Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře lidem jinak nepřístupné prostory

 
středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy nepřístupné prostory. Zájemci se tak mohou vydat na komentované prohlídky atraktivních historických míst například v někdejším jezuitském konviktu, nynějším Uměleckém centru UP, navštívit pracovnu rektora univerzity či si prohlédnout Olomouc z výšky - z terasy přírodovědecké fakulty.

Dny evropského dědictví Olomouc nabízejí bohatý program pro malé i velké. Vedle prohlídek památek i koncerty, přednášky, výstavy a řadu dalších aktivit. Univerzita Palackého se do programu zapojuje tradičně každým rokem a vždy přivítá ve svých budovách stovky lidí. Letos očekává ještě větší zájem, ve stejný den se totiž koná Absolventské setkání UP „Jsme UP“. Aktivity univerzity a města se tak vzájemně propojí a doplní.

Pro návštěvníky se otevře například Umělecké centrum UP, které sídlí v bývalém jezuitském konviktu. „Program jsme nachystali ve spolupráci se studentským spolkem StuArt, jehož členové připravili komentované prohlídky naší budovy. První začíná v 10 hodin, od 14 do 18 hodin bude možné zajít i na prohlídku s průvodci do kaple Božího Těla. Návštěvníci mohou netradičně obdivovat také nástropní fresky z jinak nepřístupného kůru. Animační program pro malé i velké je připraven v atriu centra, kde na ně čekají například barokní vystřihovánky nebo skládačky barokních obrazů,“ uvedla manažerka Uměleckého centra UP Lucie Měsícová.

Historické prostory se pro zájemce otevřou i na rektorátě, kde bude možné navštívit jak pracovnu rektora, tak velkou zasedací místnost. K návštěvě zvou rovněž parkánové zahrady nebo někdejší Tereziánská zbrojnice, v níž sídlí mimo jiné i Knihovna Univerzity Palackého. „Kromě prostor univerzitní knihovny nabídneme zájemcům hned několik výstav – k vidění budou například nejzajímavější knihy z našeho fondu, vystavíme staré tisky a prohlédnout si lidé mohou i aktuální výstavu Významné osmičky v českých dějinách 20. století,“ řekla ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Do programu Dnů evropského dědictví se v Olomouci zapojí i některé fakulty UP. Lékařská nabízí například prohlídku „Dostavby Teoretických ústavů“ vedenou děkanem fakulty, přírodovědecká fakulta zve kromě prohlídky i k návštěvě terasy a možnosti uvidět Olomoucz výšky. Otevřeno má i interaktivní muzeum vědy UP Pevnost poznání, které u příležitosti Dnů evropského dědictví nabízí snížené vstupné.

Tisková zpráva | Foto By Menchakabi [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Kam dál?

Největším tahákem letošního Street art festivalu bude velkoformátový...

úterý, 4. září 2018, 16:00

Centrum Olomouce doslova ožije barvami ve dnech 10.–14. září. Začíná totiž již 11. ročník Street artového festivalu, díky kterému...

Zlatá stezka. To je síť atraktivních turistických tras na „Zelené...

úterý, 4. září 2018, 15:46

Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras mezi Bavorskem a jihozápadem Čech je připraveno pro návštěvníky jižních...

V Olomouci vznikne nový rekreační park, bude zde dvaašedesát stromů a...

úterý, 4. září 2018, 15:00

Nový upravený trávník, dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů nabídne nový rekreační park, který vzniká na více než hektarové...

VIDEO: Při dnešní průtrži mračen auta na Střední Novosadské po...

úterý, 4. září 2018, 12:07

Čtenář Sten nám do redakce zaslal video, na kterém jde vidět, jak to dnes ráno při průtrži mračen vypadalo na ulici Střední...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.