vidění na Dolním náměstí, poté bude putovat do ostatních měst v kraji. Vystavena bude vždy pod širým nebem, řekl ředitel pobočky Paměti národa Střední Morava Petr Zavadil.

„Smyslem naší výstavy je přiblížit příběhy pamětníků, kterým se staly nějaké závažné věci v letech 1948 a 1968, případně po těchto letech. Chceme, aby tyto příběhy nezanikly, aby o nich lidé věděli a aby se nestalo, že bychom si tyto ne zrovna pěkné okamžiky v naší historii v budoucnu zopakovali," uvedl Zavadil.

Paměť národa Střední Morava vznikla koncem roku 2017. Za sebou má již vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, ve kterém žáci olomouckých základních škol zaznamenávali a následně prezentovali příběhy pamětníků z Olomouce. Pořádá také tvůrčí dílny na školách, které přibližují studentům kolektivizaci za pomoci autentických příběhů z Paměti národa. Na konci května její zástupci také pořádali symbolický charitativní běh, jehož startovné podpořilo neziskovou organizaci Post Bellum, jež osudy lidí, kteří se postavili totalitě, zaznamenává již řadu let.

Organizátoři výstavy vybrali pro expozici příběhy 15 lidí z celého kraje, kritériem byla i zajímavost samotného příběhu. Na výstavě je představen například příběh sestry protikomunistických odbojářů Zdeny Mašínové nebo osud Heleny Kociánové, která jako dívka pomohla kolem roku 1948 přejít svému kamarádovi hranice na západ. Nakonec však sama skončila v pracovním táboře, kde spadla do pracovního stroje a přišla o nohu. Zažila také dramatickou cestu sanitkou do vzdálené nemocnice, kde jí byla nakonec amputována noha.

Vybrané osobnosti pocházejí z celého Olomouckého kraje, zejména z Olomouce, Lipníku nad Bečvou, Šternberka, Jeseníku, Šumperka, Zábřehu a Prostějova, kde bude možné výstavu v následujících dnech také vidět. „Jde o žijící pamětníky. Na výstavě je vždy zobrazena jejich aktuální fotografie a snímek z jejich mládí, jejich osud je zachycen krátkým příběhem," doplnil Zavadil. Expozice bude k vidění především na náměstích, v Lipníku bude v parku.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Cenu kraje dostal fotograf Jindřich Štreit

úterý, 26. června 2018, 10:00

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017....

Na Poděbradech se poběží extrémní překážkový závod. Na účastníky čeká...

úterý, 26. června 2018, 09:00

Extrémní překážkové závody na vodě i na souši pod dohledem nejsilnějšího muže světa Jiřího Tkadlčíka již 25. 8. 2018 na...

Kino Metropol slaví 85 let. Přes prázdniny bude promítat některé...

pondělí, 25. června 2018, 21:00

V rámci oslav tohoto půlkulatého jubilea připravilo na prázdniny speciální narozeninový program. Každé prázdninové pondělí...

ANKETA: Jak se vám líbí nové dresy české hokejové reprezentace?

pondělí, 25. června 2018, 20:30

Olomoučtí hokejisté odpověděli na otázku, jak se jim líbí nové dresy české hokejové reprezentace. Reakce byly většinou rozpačité....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.