Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Návštěvníky turistické stezky Předmostím až do Pravěku čeká omezení kvůli stavbě dálnice D1

 
středa, 27. června 2018, 21:00

Stavba dálnice D1 u Přerova přetnula turistickou stezku Předmostím až do Pravěku. Loni se na ni kvůli poznání pravěké historie a především světoznámého archeologického naleziště vydalo 2000 lidí, v nadcházející turistické sezoně musejí počítat zhruba v polovině trasy s omezením. Turisté se však mohou v místě přetnutí trasy napojit na naučnou stezku školy Komenského, řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Kvůli stavbě dálnice bude muset město vytyčit novou trasu.

Zhruba tříhodinová trasa stezky s názvem Předmostím až do Pravěku vede z přerovské místní části Předmostí na Čekyňský kopec a zpět. Čítá devět zastavení, stavba dálnice ji přetnula mezi pátým a šestým úsekem. „Nyní je tam staveniště. V místě přerušení je možnost napojení na trasu naučné stezky Základní školy Komenského Po stopách mamutů," uvedla Chalupová.

Stezka Předmostím až do Pravěku je součástí stejnojmenného česko - polského projektu Přerova s polským městem Ozimek. Obě města spojuje existence světoznámých archeologických nalezišť a zájem představit pravěkou historii návštěvníkům. Trasa začíná u předmosteckého hřbitova a vede přes Památník lovců mamutů, kde mohou návštěvníci spatřit výsledky nejnovějších archeologických výzkumů, ale i přes archeologickou lokalitu Skalka či Hradisko. Město bude muset kvůli dálnici vytyčit novou trasu. „Zatím nevíme, kudy povede, bude se tím zabývat pracovní skupina. Předpokládáme, že první říjnový víkend, kdy se koná pochod Po stopách lovců mamutů, už lidem řekneme jinou trasu," doplnila Chalupová.

V přerovském Předmostí je jedno z nejznámějších evropských archeologických nalezišť starší doby kamenné. Město zde vybudovalo Památník lovců mamutů, kde jsou zakonzervované pravěké nálezy z této oblasti, a naučnou stezku. Později otevřelo také infocentrum. Naučná stezka a památník leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens. Hromadný hrob v roce 1894 objevil archeolog Karel Jaromír Maška. Nejvýznamnější část pravěkého naleziště je ale zastavěna sídlištěm, archeologové jsou však v této lokalitě nadále úspěšní.

Napsal(a) ČTK | Foto prerov.eu

Kam dál?

Houby v lesích už rostou. Tento rok téměř o měsíc dřív, než loni

středa, 27. června 2018, 20:30

Až o měsíc dříve začali letos chodit houbaři z lesů na střední Moravě s plnými košíky. Rychlejší nástup letního počasí se podle...

Od července nás čekají změny ve vydávání řidičáků. Už můžete na...

středa, 27. června 2018, 16:30

Pokud jsme si něco přáli ve vztahu k řidičskému průkazu, tak mít možnost vyřídit si ho na libovolném úřadě obce s rozšířenou...

FOTO/VIDEO: Ololoď Kordulka bude dělat radost v Přerově, vyplula na...

středa, 27. června 2018, 08:22

Výletní loď Ololoď Kordulka, která dosud brázdila v Olomouci řeku Moravu, se přestěhovala na řeku Bečvu do Přerova. Ode dneška...

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené, podle něj nemají...

úterý, 26. června 2018, 17:00

Poslanec a lékař Milan Brázdil (ANO) označil homosexuální páry za postižené lidi, kterým nepřísluší, aby byli v manželství nebo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.