Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Olomoučtí bezdomovci provázejí "městskou divočinou." Podívejte se na fotky z prohlídky

pátek, 13. července 2018, 13:13

Prohlídky Olomouce z jiné perspektivy, než z jaké ji poznají běžní turisté, nabízí sociální projekt s názvem Pragulic. Zájemce o prohlídky městem totiž provázejí lidé bez domova. Cílem prohlídek jsou přitom docela obyčejná místa Olomouce, na která však průvodci nabízejí velice nevšední náhled.

Prohlídku Olomouce jsme zahájili pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Žižkově náměstí, kde nás přivítal pětašedesátiletý bezdomovec Jelen, který na místě rovnou začal vyprávět svůj příběh, který ho z Opavy zavedl na olomoucké ulice.

Mezi lety 2009 a 2012 žil Jelen na ulici. Od roku 2012 skládá hlavu v ubytovně v Pavelkově ulici u Olmy. Kromě toho, že má Jelen vystudovanou vysokou školu, je i kulturně založený. Působí v Divadle na cucky, věnuje se slam poetry, podílí se na organizaci akce Noc venku, zazpíval si v jednom ze světově nejproslulejších operních domů La Scala v Miláně a před Vánocemi má v plánu vydat svou druhou básnickou sbírku.

Během asi hodinu a půl dlouhé prohlídky přišla řeč i na absolutně praktické věci ze života bezdomovců. Zjistili jsme, na jakých místech v Olomouci lidé bez domova nejčastěji spí, proč je lepší spát pod širákem a ne ve stanu, ale bavili jsme se i o neustálých problémech mezi bezdomovci a policisty nebo o tom, na kterém olomouckém sídlišti jsou lidé nejštědřejší a nechávají v odpadcích nejvíc potravin.

Trasa prohlídky vedla od Žižkova náměstí přes park pod dómem svatého Václava na Lazce okolo Mlýnského potoka k Androvu stadionu a poslední zastávka byla u Husova sboru. To je trasa, po které provádí Jelen. Druhý průvodce Sandy vede prohlídky po trase vedoucí z Náměstí hrdinů přes Horní náměstí kolem kina Metropol a tramvajového depa do parku pod letním kinem.

Prohlídky si můžete rezervovat na stránkách olomouc-pragulic.cz.

 
 

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
PR text | Foto Michaela Valsová

Kam dál?

Testy ukázaly, že ve třech případech z jedenácti se v kuřecích...

čtvrtek, 12. července 2018, 20:30

Kuřecí prsní řízky jsou nejžádanějším druhem kuřecího masa pro grilování. Díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin...

Olomoucký kraj mapuje stav regionů, vydal brožuru

čtvrtek, 12. července 2018, 09:56

Podrobné informace o hospodářské a sociální situaci v jednotlivých částech Olomouckého kraje obsahuje nová publikace, kterou...

V areálu Letního kina se bude ochutnávat exotické ovoce, Virunga...

středa, 11. července 2018, 19:30

Food project Virunga z Prahy se již potřetí vrací do Olomouce, aby lidem nabídl ochutnávku kvalitního exotického ovoce, které...

Mauzoleum v Bezručových sadech čekají další opravy, budou zaměřeny na...

středa, 11. července 2018, 19:00

Začátek druhé etapy oprav Jihoslovanského mauzolea je za dveřmi. Opravy se nyní zaměří na interiér a exteriér kaple a celá etapa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.