Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kováři budou během týdenního sympozia kovat obří plastiku, která natrvalo ozdobí Helfštýn

 
neděle, 19. srpna 2018, 20:03

Hradní kovárna na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku patří třem zahraničním mistrům černého řemesla, kteří ovládnou letošní ročník Kovářského fóra. Během týdenního sympozia zde budou kovat obří plastiku, která poté natrvalo ozdobí prostory hradu. Fórum má na hradě dlouhodobou tradici. Letos se koná potřicáté a navazovat na něj bude příští víkend největší evropské setkání kovářů s názvem Hefaiston.

K účasti na týdenním projektu byl letos přizván tým, který povede italský mistr Roberto Magni. Kováře tvořícího nedaleko Florencie doprovodí kolega z Apeninského poloostrova Rosario Maglione a ruský autor pracující v Itálii Egor Bavykin. „Skupina autorů se pustí do poměrně velkého díla. Výchozím materiálem se stanou plocháče profilu 150 krát deset milimetrů vážící desítky kilogramů. Z těchto dílů natvarují minimalistickou plastiku připomínající vějíř. Vše bude osazeno na masivním podstavci," řekl kastelán hradu Jan Lauro.

Autor projektu Roberto Magni podle něj návrh připravil tak, aby bylo možné dílo kompletně rozkládat a převážet na výstavy. „Materiál vybíral se snahou o to, aby finální artefakt reagoval na poryvy větru. Celé dílo tedy bude kinetické a rozechvívat by jej měl i jen slabý vánek," doplnil kastelán. Plastika poté zůstane na hradě, kterému díky předchozím ročníkům Kovářského fóra do hradních sbírek přibylo za uplynulá desetiletí mnoho špičkových kovářských artefaktů, dodal kastelán. Loni zde byl vykována přes metr vysoká plastika Strážce, a to v režii ukrajinského mistra Iliji Popjuka a jeho spolupracovníků.

Návštěvníci uvidí kovářský tým v akci v historické hradní kovárně denně mimo pondělí od neděle do příštího pátku, kdy představí své hotové dílo a Kovářské fórum plynule přejde do největšího setkání kovářů v Evropě s názvem Hefaiston. Letošní přehlídka, na kterou zamíří kolem 500 kovářských mistrů z celého světa, mění podobu kvůli rozsáhlé rekonstrukci hradního paláce, která jí ubere značnou část výstavní plochy. Správa hradu se je pokusí nahradit otevřením vnějšího okruhu kolem hradeb. Fórum i Hefaiston jsou vyvrcholením sezony této památky. Loni Hefaiston navštívilo přes 10 tisíc lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Za školní pomůcky utratí rodiče v září průměrně přes tři tisíce korun

sobota, 18. srpna 2018, 18:15

Za školní pomůcky na začátku školního roku rodiče utratí letos v průměru 3078 korun, o sto korun víc než loni. Výdaje na vybavení...

Až polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení, v Olomouckém...

sobota, 18. srpna 2018, 16:00

Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů pro záležitosti romské menšiny z...

Voda v Plumlovské přehradě může způsobit zdravotní problémy,...

pátek, 17. srpna 2018, 07:30

Voda v Plumlovské přehradě na Prostějovsku stále není podle posledních odběrů vhodná ke koupání. Jakost vody zůstává na stupni...

Zábřeh dává život starému nábytku, hračkám nebo knihám díky projektu...

čtvrtek, 16. srpna 2018, 11:50

S novinkou, která pomůže snížit množství vyprodukovaného odpadu, se v těchto dnech seznamují občané Zábřeha. Sportovním potřebám,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.