Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Olomoučtí bezdomovci provázejí "městskou divočinou." Podívejte se na fotky z prohlídky

pátek, 13. července 2018, 13:13

Prohlídky Olomouce z jiné perspektivy, než z jaké ji poznají běžní turisté, nabízí sociální projekt s názvem Pragulic. Zájemce o prohlídky městem totiž provázejí lidé bez domova. Cílem prohlídek jsou přitom docela obyčejná místa Olomouce, na která však průvodci nabízejí velice nevšední náhled.

Prohlídku Olomouce jsme zahájili pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Žižkově náměstí, kde nás přivítal pětašedesátiletý bezdomovec Jelen, který na místě rovnou začal vyprávět svůj příběh, který ho z Opavy zavedl na olomoucké ulice.

Mezi lety 2009 a 2012 žil Jelen na ulici. Od roku 2012 skládá hlavu v ubytovně v Pavelkově ulici u Olmy. Kromě toho, že má Jelen vystudovanou vysokou školu, je i kulturně založený. Působí v Divadle na cucky, věnuje se slam poetry, podílí se na organizaci akce Noc venku, zazpíval si v jednom ze světově nejproslulejších operních domů La Scala v Miláně a před Vánocemi má v plánu vydat svou druhou básnickou sbírku.

Během asi hodinu a půl dlouhé prohlídky přišla řeč i na absolutně praktické věci ze života bezdomovců. Zjistili jsme, na jakých místech v Olomouci lidé bez domova nejčastěji spí, proč je lepší spát pod širákem a ne ve stanu, ale bavili jsme se i o neustálých problémech mezi bezdomovci a policisty nebo o tom, na kterém olomouckém sídlišti jsou lidé nejštědřejší a nechávají v odpadcích nejvíc potravin.

Trasa prohlídky vedla od Žižkova náměstí přes park pod dómem svatého Václava na Lazce okolo Mlýnského potoka k Androvu stadionu a poslední zastávka byla u Husova sboru. To je trasa, po které provádí Jelen. Druhý průvodce Sandy vede prohlídky po trase vedoucí z Náměstí hrdinů přes Horní náměstí kolem kina Metropol a tramvajového depa do parku pod letním kinem.

Prohlídky si můžete rezervovat na stránkách olomouc-pragulic.cz.

 
 

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
PR text | Foto Michaela Valsová

Kam dál?

Testy ukázaly, že ve třech případech z jedenácti se v kuřecích...

čtvrtek, 12. července 2018, 20:30

Kuřecí prsní řízky jsou nejžádanějším druhem kuřecího masa pro grilování. Díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin...

Olomoucký kraj mapuje stav regionů, vydal brožuru

čtvrtek, 12. července 2018, 09:56

Podrobné informace o hospodářské a sociální situaci v jednotlivých částech Olomouckého kraje obsahuje nová publikace, kterou...

V areálu Letního kina se bude ochutnávat exotické ovoce, Virunga...

středa, 11. července 2018, 19:30

Food project Virunga z Prahy se již potřetí vrací do Olomouce, aby lidem nabídl ochutnávku kvalitního exotického ovoce, které...

Mauzoleum v Bezručových sadech čekají další opravy, budou zaměřeny na...

středa, 11. července 2018, 19:00

Začátek druhé etapy oprav Jihoslovanského mauzolea je za dveřmi. Opravy se nyní zaměří na interiér a exteriér kaple a celá etapa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.