Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Haiťan Idonel mohl dokončit základní školu díky podpoře droždínských žáků

 
čtvrtek, 28. června 2018, 12:00

Zážitky ze školy v přírodě a kam vyrazí o prázdninách na dovolenou. O tom letos píší v dopise svému spolužákovi páťáci ze Základní školy Droždín. Idonelovi je 17 let a dokončuje 9. třídu. Dopis otevře až v haitském Baie de Henne v dalekém Karibiku. Přesouváme se z malebného moravského venkova, kde teče z kohoutku pitná voda do vyprahlé a přírodními katastrofami sužované země. Idonel žije s rodinou v malém domku, u kterého pěstují plodiny a chovají dobytek. Jeho otec vyrábí dřevěné uhlí. Rodina je chudá. Idonel si přeje být ošetřovatelem. Díky českým dárcům a Arcidiecézní charitě Olomouc se mu to třeba podaří.

Stačí zaslat každý rok 6 500 korun a jedno chudé dítě z Haiti může chodit do školy, kde kromě vzdělání dosáhne i na teplé jídlo denně. To mnohé děti doma nemají. Žáci z droždínské školy a jejich rodiče takto podporují Idonela přes Charitu dlouhá léta. „Zrovna ve středu jsme pořádali Zahradní slavnost pro naše žáky, ale i veřejnost. Maminky napekly nejrůznější dobroty a prodávaly je u nás na jarmarku, čímž se podařilo nastřádat peníze na Idonelovo vzdělání,“ upřesňuje za Základní školu Droždín Jitka Šidláková.  Podle ní na slavnost zamířilo kolem dvou set lidí. Adopce na dálku na Haiti zpestřuje droždínským školákům i jiné dny. V minulosti je navštívila například indická řádová sestra Renee, která s Arcidiecézní charitou Olomouc spolupracuje a pomáhá chudým v Karibiku už dlouhá léta. „Děti se tak seznámí s tím, jak se žije na Haiti, jak žije jejich spolužák Idonel… Za ta léta je z něj už velký chlap,“ usměje se paní učitelka. Droždínští nyní čekají na Idonelovo vysvědčení a také zprávu, zda bude pokračovat ve studiu i na střední škole.

Na Haiti školní rok končí v polovině června.  Vedení tamních škol v těchto dnech posílají Charitě vysvědčení podporovaných žáků. Ta je pak zprostředkuje adoptivním rodičům. „Zatím nám dorazily vysvědčení ze školy v Baie de Henne. Čekáme ještě na další a bude jich hodně. Aktuálně máme do adopce zařazených 361 dětí a stále přibývají. Zájem o to chodit do školy totiž na Haiti roste. Například v Gonaïves otevřou v příštím roce sedmou třídu, dosud měli tříd šest,“ uvádí Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc.

Na Haiti je 50% negramotnost. Rodiče mnohých haitských školáků sami do školy nechodili. Se vzděláním přitom mají děti a mladí větší šanci zlepšit budoucnost sobě i celé své rodině. Navíc dostanou teplé jídlo a také radu či zdravotní ošetření v případě potřeby. To může zachránit i životy.

Tisková zpráva | Foto Archiv Arcidiecézní charity Olomouc

Kam dál?

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené, podle něj nemají...

úterý, 26. června 2018, 17:00

Poslanec a lékař Milan Brázdil (ANO) označil homosexuální páry za postižené lidi, kterým nepřísluší, aby byli v manželství nebo...

Policisté o víkendu kontrolovali sedm set aut, zjistili téměř...

úterý, 26. června 2018, 15:00

V pátek 22. a v sobotu 23. června proběhla na Olomoucku dopravně bezpečnostní akce "X" – PRÁZDNINY. Ta byla zaměřena na...

Výstava na Dolním náměstí připomíná důsledky nástupu komunistů k moci

úterý, 26. června 2018, 13:30

V centru Olomouce se v pondělí večer otevřela výstava připomínající důsledky nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu...

Cenu kraje dostal fotograf Jindřich Štreit

úterý, 26. června 2018, 10:00

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.