Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rozáriu se vybuduje nový mobiliář. Bude stát 1,7 milionu korun

 
pondělí, 23. července 2018, 21:02

Nový mobiliář včetně veřejného osvětlení instalují letos dělníci do rozlehlého areálu rozária v sousedství historického centra Olomouce. Projekt bude stát 1,7 milionu korun.

„Předmětem stavebních prací je vybudování nového parkového osvětlení podél hlavní komunikace a umístění venkovního mobiliáře. Ten zahrnuje židle, dřevěné pódium, stojany na kola a odpadkové koše. Předpokládané náklady jsou 1,7 milionu korun," uvedl náměstek primátora Filip Žáček.

Rozárium bylo v letech 2015 a 2016 rekonstruováno a první etapa jeho obnovy tehdy stála 24 milionů korun. Projekt byl financován s pomocí dotací Evropské unie.

"Provoz venkovního prostoru rozária po jeho obnově ukončené na jaře 2016 poukázal na to, že mobiliář není dostatečný. Z tohoto důvodu jsme se jej nyní rozhodli doplnit o další praktické prvky. Věřím, že se toto rozhodnutí setká s přízní všech návštěvníků areálu," uvedl primátorův náměstek Aleš Jakubec.

Oprava rozária v letech 2015 a 2016 zahrnovala výstavbu nového vstupního objektu, kanalizace, přípojky vody i prostoru pro odpočinek návštěvníků. Dělníci vybudovali ipodzemní nádrže na zadržování dešťové vody, která slouží k zavlažování záhonů růží. Rekonstruována byla umělá jezírka i betonové plochy. Součástí projektu bylo vybudování herní plochy pro pétanque i louky pro pořádání pikniků či posezení u grilu.

V dalších dvou fázích rekonstrukce, které jsou zatím pouze na papíře, by mělo být vybudováno zázemí rozária, obnovena zeleň a v plánu je také výstavba návštěvnického centra. Areál olomouckého rozária je rozlohou 3,5 hektaru druhým největším prostorem svého druhu v České republice. Květinová sbírka růžové zahrady čítá zhruba 400 záhonových sadových a popínavých odrůd růží.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv rozária

Kam dál?

Olomoučané mají možnost při pití kávy šetřit přírodu s novým...

pondělí, 23. července 2018, 20:30

Olomoucké kavárny dnes odstartovaly společný projekt “Půjčte si kelímek”. Jeho cílem je nahrazení jednorázových...

Na Velkomoravské havaroval skútrista, při pádu se zranil

pondělí, 23. července 2018, 20:00

Záchranné složky dnes v odpoledních hodinách vyjížděly k nehodě na Velkomoravské ulici v Olomouci. Podle mluvčího hasičů Zdeňka...

VIDEO: Tým kohoutů dnes poprvé otestoval led v Plecharéně, první...

pondělí, 23. července 2018, 19:00

Hokejisté A týmu HC Olomouc dnes poprvé otestovali led, který se minulý týden připravoval. Už 2. sprna nastoupí kohouti k prvnímu...

Žena chtěla v lékárně na Zikově vyzvednout léky na falešný recept,...

pondělí, 23. července 2018, 17:05

V pátek 20. července odpoledne zavolala pracovnice lékárny strážníky, protože odhalila padělaný recept, na který chtěla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost dnes aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.