Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita představí komiks o zlomových okamžicích dějin Československa

 
pátek, 27. července 2018, 11:30

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého v Olomouci připomínat hned několika aktivitami. Vedle říjnové, programově pestré oslavy na olomouckém Dolním náměstí připravuje také speciální komiks, který stručnou a nápaditou formou přiblíží události dvou historicky významných dat pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných.

Zatímco první část komiksu s názvem Budoucnost ve vlastních rukách se bude věnovat optimismu přicházejícímu s rokem 1918, druhá část s názvem Probuzení do temnoty ukáže šok a beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Ukotvení těchto událostí do regionálního rámce Olomouce a blízkého okolí dává příběhům novou a pro Olomoučany přitažlivou perspektivu.

Univerzita Palackého na komiksu spolupracovala se dvěma svými absolventy, pracujícími v kreativní sféře – výtvarníkem Ticho762 a scenáristou Martinem Šinkovským. „Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie. Zatímco rok 1918 směřuje z deprese k optimistické budoucnosti, léto ’68 jde přesně opačným směrem. V obou případech je zlomem právě ona historická událost – vznik Československa a okupace ‚spřátelených‘ vojsk v čele s tehdejším Sovětským svazem,“ popsal Šinkovský. „Abychom do toho příběhu dostali správnou dobovou a místní atmosféru, použili jsme ukázky z tehdejších médií. Ať už šlo o krátké zprávy z Olomouce a ze světa, nebo o reklamy. Těmito mediálními vsuvkami jsme narušovali děj, čímž dostal příběh rytmus a autenticitu let ’18 a ’68," doplnil kreslíř Ticho762 k výtvarnému stylu komiksu. Pro větší hodnověrnost přitom cíleně pracoval s černobílým formátem.  

Komiks se může stát vítanou pomůckou učitelů dějepisu a historie. Výklad moderních dějin prostřednictvím netradičního a zábavného formátu totiž nejvíce osloví právě studenty základních, středních, potažmo vysokých škol,“ řekla mluvčí olomoucké univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. „Zaujme však nepochybně i širší veřejnost z řad pamětníků a pozdější husákovské generace,“ doplnila.

Komiks bude k dispozici bezplatně na internetu a distribuován ve formě tištěného sešitu. Ten bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. K dispozici by měl být již na zářijovém StreetArt Festivalu Olomouc, především ale pak na oslavách během posledního říjnového víkendu, které proběhnou v Olomouci na Dolním náměstí. Tam bude navíc komiks prezentován i prostřednictvím velkoformátové výstavy. Realizace komiksu byla umožněna díky dotaci MŠMT ČR s názvem „2018 – Rok významných výročí“.

Tisková zpráva

Kam dál?

Obchvat Olomouce blokuje u Globusu nehoda kamionu, nafta se z něj...

pátek, 27. července 2018, 10:25

Dopravu na obchvatu Olomouce komplikuje převrácený kamion. Při nehodě unikla z nákladního vozu nafta, hasiči ji nyní odklízejí...

Do olomouckých ulic vstupuje postrach taxikářů, Taxify. Jízda bude...

pátek, 27. července 2018, 09:10

Dopravní aplikace Taxify, která propojuje řidiče s cestujícími, vstupuje nyní do Olomouce. S pomocí mobilní aplikace Taxify si...

Fotbalisté Almaty v Evrospké lize porazili Alkmaar a mají blíže k...

pátek, 27. července 2018, 07:30

Fotbalisté Kajratu Almaty na úvod druhého předkola Evropské ligy doma porazili Alkmaar 2:0 a mají blíže k postupu do další fáze...

Kraj podpoří dalších 1600 žadatelů o kotlíkové dotace

čtvrtek, 26. července 2018, 20:30

Olomoucký kraj v druhém kole takzvaných kotlíkových dotací podpoří téměř 1600 žadatelů, kteří se rozhodli nahradit své staré...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovu kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.