Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Pevnosti poznání vyrábí nové exponáty. Vzniká pískovna s podvodním světem, vylepšuje se i model mozku

 
pátek, 20. července 2018, 16:33

V Pevnosti poznání budou už brzy k vidění nové exponáty. Na těch se pracuje průběžně během celého roku, v letních měsících se dává důraz na exponáty týkající se sekce Živá voda. Vzniká tam například model pískovny nebo dřevěného labyrintu.

Originální předměty vznikají přímo v útrobách Pevnosti poznání pod rukama zkušených řemeslníků a odborníků z Přírodovědecké fakulty. Inspiraci hledají nejčastěji v okolní přírodě a i samotné exponáty jsou nejčastěji postaveny z přírodních materiálů. 

Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v historicky vzácné budově s dřevěnou konstrukcí, původně dělostřeleckém skladu z 19. století. Je umístěna v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Kromě stálých tematických expozic a planetária popularizační tým připravuje řadu doprovodných akcí pro všechny generace. Loni přišlo téměř sto tisíc návštěvníků. Více na www.pevnostpozani.cz.

„Věřím, že nové exponáty budou atraktivním doplněním naší nabídky a že si návštěvníci užijí ještě více zábavy. Jejich tvorba je jedním ze základních kamenů programového rozvoje Pevnosti poznání a doufám, že společně s tematickými víkendy přitáhnou nové zájemce o vědu a poznání,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel popularizačního centra.

Pískovna je prvním velkým exponátem, který vzníká pod rukama Alexandra Krčky. Postupně ji tvaruje pomocí nožů, dláta a brusky. „Toto je sochařská hmota, ale používá se i ve stavebnictví. Je to speciální polystyrén, který je tvrdší a má tu vlastnost, že se z něho dá vytvořit téměř cokoliv. V našem případě se jedná o pískovnu, která bude zároveň sloužit i jako hromadná lavička pro návštěvníky,“ líčil Alexandr Krčka.

Pískovna bude sloužit jako model podvodního světa. „Především zde potkají charakteristické živočichy jako například mlže slávičku mnohotvárnou, velevruba malířského či škebli říční. Obří lastury velevruba a škeble ukážeme v podobě lehátek, do kterých se budou moci děti (a nejen ony) schovat. Taky tady naleznou další obyvatele pískoven jako sumce velkého nebo štiku obecnou. Součástí exponátu bude i interaktivní hra Vážka a akvárium s živými rybami,“ doplnila bioložka Alena Vláčilová, která je koordinátorkou expozice Živá voda.

Další exponát bude propojovat jednotlvé patra budovy. Bude tam totiž viset devítimetrový dřevěný model dvoušroubovnice DNA. Tým Pevnosti připravuje i časovou osu, která ukáže i evoluci organizmů. „Návštěvníci si díky ní uvědomí, že dnešní život nevznikl z minuty na minutu či ze dne na den, ale je výsledkem procesu, který trval mnoho miliard let,“ řekla Alena Vláčilová.

Návštěvníci se mohou blíže seznámit s jednotlivými vrstvami, které chrání náš mozek. Uvidí tři mozkové pleny bezprostředně přiléhající k mozkovým závitům. Na průřezu lebeční kosti jsou znázorněny základní části kostní tkáně. „Lebku pak pokrývá kůže, jejíž jednotlivé vrstvy spolu s cévami, smyslovými tělísky, potními i mazovými žlázkami jsou v exponátu popsány nebo znázorněny ve 3D formátu. Celkový dojem dokresluje ‚bujná kštice‘ vlasů,“ popsala novinky Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Doplnila, že názorné vyobrazení jednotlivých vrstev má navíc význam nejen edukativní, ale také estetický. Mozkovými obaly s kůží a vlasy se totiž tvůrcům podařilo téměř zamaskovat dřevěný sloup, který nebylo z technických důvodů možné při konstrukci exponátu nijak skrýt.

V červenci a srpnu si zájemci otestují svou motoriku, nahlédnou pod objektivy nových mikroskopů nebo zabalancují na speciální plošině. Na podzim bude připravena historická strategická hra nebo rozšířený model čistírny odpadních vod. Přibyde také exponát s názvem Fáze Měsíce, který přiblíží, jak se v průběhu měsíce tyto fáze mění a jaké je vzájemné postavení Země, Měsíce a Slunce. V sekci geografie se objeví výstavní předmět nazvaný Země není placatá. Lidé si vyzkouší, že na mapě s velkým měřítkem dochází ke zkreslení délek, a zjistí, že kdyby byla Země placatá, nestřídaly by se den a noc tak, jak je známe.

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

V Olomouci vykvetl největší druh leknínu na světě. Victoria cruziana...

pátek, 20. července 2018, 12:03

Tropický leknín Victoria cruziana, který je největším druhem leknínu na světě, dnes po roce rozkvetl ve sbírkovém skleníku...

FOTO/VIDEO: Prezidentský vlak je v Olomouci, podívejte se do jeho...

čtvrtek, 19. července 2018, 17:00

Tři salonní vozy, které sloužily nebo byly přímo vyrobeny pro československé prezidenty, jsou k vidění na prvním nástupišti...

Rada města rozhodla, že na místě bývalé železniční lávky v Hejčíně...

čtvrtek, 19. července 2018, 16:15

Město definitivně rozhodlo o náhradním řešení pro občany Hejčína, které donedávna spojovala s centrem města lávka nad železnicí....

FOTO: Město Prostějov nechalo opravit náměstí Spojenců, investovalo...

středa, 18. července 2018, 17:01

Opravené chodníky, nové zpevněné plochy, hřiště i podzemní kontejnery mají lidé k dispozici na rekonstruovaném náměstí Spojenců...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.