Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cyrila a Metoděje si připomínáme 5. července, přestože toto datum s jejich životem nemá souvislost

 
čtvrtek, 5. července 2018, 11:57

5. července si v České republice připomínáme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jako státní svátek. A nejen u nás, ale i na Slovensku, v Chorvatsku nebo v jiných zemích. V roce 863 přišli bratři ze Soluně na Velkou Moravu v rámci misie, aby prosadili staroslověnštinu jako jazyk pro bohoslužby.

Svatý Konstantin
(827, Soluň – 869, Řím)
Patřil k nejvýznamnějším učencům své doby, byl teologem, řečníkem, profesorem filozofie v Konstantinopoli (dnešním Istanbulu) a polyglotem. Později přijal jméno Cyril.​

Svatý Metoděj
(813 v Soluň – 885 Velkomoravská říše)
Byzantský státní úředník. Po Konstantinově smrti se ujal vedení velkomoravské misie a završil jejich společné dílo.

5. července se příchod Soluňských bratrů připomíná, ačkoliv nemá zřejmou souvislost s jejich životem. Na Velkou Moravu sice Cyril s Metodějem dorazili v roce 863, ale stalo se tak pravděpodobně už v květnu onoho roku.

Zajímavostí pro olomoucký region je, že poprvé byly oslavy výročí příchodu věrozvěstů stanoveny na 5. července v roce 1863 na žádost olomouckého arcibiskupa Bedřicha z Fürstenberka. Tehdy šlo o tisícileté výročí příchodu bratrů ze Soluně na Velkou Moravu. Jedním z důvodů pro připomínání příchodu právě v toto datum je nevhodná roční i liturgická doba dřívějšího data 9. března a také vzrůstající kult Jana Husa, jehož svátek připadá na 6. července.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto By Josef Zelený (1824 - 1886) [Public domain or Public domain], from Wikimedia Commons

Kam dál?

5. i 6. července v obchodech nakoupíme, přestože jsou svátky

čtvrtek, 5. července 2018, 10:36

Začátek července patří v České republice dvěma významným státním svátkům. 5. července si v České republice každoročně připomínáme...

Prostějov bude hostit první mistrovství České republiky ve...

čtvrtek, 5. července 2018, 07:30

Na letišti v Prostějově se od 11. do 13. července uskuteční vůbec první mistrovství České republiky v netradiční parašutistické...

V průběhu svátků se svoz odpadu v Olomouci nemění, zavřené budou...

středa, 4. července 2018, 19:03

O nadcházejících svátcích 5. a 6. července nemusí mít Olomoučané strach, že by jim Technické služby nevyvezly popelnice.

Většina Čechů si letos připlatí za elektřinu

středa, 4. července 2018, 07:30

Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu. Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.