Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do školních lavic v Olomouckém kraji letos usedlo méně prvňáků než loni

 
pondělí, 3. září 2018, 12:00

Zhruba o 250 prvňáčků méně než loni usedlo dnes poprvé do školních lavic v základních školách Olomouckého kraje. Do prvních tříd by mělo podle údajů kraje nastoupit 6300 školáků, loni to bylo 6559 žáků, řekl mluvčí kraje Vladimír Lichnovský. Naopak mezi studenty jsou poměry vyrovnané, podle odhadů kraje jich na střední školy nastoupil stejný počet jako loni. Řada škol přivítala dnes prvňáčky netradičně, například v Přerově chystá město pro školáky zábavní odpoledne.

„U středních škol předpokládáme, že do 1. ročníku nastoupí přibližně stejný počet žáků jako loni," uvedl Lichnovský. Jde podle něj o předběžná čísla, konečná statistika bude odrážet až stav k 30. září.

Na řadě škol se mohou ode dneška studenti vzdělávat i v nově otevřených maturitních či učebních oborech. Například Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově nabízí šestileté gymnaziální vzdělání, které je zaměřeno na výuku vybraných předmětů v cizím jazyce. Novinkou ve Střední odborné škole Prostějov je zase maturitní obor gastronomie se zaměřením na výživové poradenství. Ve Střední škole sociální péče a služeb v Zábřehu zase studenti mohou ode dneška studovat nový učební obor pekař.

Stejně jako s úbytkem žáků prvních tříd základních škol je u nejmenších školáků největší nedostatek učitelů. „Největší poptávku registrujeme po učitelích 1. stupně základních škol a učitelích mateřských škol. Poptávka je i po asistentech pedagoga. Žádný okres Olomouckého kraje v poptávce po pedagozích mezi ostatními nijak nevyčnívá," doplnil mluvčí kraje.

Prvňáčky dnes jejich učitelé ve většině škol vítali již před budovami, ve třídě se zdrželi stejně jako jejich starší spolužáci jen hodinu. Například v Základní škole Mozartova v Olomouci prvňáci dostali maskota školy - plyšovou moudrou sovu. V Přerově mohou školáci oslavit první školní den během zábavního odpoledne v loděnici. Čekají je projížďky po Bečvě, klauni, ale například i ukázky práce strážníků a hasičů. V Bohdíkově na Šumpersku zase dnes s nástupem školáků tamní základní škola otevřela vlastní tělocvičnu, na kterou čekala devět let. Během budování nové přístavby vznikla i další učebna, díky které mohli do školy nastoupit i žáci čtvrté třídy, která zde dosud chyběla. Náklady činily téměř 24 milionů korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Hasičská sbírka pro rodiny zraněných hasičů a zesnulého velitele...

sobota, 1. září 2018, 13:00

Základní organizace odborového svazu hasičů Šumperk již zajistila veškeré náležitosti pro to, aby mohla vzniknout veřejná sbírka...

Kdo má hradit údržbu a opravy zařízení v pronajatém bytě?

sobota, 1. září 2018, 10:00

Při hledání nájemního bydlení může být pro některé zájemce rozhodující, zda je v bytě například trouba, pračka nebo gauč. Čím...

Evropská komise navrhne zrušení střídání času

pátek, 31. srpna 2018, 18:00

Evropská komise (EK) ještě dnes schválí návrh na zrušení každoročního pravidelného přechodu na letní čas. V německé veřejnoprávní...

Policie bude v rámci akce HAD systematicky kontrolovat až do konce...

pátek, 31. srpna 2018, 17:00

V druhé polovině tohoto týdne proběhla v nočních hodinách v Olomouci, Uničově a Šternberku celorepubliková akce pod názvem HAD...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.