Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký kraj chce dotovat malé obchody a udržet tak maloobchodní síť v obcích

 
středa, 29. srpna 2018, 19:00

Speciální dotace pro ztrátové vesnické prodejny připravuje Olomoucký kraj, který tímto způsobem chce pomoci udržet maloobchodní síť na venkově. Dotační projekt ještě musí schválit krajské zastupitelstvo, sdělil hejtmanův náměstek František Jura (ANO). Venkovské prodejny už finančně podporuje například Jihomoravský kraj.

„Jde o naše nové opatření, kterým chceme podpořit život v malých obcích. Nový dotační titul se však teprve připravuje a nakonec ho bude muset schválit krajské zastupitelstvo," uvedl Jura. Krajská podpora by podle něj mohla směřovat k těm obchodům, které nabízejí například základní potraviny, ale kvůli konkurenci velkých supermarketů jsou ve ztrátě a bojují o přežití. Připravovaný dotační projekt počítá s tím, že jejich ztrátu by kraj hradil napůl společně s obcí, ve které prodělečný obchod funguje.

Loni podle údajů Asociace českého tradičního obchodu ukončilo činnost v malých obcích na celém území Česka 1082 venkovských prodejen. Trend zanikání malých obchodů tak podle asociace zrychlil tempo.

„Jde nám o to, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo nebo máslo. Třeba pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech," komentoval nový dotační projekt hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Venkovské prodejny začal letos podporovat sousední Jihomoravský kraj, který 51 obchodům rozdělí dva miliony korun. Program má pomoct zachovat prodejny v menších obcích, kde by jinak hrozil jejich zánik. O peníze mohly žádat obce do 750 obyvatel s jedinou prodejnou potravin.

Minulá vláda loni v červnu schválila plány na podporu obslužnosti venkova, pomoci by mohl prodej potravin v partnerských pobočkách pošty nebo lepší internet. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl podle tehdejšího návrhu ministerstva zemědělství označit za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. Otázkou však nyní je, jak se k plánu postaví nová vláda. Podle původního návrhu ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu.

Napsal(a) ČTK | Foto By Kenyh [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

Muž nechal svého psa vykonat potřebu na rohožce sousedky, navrch jí...

středa, 29. srpna 2018, 18:00

V úterý 28. srpna po poledni museli v jednom z olomouckých bytů řešit strážníci sousedské spory. Podle ženy jí její soused...

Zaparkuj zakončí ve čtvrtek parkovou sezónu neformálním plesem ve...

středa, 29. srpna 2018, 17:00

Letní sezónu plnou filmových projekcí, tančíren, kvízů či sportovních aktivit v olomouckých parcích zakončí univerzitní...

FOTO: Výluka je u konce, tramvají opět dojedeme až na Novou Ulici

středa, 29. srpna 2018, 12:56

Od dnešního dne je u konce výluka na tramvajové trati v Brněnské ulici v Olomouci. Po opravené trati se cestující svezou linkami...

Muž našel na Dolní Novosadské v Olomouci 26 tisíc v hotovosti. Předal...

úterý, 28. srpna 2018, 20:49

Osmadvacetiletý muž přišel včera po sedmé hodině večerní na služebnu Městské policie Olomouc s nevšedním nálezem. Muž totiž u...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.