Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře lidem jinak nepřístupné prostory

 
středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy nepřístupné prostory. Zájemci se tak mohou vydat na komentované prohlídky atraktivních historických míst například v někdejším jezuitském konviktu, nynějším Uměleckém centru UP, navštívit pracovnu rektora univerzity či si prohlédnout Olomouc z výšky - z terasy přírodovědecké fakulty.

Dny evropského dědictví Olomouc nabízejí bohatý program pro malé i velké. Vedle prohlídek památek i koncerty, přednášky, výstavy a řadu dalších aktivit. Univerzita Palackého se do programu zapojuje tradičně každým rokem a vždy přivítá ve svých budovách stovky lidí. Letos očekává ještě větší zájem, ve stejný den se totiž koná Absolventské setkání UP „Jsme UP“. Aktivity univerzity a města se tak vzájemně propojí a doplní.

Pro návštěvníky se otevře například Umělecké centrum UP, které sídlí v bývalém jezuitském konviktu. „Program jsme nachystali ve spolupráci se studentským spolkem StuArt, jehož členové připravili komentované prohlídky naší budovy. První začíná v 10 hodin, od 14 do 18 hodin bude možné zajít i na prohlídku s průvodci do kaple Božího Těla. Návštěvníci mohou netradičně obdivovat také nástropní fresky z jinak nepřístupného kůru. Animační program pro malé i velké je připraven v atriu centra, kde na ně čekají například barokní vystřihovánky nebo skládačky barokních obrazů,“ uvedla manažerka Uměleckého centra UP Lucie Měsícová.

Historické prostory se pro zájemce otevřou i na rektorátě, kde bude možné navštívit jak pracovnu rektora, tak velkou zasedací místnost. K návštěvě zvou rovněž parkánové zahrady nebo někdejší Tereziánská zbrojnice, v níž sídlí mimo jiné i Knihovna Univerzity Palackého. „Kromě prostor univerzitní knihovny nabídneme zájemcům hned několik výstav – k vidění budou například nejzajímavější knihy z našeho fondu, vystavíme staré tisky a prohlédnout si lidé mohou i aktuální výstavu Významné osmičky v českých dějinách 20. století,“ řekla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Do programu Dnů evropského dědictví se v Olomouci zapojí i některé fakulty UP. Lékařská nabízí například prohlídku „Dostavby Teoretických ústavů“ vedenou děkanem fakulty, přírodovědecká fakulta zve kromě prohlídky i k návštěvě terasy a možnosti uvidět Olomoucz výšky. Otevřeno má i interaktivní muzeum vědy UP Pevnost poznání, které u příležitosti Dnů evropského dědictví nabízí snížené vstupné.

Tisková zpráva | Foto By Menchakabi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

Největším tahákem letošního Street art festivalu bude velkoformátový...

úterý, 4. září 2018, 16:00

Centrum Olomouce doslova ožije barvami ve dnech 10.–14. září. Začíná totiž již 11. ročník Street artového festivalu, díky kterému...

Zlatá stezka. To je síť atraktivních turistických tras na „Zelené...

úterý, 4. září 2018, 15:46

Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras mezi Bavorskem a jihozápadem Čech je připraveno pro návštěvníky jižních...

V Olomouci vznikne nový rekreační park, bude zde dvaašedesát stromů a...

úterý, 4. září 2018, 15:00

Nový upravený trávník, dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů nabídne nový rekreační park, který vzniká na více než hektarové...

VIDEO: Při dnešní průtrži mračen auta na Střední Novosadské po...

úterý, 4. září 2018, 12:07

Čtenář Sten nám do redakce zaslal video, na kterém jde vidět, jak to dnes ráno při průtrži mračen vypadalo na ulici Střední...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”