Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Turistické cíle v kraji táhnou. Vysokou návštěvnost zatím hlásí Zoo Olomouc i třeba Bouzov

 
neděle, 29. července 2018, 10:00

Velký zájem návštěvníků zatím zaznamenávají správci památek a dalších turistických cílů v Olomouckém kraji. Návštěvnost v první polovině prázdnin je srovnatelná s loňskem. Hrady či zámky zažívaly nápor turistů především o státních svátcích. Spokojeni jsou se zájmem turistů i v olomoucké zoo. Menší tržby však hlásí koupaliště, podepsalo se na tom především horší počasí minulý týden. Současná vedra však podle jejich provozovatelů propad dohání.

„Začátek července byl velmi slibný. Velmi pěkná byla návštěvnost hlavně o červencových svátcích. Pak sice trošku klesla, ale máme už zhruba 70.000 návštěvníků," řekla mluvčí svatokopecké zoo Karla Břečková. Podotkla, že letošní červenec by mohl být z pohledu návštěvnosti pro svatokopeckou zoo srovnatelný s loňským, který byl v dlouhodobém srovnání vydařený. Branami zoo tehdy prošlo přibližně 71.000 lidí. "Pokud to vydrží, tak můžeme být letos v červenci na zhruba stejné úrovni," řekla.

Srovnatelnou návštěvnost hlásí i správci památek. „Jsme spokojeni, návštěvnost je zhruba stejná jak loni. Nejvíce návštěvníků jsme měli první prázdninový týden, kdy byly státní svátky. Tehdy chodilo téměř pět set lidí denně. O prázdninách chystáme ještě řadu dalších akcí," řekla kastelánka hradu Bouzov Helena Gottwaldová. Vysokou návštěvnost očekává správa hradu například příští víkend, kdy se koná jedna z nejnavštěvovanějších akcí roku - kostýmované prohlídky celého hradu, včetně půjčovny historických kostýmů a exkluzivní módní přehlídky historických šatů na nádvoří hradu.

Na Helfštýně jsou z vývoje návštěvnosti o prázdninách podle kastelána Jana Laura mile překvapeni. „Letos bohužel nemáme s čím srovnávat, protože situaci, jaká zde aktuálně panuje v souvislosti se stavební záchranou paláce, Helfštýn ještě nezažil. Přestože máme tři dny v týdnu objekt uzavřený a na hradě se pohybují pouze stavebníci, tak i ve zkráceném čtyřdenním režimu provozu památku navštívilo za červenec kolem 11.000 lidí," řekl kastelán. Dosavadní celková návštěvnost se blíží 50.000 osobám, což je výrazně více, než hrad kvůli opravám a omezením očekával.

Zásluhu na tom má i řada oblíbených akcí, naposledy to byla Helfštýnská pouť, kterou si nenechalo ujít bezmála 4000 návštěvníků. "Největší počin však je stále ještě před námi, tak doufáme, že i srpnový mezinárodní setkání kovářů Hefaiston se ponese v podobném duchu silného zájmu," doplnil kastelán.

Naopak návštěvnost na koupalištích je podle oslovených provozovatelů zatím slabší, důvodem jsou i výkyvy červencového počasí. „Návštěvnost je zhruba srovnatelná s loňským rokem. Více chodí lidé na přerovské koupaliště, v místní části v Penčičích je návštěvnost menší. Například ve středu bylo v Přerově 260 lidí, v Penčicích kolem 200. Odráží se na tom i výkyvy počasí, minulý ani předminulý týden tomu moc nepřidal," řekl jednatel přerovské společnosti Teplo Jaroslav Klvač. Podobná situace panuje na koupališti ve Šternberku. „Letos je návštěvnost nejslabší za poslední tři roky. V červenci bylo deset dní, kdy se teplota pohybovala kolem 23 stupňů. Koupaliště se plní až v těchto dnech," řekl správce šternberského koupaliště Jaroslav Vyhnánek.

Napsal(a) ČTK | Foto By Harold [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

V olomouckých podnicích se během sprna bude nabízet kohoutková voda...

pátek, 27. července 2018, 21:00

Srpen ve jménu osvěžení a také dobrých skutků. Na dveře klepe již 4. ročník kampaně Na zdraví Haiti. Za kohoutkovou vodu mohou...

Univerzita představí komiks o zlomových okamžicích dějin...

pátek, 27. července 2018, 11:30

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého v Olomouci připomínat hned několika aktivitami. Vedle...

Páteční zatmění měsíce bude dobře viditelné, oblačno nebude

čtvrtek, 26. července 2018, 19:30

Na úplné zatmění Měsíce, které nastane v pátek pozdě večer, předpovídají meteorologové poměrně dobré pozorovací podmínky. Ještě...

Od sprna se budou dva měsíce opravovat chodníky od brány fakultky až...

čtvrtek, 26. července 2018, 18:00

V době od 1. 8. 2018 do 25. 9. 2018 budou probíhat stavební práce v rámci akce I. P. Pavlova – oprava chodníků. Práce se budou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).