Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V rozáriu se vybuduje nový mobiliář. Bude stát 1,7 milionu korun

 
pondělí, 23. července 2018, 21:02

Nový mobiliář včetně veřejného osvětlení instalují letos dělníci do rozlehlého areálu rozária v sousedství historického centra Olomouce. Projekt bude stát 1,7 milionu korun.

„Předmětem stavebních prací je vybudování nového parkového osvětlení podél hlavní komunikace a umístění venkovního mobiliáře. Ten zahrnuje židle, dřevěné pódium, stojany na kola a odpadkové koše. Předpokládané náklady jsou 1,7 milionu korun," uvedl náměstek primátora Filip Žáček.

Rozárium bylo v letech 2015 a 2016 rekonstruováno a první etapa jeho obnovy tehdy stála 24 milionů korun. Projekt byl financován s pomocí dotací Evropské unie.

"Provoz venkovního prostoru rozária po jeho obnově ukončené na jaře 2016 poukázal na to, že mobiliář není dostatečný. Z tohoto důvodu jsme se jej nyní rozhodli doplnit o další praktické prvky. Věřím, že se toto rozhodnutí setká s přízní všech návštěvníků areálu," uvedl primátorův náměstek Aleš Jakubec.

Oprava rozária v letech 2015 a 2016 zahrnovala výstavbu nového vstupního objektu, kanalizace, přípojky vody i prostoru pro odpočinek návštěvníků. Dělníci vybudovali ipodzemní nádrže na zadržování dešťové vody, která slouží k zavlažování záhonů růží. Rekonstruována byla umělá jezírka i betonové plochy. Součástí projektu bylo vybudování herní plochy pro pétanque i louky pro pořádání pikniků či posezení u grilu.

V dalších dvou fázích rekonstrukce, které jsou zatím pouze na papíře, by mělo být vybudováno zázemí rozária, obnovena zeleň a v plánu je také výstavba návštěvnického centra. Areál olomouckého rozária je rozlohou 3,5 hektaru druhým největším prostorem svého druhu v České republice. Květinová sbírka růžové zahrady čítá zhruba 400 záhonových sadových a popínavých odrůd růží.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv rozária

Kam dál?

Olomoučané mají možnost při pití kávy šetřit přírodu s novým...

pondělí, 23. července 2018, 20:30

Olomoucké kavárny dnes odstartovaly společný projekt “Půjčte si kelímek”. Jeho cílem je nahrazení jednorázových...

Na Velkomoravské havaroval skútrista, při pádu se zranil

pondělí, 23. července 2018, 20:00

Záchranné složky dnes v odpoledních hodinách vyjížděly k nehodě na Velkomoravské ulici v Olomouci. Podle mluvčího hasičů Zdeňka...

VIDEO: Tým kohoutů dnes poprvé otestoval led v Plecharéně, první...

pondělí, 23. července 2018, 19:00

Hokejisté A týmu HC Olomouc dnes poprvé otestovali led, který se minulý týden připravoval. Už 2. sprna nastoupí kohouti k prvnímu...

Žena chtěla v lékárně na Zikově vyzvednout léky na falešný recept,...

pondělí, 23. července 2018, 17:05

V pátek 20. července odpoledne zavolala pracovnice lékárny strážníky, protože odhalila padělaný recept, na který chtěla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.