Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Návštěvníky turistické stezky Předmostím až do Pravěku čeká omezení kvůli stavbě dálnice D1

 
středa, 27. června 2018, 21:00

Stavba dálnice D1 u Přerova přetnula turistickou stezku Předmostím až do Pravěku. Loni se na ni kvůli poznání pravěké historie a především světoznámého archeologického naleziště vydalo 2000 lidí, v nadcházející turistické sezoně musejí počítat zhruba v polovině trasy s omezením. Turisté se však mohou v místě přetnutí trasy napojit na naučnou stezku školy Komenského, řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Kvůli stavbě dálnice bude muset město vytyčit novou trasu.

Zhruba tříhodinová trasa stezky s názvem Předmostím až do Pravěku vede z přerovské místní části Předmostí na Čekyňský kopec a zpět. Čítá devět zastavení, stavba dálnice ji přetnula mezi pátým a šestým úsekem. „Nyní je tam staveniště. V místě přerušení je možnost napojení na trasu naučné stezky Základní školy Komenského Po stopách mamutů," uvedla Chalupová.

Stezka Předmostím až do Pravěku je součástí stejnojmenného česko - polského projektu Přerova s polským městem Ozimek. Obě města spojuje existence světoznámých archeologických nalezišť a zájem představit pravěkou historii návštěvníkům. Trasa začíná u předmosteckého hřbitova a vede přes Památník lovců mamutů, kde mohou návštěvníci spatřit výsledky nejnovějších archeologických výzkumů, ale i přes archeologickou lokalitu Skalka či Hradisko. Město bude muset kvůli dálnici vytyčit novou trasu. „Zatím nevíme, kudy povede, bude se tím zabývat pracovní skupina. Předpokládáme, že první říjnový víkend, kdy se koná pochod Po stopách lovců mamutů, už lidem řekneme jinou trasu," doplnila Chalupová.

V přerovském Předmostí je jedno z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné. Město zde vybudovalo Památník lovců mamutů, kde jsou zakonzervované pravěké nálezy z této oblasti, a naučnou stezku. Později otevřelo také infocentrum. Naučná stezka a památník leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Hromadný hrob v roce 1894 objevil archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale zastavěna sídlištěm, archeologové jsou však v této lokalitě nadále úspěšní.

Napsal(a) ČTK | Foto prerov.eu

Kam dál?

Houby v lesích už rostou. Tento rok téměř o měsíc dřív, než loni

středa, 27. června 2018, 20:30

Až o měsíc dříve začali letos chodit houbaři z lesů na střední Moravě s plnými košíky. Rychlejší nástup letního počasí se podle...

Od července nás čekají změny ve vydávání řidičáků. Už můžete na...

středa, 27. června 2018, 16:30

Pokud jsme si něco přáli ve vztahu k řidičskému průkazu, tak mít možnost vyřídit si ho na libovolném úřadě obce s rozšířenou...

FOTO/VIDEO: Ololoď Kordulka bude dělat radost v Přerově, vyplula na...

středa, 27. června 2018, 08:22

Výletní loď Ololoď Kordulka, která dosud brázdila v Olomouci řeku Moravu, se přestěhovala na řeku Bečvu do Přerova. Ode dneška...

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené, podle něj nemají...

úterý, 26. června 2018, 17:00

Poslanec a lékař Milan Brázdil (ANO) označil homosexuální páry za postižené lidi, kterým nepřísluší, aby byli v manželství nebo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.