Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravské filharmonie hledá nového šéfdirigenta, Petr Vronský po 13 sezónách končí

 
čtvrtek, 28. června 2018, 19:00

Nadcházející sezona v Moravské filharmonii Olomouc (MFO) se ponese ve znamení hledání nového šéfdirigenta. Dosavadní šéfdirigent Petr Vronský, který v Olomouci vedl pod svou taktovku orchestr 13 sezon, skončil, ve filharmonii však zůstane coby umělecký garant. Potenciální adepti na toto místo se posluchačům představí na sedmi koncertech, které budou tvořit hlavní koncertní řadu příští sezony, řekl novinářům ředitel MFO Jonáš Harman.

Filharmonie podle něj nemá termín, dokdy má šéfdirigenta vybrat. „Byli bychom rádi, kdyby se tak stalo na konci následující sezony. Ale vzhledem k tomu, že je to zdlouhavý proces, nemusí se to podařit. Cílem je to vyřešit co nejdřív, ale volbu neuspěchat. Příští sezona je za tím účelem takto postavena, v jednotlivých koncertech hlavní řady i těch mimořádných se představí dirigenti, kteří představují naši oblast zájmu," řekl dnes Harman. Role šéfdirigenta je pro filharmonii zásadní, protože podle ředitele průběžně dohlíží na uměleckou úroveň koncertů, účastní se i konkurzů, může ovlivňovat dramaturgii, obsazení i personální otázky.

Podle Vronského by mělo jít o českého šéfdirigenta, ať už kvůli snazší komunikaci či stejným tradicím. Adepti se představí v sedmi koncertech hlavní řady. „Bude se jednat jak o osobnosti, které orchestr i publikum zná, jako jsou například pánové Vavřínek, Kučera či Klecker, tak i o nová jména, zejména z nově nastupující a velmi dobře vybavené generace dirigentů. Zde můžeme jmenovat například pány Rožně, Šedivého, Prášila či Kománka," uvedl Vronský.

V nadcházející koncertní sezoně se posluchači mohou těšit na renomované sólisty, stálice české hudební scény, jako jsou například houslista Ivan Ženatý a Pavel Šporcl či klavírista Ivo Kahánek, tak i na nová jména, pro které bude vystoupení na půdě olomoucké filharmonie premiérou. Půjde například o francouzského klavíristu Rémiho Gemieta, polského kytaristu Lukasze Kuropaczewského či švýcarského dirigenta Christiana Knüsela.

Filharmonie přichází do nadcházející sezony s novým systémem koncertních řad. Vedle hlavní řady s osmi koncerty ve čtvrtek a její zmenšené verze s pátečními reprízami se v nabídce objevují koncerty komorní a též koncertní cyklus s názvem Patriot zahrnující koncerty mladých olomouckých talentů.

Napsal(a) ČTK | Foto By VitVit [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené, podle něj nemají...

úterý, 26. června 2018, 17:00

Poslanec a lékař Milan Brázdil (ANO) označil homosexuální páry za postižené lidi, kterým nepřísluší, aby byli v manželství nebo...

Výstava na Dolním náměstí připomíná důsledky nástupu komunistů k moci

úterý, 26. června 2018, 13:30

V centru Olomouce se v pondělí večer otevřela výstava připomínající důsledky nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu...

Cenu kraje dostal fotograf Jindřich Štreit

úterý, 26. června 2018, 10:00

Fotograf Jindřich Štreit obdržel Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením za rok 2017....

V Přerově se otevře rozsáhlá výstava s tematikou lovců mamutů

úterý, 26. června 2018, 07:30

V Přerově se ve čtvrtek otevře výstava, která'bude mapovat umění pravěkých lovců a svou tématikou propojí Galerii města Přerova a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.