Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci se budou prodávat výrobky haitských umělců. Peníze půjdou na pomoc Haiťanům

 
neděle, 29. července 2018, 13:00

V Olomouci se od středy rozjede prodejní kampaň výrobků ruční lidové tvorby haitských řemeslníků a umělců. Výtěžek má podpořit projekty na pomoc obyvatelům Haiti, které je jednou z nejchudších zemí západní polokoule. Kampaň chystá Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) v prostorách charitního obchodu s názvem Dobrodruhá. Akce je součástí každoročního letního projektu Na zdraví Haiti, která odstartuje ve stejný den, řekla mluvčí ACHO Eva Štefková.

Prostory Dobrodruhá obsadí exotické scenérie haitských malířů s typickými palmami, mořem a rybáři v bárkách. Plátna si budou moci zájemci na místě přímo zakoupit. „Ženy potěší mimořádná příležitost pořídit si ručně vyráběné haitské šperky - náramky, náhrdelníky a náušnice z ryze přírodních materiálů, jako je rohovina, mušle, dřevo a papír," uvedla Štefková. Sortiment doplní předměty užitého umění, kovové dekorace na stěnu či dřevěné krabičky na šperky. Prodejní kampaň doprovodí výstava fotografií Jiřího Pasze. Akce s názvem Dobrodruhá pro Haiti potrvá do konce srpna.

Kampaň je součástí 4. ročníku projektu Na zdraví Haiti. Dvě desítky podniků v Hranicích, Olomouci, Svitavách a Zábřehu budou svým hostům nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Za jejich příspěvky pak ACHO uspořádá zdravotní kemp pro obyvatele, zejména děti, v odlehlé haitské oblasti Baie de Henne. Letos na podzim tam s humanitární pracovnicí zamíří i lékař.

Podniky, kde se akce uskuteční, budou označeny plakáty a letáky. „Loni nám dobří lidé přispěli více než 20.000 korunami. Díky nim jsme tak prohlédli a ošetřili 240 haitských dětí. Mnohé z nich trápily vyrážky, záněty očí a uší, nedostatek vitamínů a problémy s trávením. To vše zapříčiňuje nedostatek pitné vody a také plnohodnotné stravy," uvedla humanitární pracovnice ACHO Klára Lőffelmannová.

ACHO pomáhá na Haiti 12 let. Zaměřuje se na pomoc nejchudším a nejzranitelnějším skupinám obyvatel. Její projekty se snaží zvýšit vzdělanost a zkvalitnit péči o zdraví obyvatel v těžce dostupných oblastech. Díky projektu Adopce na dálku umožňuje pravidelnou školní docházku více než 1200 dětem ročně. Loni na podzim vypravila ACHO na Haiti kontejner s humanitární pomocí. Naplnili ho lidé i instituce z celé republiky ve veřejné sbírce, kterou charitní pracovníci vyhlásili v tomto rozsahu poprvé.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Turistické cíle v kraji táhnou. Vysokou návštěvnost zatím hlásí Zoo...

neděle, 29. července 2018, 10:00

Velký zájem návštěvníků zatím zaznamenávají správci památek a dalších turistických cílů v Olomouckém kraji. Návštěvnost v první...

V olomouckých podnicích se během sprna bude nabízet kohoutková voda...

pátek, 27. července 2018, 21:00

Srpen ve jménu osvěžení a také dobrých skutků. Na dveře klepe již 4. ročník kampaně Na zdraví Haiti. Za kohoutkovou vodu mohou...

Univerzita představí komiks o zlomových okamžicích dějin...

pátek, 27. července 2018, 11:30

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého v Olomouci připomínat hned několika aktivitami. Vedle...

Páteční zatmění měsíce bude dobře viditelné, oblačno nebude

čtvrtek, 26. července 2018, 19:30

Na úplné zatmění Měsíce, které nastane v pátek pozdě večer, předpovídají meteorologové poměrně dobré pozorovací podmínky. Ještě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost dnes aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.