Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoučtí bezdomovci provázejí "městskou divočinou." Podívejte se na fotky z prohlídky

pátek, 13. července 2018, 13:13

Prohlídky Olomouce z jiné perspektivy, než z jaké ji poznají běžní turisté, nabízí sociální projekt s názvem Pragulic. Zájemce o prohlídky městem totiž provázejí lidé bez domova. Cílem prohlídek jsou přitom docela obyčejná místa Olomouce, na která však průvodci nabízejí velice nevšední náhled.

Prohlídku Olomouce jsme zahájili pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Žižkově náměstí, kde nás přivítal pětašedesátiletý bezdomovec Jelen, který na místě rovnou začal vyprávět svůj příběh, který ho z Opavy zavedl na olomoucké ulice.

Mezi lety 2009 a 2012 žil Jelen na ulici. Od roku 2012 skládá hlavu v ubytovně v Pavelkově ulici u Olmy. Kromě toho, že má Jelen vystudovanou vysokou školu, je i kulturně založený. Působí v Divadle na cucky, věnuje se slam poetry, podílí se na organizaci akce Noc venku, zazpíval si v jednom ze světově nejproslulejších operních domů La Scala v Miláně a před Vánocemi má v plánu vydat svou druhou básnickou sbírku.

Během asi hodinu a půl dlouhé prohlídky přišla řeč i na absolutně praktické věci ze života bezdomovců. Zjistili jsme, na jakých místech v Olomouci lidé bez domova nejčastěji spí, proč je lepší spát pod širákem a ne ve stanu, ale bavili jsme se i o neustálých problémech mezi bezdomovci a policisty nebo o tom, na kterém olomouckém sídlišti jsou lidé nejštědřejší a nechávají v odpadcích nejvíc potravin.

Trasa prohlídky vedla od Žižkova náměstí přes park pod dómem svatého Václava na Lazce okolo Mlýnského potoka k Androvu stadionu a poslední zastávka byla u Husova sboru. To je trasa, po které provádí Jelen. Druhý průvodce Sandy vede prohlídky po trase vedoucí z Náměstí hrdinů přes Horní náměstí kolem kina Metropol a tramvajového depa do parku pod letním kinem.

Prohlídky si můžete rezervovat na stránkách olomouc-pragulic.cz.

 
 

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
PR text | Foto Michaela Valsová

Kam dál?

Okleštěk zůstává hejtmanem, ale nechá si i mandát poslance

pátek, 13. července 2018, 09:54

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) si ponechá ke své funkci ve vedení kraje i mandát poslance. Své rozhodnutí oznámil...

Fotofestival Uničov nabídne o tomto víkendu šest vernisáží, letošním...

pátek, 13. července 2018, 08:31

Fauna. To je téma 8. ročníku Fotofestivalu Uničov, který letos proběhne od pátku 13. do neděle 15. července. Návštěvníci se mohou...

Gabriela Orvošová – volejbalová Olomouc má diamant, i když zatím...

pátek, 13. července 2018, 07:30

Je jí teprve sedmnáct let, ale ve volejbalové extralize žen není žádným nováčkem. V Olomouci dostává stále více příležitostí...

Testy ukázaly, že ve třech případech z jedenácti se v kuřecích...

čtvrtek, 12. července 2018, 20:30

Kuřecí prsní řízky jsou nejžádanějším druhem kuřecího masa pro grilování. Díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.

Pokud Petříček nebude místopředsedou ČSSD, zváží odchod z vlády

Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO.