pátek 19. dubna 2024 Rostislav

Chlapcům uvězněným v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku by mohly pomoci i čerpadla ze Sigmy Lutín

První lekce v plavání a potápění dostala dnes skupina 12 chlapců a jejich trenér, které záchranáři objevili v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku. Vedení záchranného týmu zvažuje možnosti, jak je dostat ven; dnes uvedlo, že někteří mohou zůstat v jeskyni déle, pokud jejich zdravotní stav neumožní absolvovat složitou cestu. Lékař některým z nich ošetřil drobná zranění, jinak vesměs nemají zásadní zdravotní problémy, informovala agentura AP. Pomoc při záchraně chlapců nabídl Thajsku premiér Andrej Babiš.

"Voda má velkou sílu a prostor je úzký. Na záchranu těch dětí je potřeba mnoho lidí," řekl dnes novinářům vicepremiér Pravit Vongsuvan. "Teď ty děti učíme plavat a potápět se," dodal s tím, že pokud by opadla voda a záchrana by byla snazší, pak by byla provedena rychle.

Právě způsob vyvedení chlapců z jeskyně, kde jsou soustředěni na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od jejího ústí, zůstává zatím předmětem dohadů. Zatímco thajské úřady stále preferují variantu, že chlapci si osvojí základy potápění a budou schopni absolvovat náročnou cestu v doprovodu zkušených potápěčů, zahraniční experti varují, že tato akce by byla velmi nebezpečná. Rozumnější bude podle nich počkat, až opadne voda.

Technici sice odčerpávají z jeskyně desítky milionů litrů vody denně, hladina ale klesá jen zvolna a koncem týdne se očekávají silné deště, při nichž by mohla opět stoupnout.

"Pokud bude jejich stav dobrý a budou stoprocentně připraveni, mohou ven," prohlásil dnes místní guvernér dohlížející na práce záchranného týmu. Řekl také, že pokud někteří chlapci nebudou připraveni či budou mít zdravotní obtíže, mohou v jeskyni zůstat déle. První potápěčské lekce se podle něj konaly na suchu a ke skutečným ponorům se chlapci dostanou až později.

Thajské úřady zveřejnily další videa, na nichž se chlapci ve věku 11 až 16 let představují a posílají krátké vzkazy blízkým. Mladíci, k nimž první záchranáři doplavali v pondělí, tedy devět dní po jejich zmizení, na záznamu většinou působí klidně a optimisticky.

Potápěči jim mezitím dopravují další nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Kvůli zlepšení možností komunikace se rovněž pokoušejí do jeskyně dostat optické vlákno, které by chlapcům zajistilo telefonické připojení k internetu. První pokusy však zmařila voda.

Babiš nabídl Thajsku pomoc při záchraně chlapců z jeskyně

Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl Thajsku pomoc při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni na severu země. Dnes na twitteru zmínil v té souvislosti vyslání hasičů a čerpadla firmy Sigma Group. Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová řekla, že zatím ještě oficiální žádost o pomoc neobdrželi, muselo by ji podat Thajsko prostřednictvím mezinárodního operačního střediska v Bruselu.

"Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni," napsal Babiš.

Podle Zaoralové je možné pomoc ve formě vyslání hasičů neoficiálně nabídnout, pro její poskytnutí je ale třeba splnit patřičné náležitosti. "Pokud vysíláme pomoc do zahraničí, tak si nás musí ze zahraničí nejdřív vyžádat přes naše mezinárodní operační středisko. Když si nás vyžádají, jsme schopni poslat experty," řekla.

Rychlost vyslání pomoci záleží na tom, jak je rozsáhlá. Pokud by hasiči posílali jednoho experta, mohou to učinit do 24 hodin. Celý tým s plným vybavením by vypravili do 48 hodin, uvedla Zaoralová. Upozornila však, že je třeba také vyřešit dopravu na místo, protože je nutné zajistit letadlo a patřičná povolení pro jeho přistání. Dopravu přitom hasiči neorganizují. "Maximální vybavení je schopno být na letišti do 48 hodin, ale většinou potom čekáme na schválení letadla," řekla Zaoralová.

Čerpadla, o nichž Babiš mluvil, vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Podle Šimonovského patří tato čerpadla ve své kategorii k nejvýkonnějším na světě. "V televizi je vidět, že tam (v Thajsku) používají velmi málo výkonné stroje, takže naše čerpadla by mohla pomoci výrazně snížit hladinu (vody v jeskyni)," řekl dnes Šimonovský. Podle něho se čerpadla s výkonem 400 litrů za sekundu osvědčila při povodních, kdy rychle čerpala vodu z obrovských lagun.

Dvojice čerpadel by dokázala za hodinu z jeskyně odčerpat zhruba 3600 metrů krychlových vody. Důležité ale je, aby výkon čerpadel byl vyšší, než jsou přítoky do zatopených částí jeskyně. "Odčerpání je jedna z variant a asi by bylo nejsnazší. Kdyby se voda dostala pryč, tak by je mohli dostat odtamtud za pár dní. I kdyby se voda čerpala týden nebo 14 dní, tak je to furt lepší, než kdyby tam kluci museli být několik měsíců," míní Šimonovský. Upozornil, že o nasazení nabídnutých čerpadel musí rozhodnout thajské úřady.

V tuzemských skladech jsou podle Šimonovského k dispozici ještě větší lutínská čerpadla, která zvládnou přes 1000 litrů za sekundu, avšak kvůli značným rozměrům je nelze do Thajska rychle transportovat letecky. "Když letecky dodáme dvě menší čerpadla s kapacitou 400 litrů za sekundu, tak máme skoro ten samý výkon," podotkl Šimonovský.

Autoři | Foto The Navy Seal

Štítky Thajsko, pomoc, voda, jeskyně, Sigma, Andrej Babiš, Olomouc, Lutín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.