Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Haiťan Idonel mohl dokončit základní školu díky podpoře droždínských žáků

 
čtvrtek, 28. června 2018, 12:00

Zážitky ze školy v přírodě a kam vyrazí o prázdninách na dovolenou. O tom letos píší v dopise svému spolužákovi páťáci ze Základní školy Droždín. Idonelovi je 17 let a dokončuje 9. třídu. Dopis otevře až v haitském Baie de Henne v dalekém Karibiku. Přesouváme se z malebného moravského venkova, kde teče z kohoutku pitná voda do vyprahlé a přírodními katastrofami sužované země. Idonel žije s rodinou v malém domku, u kterého pěstují plodiny a chovají dobytek. Jeho otec vyrábí dřevěné uhlí. Rodina je chudá. Idonel si přeje být ošetřovatelem. Díky českým dárcům a Arcidiecézní charitě Olomouc se mu to třeba podaří.

Stačí zaslat každý rok 6 500 korun a jedno chudé dítě z Haiti může chodit do školy, kde kromě vzdělání dosáhne i na teplé jídlo denně. To mnohé děti doma nemají. Žáci z droždínské školy a jejich rodiče takto podporují Idonela přes Charitu dlouhá léta. „Zrovna ve středu jsme pořádali Zahradní slavnost pro naše žáky, ale i veřejnost. Maminky napekly nejrůznější dobroty a prodávaly je u nás na jarmarku, čímž se podařilo nastřádat peníze na Idonelovo vzdělání,“ upřesňuje za Základní školu Droždín Jitka Šidláková.  Podle ní na slavnost zamířilo kolem dvou set lidí. Adopce na dálku na Haiti zpestřuje droždínským školákům i jiné dny. V minulosti je navštívila například indická řádová sestra Renee, která s Arcidiecézní charitou Olomouc spolupracuje a pomáhá chudým v Karibiku už dlouhá léta. „Děti se tak seznámí s tím, jak se žije na Haiti, jak žije jejich spolužák Idonel… Za ta léta je z něj už velký chlap,“ usměje se paní učitelka. Droždínští nyní čekají na Idonelovo vysvědčení a také zprávu, zda bude pokračovat ve studiu i na střední škole.

Na Haiti školní rok končí v polovině června.  Vedení tamních škol v těchto dnech posílají Charitě vysvědčení podporovaných žáků. Ta je pak zprostředkuje adoptivním rodičům. „Zatím nám dorazily vysvědčení ze školy v Baie de Henne. Čekáme ještě na další a bude jich hodně. Aktuálně máme do adopce zařazených 361 dětí a stále přibývají. Zájem o to chodit do školy totiž na Haiti roste. Například v Gonaïves otevřou v příštím roce sedmou třídu, dosud měli tříd šest,“ uvádí Klára Lőffelmannová z Arcidiecézní charity Olomouc.

Na Haiti je 50% negramotnost. Rodiče mnohých haitských školáků sami do školy nechodili. Se vzděláním přitom mají děti a mladí větší šanci zlepšit budoucnost sobě i celé své rodině. Navíc dostanou teplé jídlo a také radu či zdravotní ošetření v případě potřeby. To může zachránit i životy.

Tisková zpráva | Foto Archiv Arcidiecézní charity Olomouc

Kam dál?

Návštěvníky turistické stezky Předmostím až do Pravěku čeká omezení...

středa, 27. června 2018, 21:00

Stavba dálnice D1 u Přerova přetnula turistickou stezku Předmostím až do Pravěku. Loni se na ni kvůli poznání pravěké historie a...

Houby v lesích už rostou. Tento rok téměř o měsíc dřív, než loni

středa, 27. června 2018, 20:30

Až o měsíc dříve začali letos chodit houbaři z lesů na střední Moravě s plnými košíky. Rychlejší nástup letního počasí se podle...

Od července nás čekají změny ve vydávání řidičáků. Už můžete na...

středa, 27. června 2018, 16:30

Pokud jsme si něco přáli ve vztahu k řidičskému průkazu, tak mít možnost vyřídit si ho na libovolném úřadě obce s rozšířenou...

FOTO/VIDEO: Ololoď Kordulka bude dělat radost v Přerově, vyplula na...

středa, 27. června 2018, 08:22

Výletní loď Ololoď Kordulka, která dosud brázdila v Olomouci řeku Moravu, se přestěhovala na řeku Bečvu do Přerova. Ode dneška...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.