Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největším tahákem letošního Street art festivalu bude velkoformátový obraz na štítu Passingerova mlýna

 
úterý, 4. září 2018, 16:00

Centrum Olomouce doslova ožije barvami ve dnech 10.–14. září. Začíná totiž již 11. ročník Street artového festivalu, díky kterému ve městě vznikl třeba Selfie king v Denisově ulici, Batman v areálu FNOL nebo Masaryk na protileteckém krytu v Bezručových sadech. Letošní rok Olomouc přivítá třeba ikonu českého pop artu Pastu Onera nebo indonézského umělce Wild Drawinga, právě ten vytvoří velkoformátový obraz (mural) na budovu Passingerova mlýna.

Více o festivalu zjistíte na www.streetart-festival.cz či na Facebooku.

Kino Metropol, Coffee Library Zbrojnice, Passingerův mlýn a Long Story Short - co mají tyto místa společného? Od pondělí do pátku v týdnu od 10. do 14. září  budou tyto prostory hostit Street art festival a jsou hlávními body, kam mířit za uměním a zábavou. Festival startuje v pondělí v Kině Metropol přednáškou Pasty Onera – O street artu. Na něj naváže filmová premiéra dokumentu The Banksy Job, o nejslavnějším street artovém umělci vůbec. Fanoušky street artu potěší také český umělec Chemis, který bude malovat na kotelnu v místě mezi Přírodovědeckou fakultou a U-klubem v úterý.

 Ve středu pokřtí v Coffee Library organizátoři akce a vedení Univerzity Palackého komiksy autorů Martina Šinkovkého a Ticha762 – 1918 a 1968, po setmění pak ožije nádvoří areálu Zbrojnice animací, kterou připraví umělci Pauser a Ticho762 na tablet – diváci uvidí zrod animovaného příběhu, projektovaného přímo na budovy.

Hlavní podívaná se chystá u Passingerova mlýna v Laffayetově ulici. Mural začne malovat Wild Drawing už v neděli 9. září, ve čtvrtek bude pro diváky připraveno zázemí s občerstvením, workshopy a dílnou pro děti, přímo naproti mlýna.

Festival končí v pátek, výstavou obrazů dvojice umělců Pausera a Ondřeje Konupčíka v hostelu Longstory Short za doprovodu Dje a občerstvení z grilu.

Olomouc – nová Mekka street artu?

Festival už několik let dává moderní umělecký ráz městu, ve kterém vznikl v roce 2007 jako neformální skupina umělců uvnitř graffiti komunity. Díky trvalé podpoře města Olomouce a dalších partnerů, vyrostl až do dnešní podoby street artových festivalů, které působí po celém světě.  V roce 2013 získal ocenění na pařížské Sorbonně za zed' S-klubu v rámci Live Graffiti Show 2012, v Olomouci spolupracoval například s Geothe institutem, Muzeem umění a tento rok také s Univerzitou Palackého, která je hlavním partnerem festivalu.

Tisková zpráva | Foto Google Maps, archiv Street art festivalu

Kam dál?

V Olomouci vznikne nový rekreační park, bude zde dvaašedesát stromů a...

úterý, 4. září 2018, 15:00

Nový upravený trávník, dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů nabídne nový rekreační park, který vzniká na více než hektarové...

Olomouc bude v pátek hostit finalisty celostátního multimedálního...

úterý, 4. září 2018, 13:30

Už v pátek 7. září se v olomouckém sálu Reduta v budově Moravského divadla odehraje finálový koncert celostátní soutěže Nad...

VIDEO: Při dnešní průtrži mračen auta na Střední Novosadské po...

úterý, 4. září 2018, 12:07

Čtenář Sten nám do redakce zaslal video, na kterém jde vidět, jak to dnes ráno při průtrži mračen vypadalo na ulici Střední...

Stavba protipovodňové ochrany Olomouce dostala výjimku z poplatku

úterý, 4. září 2018, 07:30

Olomoucké zastupitelstvo dnes schválilo změnu vyhlášky o místním poplatku za užívání veřejného prostranství, díky které se tento...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.

V polských prezidentských volbách drtivě zvítězil Zelenskyj

V nedělních ukrajinských prezidentských volbách drtivě zvítězil politický nováček, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Vyplývá to ze sečtení téměř 75 procent hlasovacích lístků. Jednačtyřicetiletý rodák z města Kryvyj Rih získal v druhém kole hlasování 73 procent hlasů, zatímco jeho protikandidát, obhajující prezident Petro Porošenko jen 24,6 procenta.

VIDEO: Velikonoční songy. Poslechněte si ty nejbláznivější

Písničky věnované nějakému svátku nejsou žádnou novinkou. Prim určitě hrají Vánoce. Jsou ale i písničky velikonoční? Určitě vymyslíme nějakého toho zajíčka, co utíkal kolem vody, nebo si vybavíme malého koledníčka... Ale co dál, je ještě něco dalšího?