Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře lidem jinak nepřístupné prostory

 
středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy nepřístupné prostory. Zájemci se tak mohou vydat na komentované prohlídky atraktivních historických míst například v někdejším jezuitském konviktu, nynějším Uměleckém centru UP, navštívit pracovnu rektora univerzity či si prohlédnout Olomouc z výšky - z terasy přírodovědecké fakulty.

Dny evropského dědictví Olomouc nabízejí bohatý program pro malé i velké. Vedle prohlídek památek i koncerty, přednášky, výstavy a řadu dalších aktivit. Univerzita Palackého se do programu zapojuje tradičně každým rokem a vždy přivítá ve svých budovách stovky lidí. Letos očekává ještě větší zájem, ve stejný den se totiž koná Absolventské setkání UP „Jsme UP“. Aktivity univerzity a města se tak vzájemně propojí a doplní.

Pro návštěvníky se otevře například Umělecké centrum UP, které sídlí v bývalém jezuitském konviktu. „Program jsme nachystali ve spolupráci se studentským spolkem StuArt, jehož členové připravili komentované prohlídky naší budovy. První začíná v 10 hodin, od 14 do 18 hodin bude možné zajít i na prohlídku s průvodci do kaple Božího Těla. Návštěvníci mohou netradičně obdivovat také nástropní fresky z jinak nepřístupného kůru. Animační program pro malé i velké je připraven v atriu centra, kde na ně čekají například barokní vystřihovánky nebo skládačky barokních obrazů,“ uvedla manažerka Uměleckého centra UP Lucie Měsícová.

Historické prostory se pro zájemce otevřou i na rektorátě, kde bude možné navštívit jak pracovnu rektora, tak velkou zasedací místnost. K návštěvě zvou rovněž parkánové zahrady nebo někdejší Tereziánská zbrojnice, v níž sídlí mimo jiné i Knihovna Univerzity Palackého. „Kromě prostor univerzitní knihovny nabídneme zájemcům hned několik výstav – k vidění budou například nejzajímavější knihy z našeho fondu, vystavíme staré tisky a prohlédnout si lidé mohou i aktuální výstavu Významné osmičky v českých dějinách 20. století,“ řekla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Do programu Dnů evropského dědictví se v Olomouci zapojí i některé fakulty UP. Lékařská nabízí například prohlídku „Dostavby Teoretických ústavů“ vedenou děkanem fakulty, přírodovědecká fakulta zve kromě prohlídky i k návštěvě terasy a možnosti uvidět Olomoucz výšky. Otevřeno má i interaktivní muzeum vědy UP Pevnost poznání, které u příležitosti Dnů evropského dědictví nabízí snížené vstupné.

Tisková zpráva | Foto By Menchakabi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

SOUTĚŽ: Na Floře se koná chovatelská výstava mladých králíků, holubů...

středa, 5. září 2018, 13:30

Druhý ročník Celostátní prodejní výstavy mladého zvířectva představí ve dnech 7. – 8. září 2018 na tři tisíce zvířecích...

V Olomouci se srazil autobus s osobním autem

středa, 5. září 2018, 12:00

K nehodě mezi osobním autem a autobusem došlo v úterý 4. září 2018 kolem půl dvanácté dopoledne v křižovatce ulic Schweitzerova a...

Policie pátrá po čtyřicetiletém Ukrajinci. Mohl pracovat na Olomoucku

středa, 5. září 2018, 08:42

Policisté pátrají po nezvěstném čtyřicetiletém Romanu Paschenkovi z Ukrajiny už od poloviny května letošního roku. Pohřešování...

FOTO: Ve Fakultní nemocnici Olomouc byla otevřena nová budova...

úterý, 4. září 2018, 19:00

Moderní zázemí i přístrojové vybavení mají lékaři a pacienti v nové budově II. interní kliniky, gastroenterologie a geriatrie...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.