Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita představí komiks o zlomových okamžicích dějin Československa

 
pátek, 27. července 2018, 11:30

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého v Olomouci připomínat hned několika aktivitami. Vedle říjnové, programově pestré oslavy na olomouckém Dolním náměstí připravuje také speciální komiks, který stručnou a nápaditou formou přiblíží události dvou historicky významných dat pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných.

Zatímco první část komiksu s názvem Budoucnost ve vlastních rukách se bude věnovat optimismu přicházejícímu s rokem 1918, druhá část s názvem Probuzení do temnoty ukáže šok a beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Ukotvení těchto událostí do regionálního rámce Olomouce a blízkého okolí dává příběhům novou a pro Olomoučany přitažlivou perspektivu.

Univerzita Palackého na komiksu spolupracovala se dvěma svými absolventy, pracujícími v kreativní sféře – výtvarníkem Ticho762 a scenáristou Martinem Šinkovským. „Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie. Zatímco rok 1918 směřuje z deprese k optimistické budoucnosti, léto ’68 jde přesně opačným směrem. V obou případech je zlomem právě ona historická událost – vznik Československa a okupace ‚spřátelených‘ vojsk v čele s tehdejším Sovětským svazem,“ popsal Šinkovský. „Abychom do toho příběhu dostali správnou dobovou a místní atmosféru, použili jsme ukázky z tehdejších médií. Ať už šlo o krátké zprávy z Olomouce a ze světa, nebo o reklamy. Těmito mediálními vsuvkami jsme narušovali děj, čímž dostal příběh rytmus a autenticitu let ’18 a ’68," doplnil kreslíř Ticho762 k výtvarnému stylu komiksu. Pro větší hodnověrnost přitom cíleně pracoval s černobílým formátem.  

Komiks se může stát vítanou pomůckou učitelů dějepisu a historie. Výklad moderních dějin prostřednictvím netradičního a zábavného formátu totiž nejvíce osloví právě studenty základních, středních, potažmo vysokých škol,“ řekla mluvčí olomoucké univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. „Zaujme však nepochybně i širší veřejnost z řad pamětníků a pozdější husákovské generace,“ doplnila.

Komiks bude k dispozici bezplatně na internetu a distribuován ve formě tištěného sešitu. Ten bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. K dispozici by měl být již na zářijovém StreetArt Festivalu Olomouc, především ale pak na oslavách během posledního říjnového víkendu, které proběhnou v Olomouci na Dolním náměstí. Tam bude navíc komiks prezentován i prostřednictvím velkoformátové výstavy. Realizace komiksu byla umožněna díky dotaci MŠMT ČR s názvem „2018 – Rok významných výročí“.

Tisková zpráva

Kam dál?

Obchvat Olomouce blokuje u Globusu nehoda kamionu, nafta se z něj...

pátek, 27. července 2018, 10:25

Dopravu na obchvatu Olomouce komplikuje převrácený kamion. Při nehodě unikla z nákladního vozu nafta, hasiči ji nyní odklízejí...

Do olomouckých ulic vstupuje postrach taxikářů, Taxify. Jízda bude...

pátek, 27. července 2018, 09:10

Dopravní aplikace Taxify, která propojuje řidiče s cestujícími, vstupuje nyní do Olomouce. S pomocí mobilní aplikace Taxify si...

Fotbalisté Almaty v Evrospké lize porazili Alkmaar a mají blíže k...

pátek, 27. července 2018, 07:30

Fotbalisté Kajratu Almaty na úvod druhého předkola Evropské ligy doma porazili Alkmaar 2:0 a mají blíže k postupu do další fáze...

Kraj podpoří dalších 1600 žadatelů o kotlíkové dotace

čtvrtek, 26. července 2018, 20:30

Olomoucký kraj v druhém kole takzvaných kotlíkových dotací podpoří téměř 1600 žadatelů, kteří se rozhodli nahradit své staré...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.