Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do školních lavic v Olomouckém kraji letos usedlo méně prvňáků než loni

 
pondělí, 3. září 2018, 12:00

Zhruba o 250 prvňáčků méně než loni usedlo dnes poprvé do školních lavic v základních školách Olomouckého kraje. Do prvních tříd by mělo podle údajů kraje nastoupit 6300 školáků, loni to bylo 6559 žáků, řekl mluvčí kraje Vladimír Lichnovský. Naopak mezi studenty jsou poměry vyrovnané, podle odhadů kraje jich na střední školy nastoupil stejný počet jako loni. Řada škol přivítala dnes prvňáčky netradičně, například v Přerově chystá město pro školáky zábavní odpoledne.

„U středních škol předpokládáme, že do 1. ročníku nastoupí přibližně stejný počet žáků jako loni," uvedl Lichnovský. Jde podle něj o předběžná čísla, konečná statistika bude odrážet až stav k 30. září.

Na řadě škol se mohou ode dneška studenti vzdělávat i v nově otevřených maturitních či učebních oborech. Například Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově nabízí šestileté gymnaziální vzdělání, které je zaměřeno na výuku vybraných předmětů v cizím jazyce. Novinkou ve Střední odborné škole Prostějov je zase maturitní obor gastronomie se zaměřením na výživové poradenství. Ve Střední škole sociální péče a služeb v Zábřehu zase studenti mohou ode dneška studovat nový učební obor pekař.

Stejně jako s úbytkem žáků prvních tříd základních škol je u nejmenších školáků největší nedostatek učitelů. „Největší poptávku registrujeme po učitelích 1. stupně základních škol a učitelích mateřských škol. Poptávka je i po asistentech pedagoga. Žádný okres Olomouckého kraje v poptávce po pedagozích mezi ostatními nijak nevyčnívá," doplnil mluvčí kraje.

Prvňáčky dnes jejich učitelé ve většině škol vítali již před budovami, ve třídě se zdrželi stejně jako jejich starší spolužáci jen hodinu. Například v Základní škole Mozartova v Olomouci prvňáci dostali maskota školy - plyšovou moudrou sovu. V Přerově mohou školáci oslavit první školní den během zábavního odpoledne v loděnici. Čekají je projížďky po Bečvě, klauni, ale například i ukázky práce strážníků a hasičů. V Bohdíkově na Šumpersku zase dnes s nástupem školáků tamní základní škola otevřela vlastní tělocvičnu, na kterou čekala devět let. Během budování nové přístavby vznikla i další učebna, díky které mohli do školy nastoupit i žáci čtvrté třídy, která zde dosud chyběla. Náklady činily téměř 24 milionů korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hasičská sbírka pro rodiny zraněných hasičů a zesnulého velitele...

sobota, 1. září 2018, 13:00

Základní organizace odborového svazu hasičů Šumperk již zajistila veškeré náležitosti pro to, aby mohla vzniknout veřejná sbírka...

Kdo má hradit údržbu a opravy zařízení v pronajatém bytě?

sobota, 1. září 2018, 10:00

Při hledání nájemního bydlení může být pro některé zájemce rozhodující, zda je v bytě například trouba, pračka nebo gauč. Čím...

Evropská komise navrhne zrušení střídání času

pátek, 31. srpna 2018, 18:00

Evropská komise (EK) ještě dnes schválí návrh na zrušení každoročního pravidelného přechodu na letní čas. V německé veřejnoprávní...

Policie bude v rámci akce HAD systematicky kontrolovat až do konce...

pátek, 31. srpna 2018, 17:00

V druhé polovině tohoto týdne proběhla v nočních hodinách v Olomouci, Uničově a Šternberku celorepubliková akce pod názvem HAD...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích?

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se ve spotřebitelské poradně dTestu nejčastěji setkávají?

Sněhový Krakonoš je letos v Jilemnici bez kalhot a kabátu

Jednoho z největších sněhových Krakonošů za poslední léta vytvořil výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky na náměstí v krkonošské Jilemnici. Na výšku má mezi sedmi a osmi metry. Od svých předchůdců se liší i tím, že je "nahý", jen s botami. „Nemá pumpky ani kabát, řekl Dufek.

Knihy ruských autorů nabízejí Čechům „alternativní pravdu“. Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina?

V České republice vloni vyšlo přes patnáct tisíc knižních titulů. V záplavě nově vydané literatury se texty ruských autorů zaměřených na specifický výklad moderní historie ztrácejí. Přesto stojí za pozornost. Takto na sebe například v pražských ulicích polepenými tramvajemi upozorňuje kniha Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“.