Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Návštěvnost turistických cílů v našem kraji letos ovlivnily tropické teploty

 
pátek, 31. srpna 2018, 12:07

Tropické teploty o letních prázdninách ovlivnily návštěvnost turistických cílů a koupališť v Olomouckém kraji. Zatímco do zoologické zahrady v nezvykle teplém srpnu ve srovnání s loňskými prázdninami zavítalo méně návštěvníků, tak více lidí v parných dnech vyhledalo chlad jeskyní či se šlo osvěžit na koupaliště.

Výrazně vyšší návštěvnost než loni mělo o letních prázdninách koupaliště ve Šternberku na Olomoucku. „Naše tržby budou určitě o 20 až 30 vyšší než v předchozích dvou sezónách," řekl správce šternberského koupaliště Jaroslav Vyhnánek. Chladnější červenec se podle něj vyznačoval slabší návštěvností. V závěru července se ale prudce oteplilo a bazén byl zhruba pět týdnů v obležení návštěvníků.

Tropické teploty v druhé polovině prázdnin zvýšily zájem lidí o Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle na Olomoucku. „Červenec byl ve srovnání s loňskem trošku slabší, v srpnu byla ale návštěvnost lepší. Celková návštěvnost je tak zhruba stejná jako loni," řekl vedoucí správy Javoříčských jeskyní Martin Koudelka.

Při tropických teplotách, které letos panovaly několik týdnů, lidé podle Koudelky jeskyně vyhledávali, častěji než je pro letní období obvyklé. "Chodili se k nám zchladit. Bylo to vidět i na složení návštěvníků, kdy k nám chodilo hodně rodin s dětmi," dodal Koudelka.

Naopak slabší návštěvnost měla v parných dnech zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce, která patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. „Začátek roku byl horší, potom se návštěvnost výrazně zlepšila a před prázdninami to vypadlo velmi nadějně. Pak ale přišlo teplé počasí," řekla mluvčí zoo Karla Břečková.

V červenci ještě byla návštěvnost svatokopecké zoo průměrná, avšak v srpnu už se kvůli tropickým teplotám výrazně snížila. „Každopádně z pohledu celkové návštěvnost od začátku roku jsou naše výsledky pozitivní a jsme zhruba na stejné návštěvnosti jako loni," uvedla Břečková.

Vysoké teploty se nepříznivě podepsaly také na srpnové návštěvnosti hradu Bouzova na Olomoucku. Obvykle chladný interiér hradu byl letos v létě kvůli dlouhotrvajícím vedrům nezvykle vyhřátý. „Teplo se dostalo všude. V červenci byla návštěvnost ještě vyrovnaná jako loni, pak ale přišla příšerná vedra a bylo vidět, že lidé už opravdu nemohli," řekla bouzovská kastelánka Zuzana Šulcová.

V červenci na Bouzov zavítalo 25.000 návštěvníků a v srpnu jich bylo 20.000. „Za celou letošní sezonu máme nyní o 1200 návštěvníků méně než loni. V roce 2017 jsme měli 111.000 návštěvníků a nyní jsme na téměř 90.000 návštěvnících. Pokud na podzim hned nezačne sněžit a mrznout, tak to doženeme," podotkla Šulcová.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Kdybych nebyl novinářem, byl by ze mě historik, říká Martin...

čtvrtek, 30. srpna 2018, 18:00

Martin Veselovský je jedním z nejlepších novinářů, kteří se v českých médiích pohybují. Je známý tím, že málokdy upustí od...

V olomoucké porodnici začala fungovat matrika, maminky už nemusí...

čtvrtek, 30. srpna 2018, 16:30

Další krok pomáhající rodičům ulehčit jim jejich vstup do života s dítětem udělalo na začátku letošního srpna Novorozenecké...

Strážníci odchytili na ulici fenku, přes noc porodila na stanici...

středa, 29. srpna 2018, 21:00

Kuriózní noc za sebou mají šternberští městští strážníci. Ti včera večer odchytili v jedné ze šternberských ulic fenku amerického...

Olomoucký kraj chce dotovat malé obchody a udržet tak maloobchodní...

středa, 29. srpna 2018, 19:00

Speciální dotace pro ztrátové vesnické prodejny připravuje Olomoucký kraj, který tímto způsobem chce pomoci udržet maloobchodní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 9 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.