Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravské filharmonie hledá nového šéfdirigenta, Petr Vronský po 13 sezónách končí

 
čtvrtek, 28. června 2018, 19:00

Nadcházející sezona v Moravské filharmonii Olomouc (MFO) se ponese ve znamení hledání nového šéfdirigenta. Dosavadní šéfdirigent Petr Vronský, který v Olomouci vedl pod svou taktovku orchestr 13 sezon, skončil, ve filharmonii však zůstane coby umělecký garant. Potenciální adepti na toto místo se posluchačům představí na sedmi koncertech, které budou tvořit hlavní koncertní řadu příští sezony, řekl novinářům ředitel MFO Jonáš Harman.

Filharmonie podle něj nemá termín, dokdy má šéfdirigenta vybrat. „Byli bychom rádi, kdyby se tak stalo na konci následující sezony. Ale vzhledem k tomu, že je to zdlouhavý proces, nemusí se to podařit. Cílem je to vyřešit co nejdřív, ale volbu neuspěchat. Příští sezona je za tím účelem takto postavena, v jednotlivých koncertech hlavní řady i těch mimořádných se představí dirigenti, kteří představují naši oblast zájmu," řekl dnes Harman. Role šéfdirigenta je pro filharmonii zásadní, protože podle ředitele průběžně dohlíží na uměleckou úroveň koncertů, účastní se i konkurzů, může ovlivňovat dramaturgii, obsazení i personální otázky.

Podle Vronského by mělo jít o českého šéfdirigenta, ať už kvůli snazší komunikaci či stejným tradicím. Adepti se představí v sedmi koncertech hlavní řady. „Bude se jednat jak o osobnosti, které orchestr i publikum zná, jako jsou například pánové Vavřínek, Kučera či Klecker, tak i o nová jména, zejména z nově nastupující a velmi dobře vybavené generace dirigentů. Zde můžeme jmenovat například pány Rožně, Šedivého, Prášila či Kománka," uvedl Vronský.

V nadcházející koncertní sezoně se posluchači mohou těšit na renomované sólisty, stálice české hudební scény, jako jsou například houslista Ivan Ženatý a Pavel Šporcl či klavírista Ivo Kahánek, tak i na nová jména, pro které bude vystoupení na půdě olomoucké filharmonie premiérou. Půjde například o francouzského klavíristu Rémiho Gemieta, polského kytaristu Lukasze Kuropaczewského či švýcarského dirigenta Christiana Knüsela.

Filharmonie přichází do nadcházející sezony s novým systémem koncertních řad. Vedle hlavní řady s osmi koncerty ve čtvrtek a její zmenšené verze s pátečními reprízami se v nabídce objevují koncerty komorní a též koncertní cyklus s názvem Patriot zahrnující koncerty mladých olomouckých talentů.

Napsal(a) ČTK | Foto By VitVit [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

VIDEO: V Hejčíně se točil krátký dokument o boji na Mayově vile mezi...

čtvrtek, 28. června 2018, 13:30

Ve středu 27. června se mohl Olomoučanům na Ladově ulici v Olomouci naskytnout unikátní pohled. Kolem Mayovy vily v Hejčíně se...

Haiťan Idonel mohl dokončit základní školu díky podpoře droždínských...

čtvrtek, 28. června 2018, 12:00

Zážitky ze školy v přírodě a kam vyrazí o prázdninách na dovolenou. O tom letos píší v dopise svému spolužákovi páťáci ze...

Návštěvníky turistické stezky Předmostím až do Pravěku čeká omezení...

středa, 27. června 2018, 21:00

Stavba dálnice D1 u Přerova přetnula turistickou stezku Předmostím až do Pravěku. Loni se na ni kvůli poznání pravěké historie a...

Houby v lesích už rostou. Tento rok téměř o měsíc dřív, než loni

středa, 27. června 2018, 20:30

Až o měsíc dříve začali letos chodit houbaři z lesů na střední Moravě s plnými košíky. Rychlejší nástup letního počasí se podle...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”