Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci se budou prodávat výrobky haitských umělců. Peníze půjdou na pomoc Haiťanům

 
neděle, 29. července 2018, 13:00

V Olomouci se od středy rozjede prodejní kampaň výrobků ruční lidové tvorby haitských řemeslníků a umělců. Výtěžek má podpořit projekty na pomoc obyvatelům Haiti, které je jednou z nejchudších zemí západní polokoule. Kampaň chystá Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) v prostorách charitního obchodu s názvem Dobrodruhá. Akce je součástí každoročního letního projektu Na zdraví Haiti, která odstartuje ve stejný den, řekla mluvčí ACHO Eva Štefková.

Prostory Dobrodruhá obsadí exotické scenérie haitských malířů s typickými palmami, mořem a rybáři v bárkách. Plátna si budou moci zájemci na místě přímo zakoupit. „Ženy potěší mimořádná příležitost pořídit si ručně vyráběné haitské šperky - náramky, náhrdelníky a náušnice z ryze přírodních materiálů, jako je rohovina, mušle, dřevo a papír," uvedla Štefková. Sortiment doplní předměty užitého umění, kovové dekorace na stěnu či dřevěné krabičky na šperky. Prodejní kampaň doprovodí výstava fotografií Jiřího Pasze. Akce s názvem Dobrodruhá pro Haiti potrvá do konce srpna.

Kampaň je součástí 4. ročníku projektu Na zdraví Haiti. Dvě desítky podniků v Hranicích, Olomouci, Svitavách a Zábřehu budou svým hostům nabízet v srpnu kohoutkovou vodu, zaplatit za ni budou moci lidé libovolnou částku. Za jejich příspěvky pak ACHO uspořádá zdravotní kemp pro obyvatele, zejména děti, v odlehlé haitské oblasti Baie de Henne. Letos na podzim tam s humanitární pracovnicí zamíří i lékař.

Podniky, kde se akce uskuteční, budou označeny plakáty a letáky. „Loni nám dobří lidé přispěli více než 20.000 korunami. Díky nim jsme tak prohlédli a ošetřili 240 haitských dětí. Mnohé z nich trápily vyrážky, záněty očí a uší, nedostatek vitamínů a problémy s trávením. To vše zapříčiňuje nedostatek pitné vody a také plnohodnotné stravy," uvedla humanitární pracovnice ACHO Klára Lőffelmannová.

ACHO pomáhá na Haiti 12 let. Zaměřuje se na pomoc nejchudším a nejzranitelnějším skupinám obyvatel. Její projekty se snaží zvýšit vzdělanost a zkvalitnit péči o zdraví obyvatel v těžce dostupných oblastech. Díky projektu Adopce na dálku umožňuje pravidelnou školní docházku více než 1200 dětem ročně. Loni na podzim vypravila ACHO na Haiti kontejner s humanitární pomocí. Naplnili ho lidé i instituce z celé republiky ve veřejné sbírce, kterou charitní pracovníci vyhlásili v tomto rozsahu poprvé.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Turistické cíle v kraji táhnou. Vysokou návštěvnost zatím hlásí Zoo...

neděle, 29. července 2018, 10:00

Velký zájem návštěvníků zatím zaznamenávají správci památek a dalších turistických cílů v Olomouckém kraji. Návštěvnost v první...

V olomouckých podnicích se během sprna bude nabízet kohoutková voda...

pátek, 27. července 2018, 21:00

Srpen ve jménu osvěžení a také dobrých skutků. Na dveře klepe již 4. ročník kampaně Na zdraví Haiti. Za kohoutkovou vodu mohou...

Univerzita představí komiks o zlomových okamžicích dějin...

pátek, 27. července 2018, 11:30

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého v Olomouci připomínat hned několika aktivitami. Vedle...

Páteční zatmění měsíce bude dobře viditelné, oblačno nebude

čtvrtek, 26. července 2018, 19:30

Na úplné zatmění Měsíce, které nastane v pátek pozdě večer, předpovídají meteorologové poměrně dobré pozorovací podmínky. Ještě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.