Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největším tahákem letošního Street art festivalu bude velkoformátový obraz na štítu Passingerova mlýna

 
úterý, 4. září 2018, 16:00

Centrum Olomouce doslova ožije barvami ve dnech 10.–14. září. Začíná totiž již 11. ročník Street artového festivalu, díky kterému ve městě vznikl třeba Selfie king v Denisově ulici, Batman v areálu FNOL nebo Masaryk na protileteckém krytu v Bezručových sadech. Letošní rok Olomouc přivítá třeba ikonu českého pop artu Pastu Onera nebo indonézského umělce Wild Drawinga, právě ten vytvoří velkoformátový obraz (mural) na budovu Passingerova mlýna.

Více o festivalu zjistíte na www.streetart-festival.cz či na Facebooku.

Kino Metropol, Coffee Library Zbrojnice, Passingerův mlýn a Long Story Short - co mají tyto místa společného? Od pondělí do pátku v týdnu od 10. do 14. září  budou tyto prostory hostit Street art festival a jsou hlávními body, kam mířit za uměním a zábavou. Festival startuje v pondělí v Kině Metropol přednáškou Pasty Onera – O street artu. Na něj naváže filmová premiéra dokumentu The Banksy Job, o nejslavnějším street artovém umělci vůbec. Fanoušky street artu potěší také český umělec Chemis, který bude malovat na kotelnu v místě mezi Přírodovědeckou fakultou a U-klubem v úterý.

 Ve středu pokřtí v Coffee Library organizátoři akce a vedení Univerzity Palackého komiksy autorů Martina Šinkovkého a Ticha762 – 1918 a 1968, po setmění pak ožije nádvoří areálu Zbrojnice animací, kterou připraví umělci Pauser a Ticho762 na tablet – diváci uvidí zrod animovaného příběhu, projektovaného přímo na budovy.

Hlavní podívaná se chystá u Passingerova mlýna v Laffayetově ulici. Mural začne malovat Wild Drawing už v neděli 9. září, ve čtvrtek bude pro diváky připraveno zázemí s občerstvením, workshopy a dílnou pro děti, přímo naproti mlýna.

Festival končí v pátek, výstavou obrazů dvojice umělců Pausera a Ondřeje Konupčíka v hostelu Longstory Short za doprovodu Dje a občerstvení z grilu.

Olomouc – nová Mekka street artu?

Festival už několik let dává moderní umělecký ráz městu, ve kterém vznikl v roce 2007 jako neformální skupina umělců uvnitř graffiti komunity. Díky trvalé podpoře města Olomouce a dalších partnerů, vyrostl až do dnešní podoby street artových festivalů, které působí po celém světě.  V roce 2013 získal ocenění na pařížské Sorbonně za zed' S-klubu v rámci Live Graffiti Show 2012, v Olomouci spolupracoval například s Geothe institutem, Muzeem umění a tento rok také s Univerzitou Palackého, která je hlavním partnerem festivalu.

Tisková zpráva | Foto Google Maps, archiv Street art festivalu

Kam dál?

Zlatá stezka. To je síť atraktivních turistických tras na „Zelené...

úterý, 4. září 2018, 15:46

Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras mezi Bavorskem a jihozápadem Čech je připraveno pro návštěvníky jižních...

V Olomouci vznikne nový rekreační park, bude zde dvaašedesát stromů a...

úterý, 4. září 2018, 15:00

Nový upravený trávník, dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů nabídne nový rekreační park, který vzniká na více než hektarové...

VIDEO: Při dnešní průtrži mračen auta na Střední Novosadské po...

úterý, 4. září 2018, 12:07

Čtenář Sten nám do redakce zaslal video, na kterém jde vidět, jak to dnes ráno při průtrži mračen vypadalo na ulici Střední...

Stavba protipovodňové ochrany Olomouce dostala výjimku z poplatku

úterý, 4. září 2018, 07:30

Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo změnu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, díky které se tento...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.