Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vedle selfie krále v Denisově ulici vznikne nový murál, bude zobrazovat vědkyni Marii Curie-Sklodowskou

 
středa, 5. září 2018, 17:00

V centru Olomouce u Domu umění vznikne nový murál – velkoplošná malba – a připomene význam vědy pro naši společnost. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zaměřený na popularizaci vědy se spojil s umělcem Daliborem Vybíralem, který vytvoří obraz významné vědkyně Marie Curie-Skłodowské. Ten se objeví na fasádě v centru města a bude dělat společnost již dřívější malbě krále Eduarda VII. se selfie tyčí. Průběh malby bude možné sledovat od soboty 8. 9. do pondělí 10. 9., kdy bude malba dokončena.

Olomouc se díky Univerzitě Palackého, Academia Film Olomouc či Pevnosti poznání stává čím dál významnějším centrem vědy. Jedna z klíčových historických postav vědy a poznání tak natrvalo oživí olomoucký veřejný prostor. Skłodowská bude kontrastem k self-made králi, který reprezentuje monarchii a marnivost, a stane se tak symbolem pokroku, vědy a racionality. Zároveň postava jedné z prvních vědkyň Marie Curie-Skłodowské, držitelky Nobelovy ceny za fyziku, je významným symbolem žen ve vědě, jejichž role je ve společnosti stále často marginalizována. Autor murálu Skłodowské Dalibor Vybíral alias Oliver Heller vytvořil v olomouckých Bezručových sadech i portrét T. G. Masaryka jako připomínku stého výročí založení Československa.

Tvorba murálu je první z podzimních akcí, kterou AFO pro své fanoušky připravuje. Další událostí, na kterou se mohou těšit, bude premiéra filmu First Man s Ryanem Goslingem v rámci programu AFO Kino. Promítání filmu inspirovaného biografií Neila A. Armstronga se bude konat 11. 10. ve 20:00 v kině Metropol, které je dlouholetým partnerem festivalu.

Murál Skłodowské u Domu umění bude dokončen v pondělí a naváže tak na další oživování pouličního prostoru Street Art Festivalem Olomouc, který bude trvat do 14. 9. a pro návštěvníky připravuje nová díla do veřejného prostoru města, výstavy i přednášky významných street artových umělců.

Tisková zpráva | Foto Streetart festival

Kam dál?

Město Olomouc představilo nový web a aplikaci Sportuj v Olomouci

středa, 5. září 2018, 16:30

Přehled o sportovním dění v Olomouci nabízí od začátku září nový webový portál a bezplatná aplikace pro mobilní telefony....

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře...

středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy...

SOUTĚŽ: Na Floře se koná chovatelská výstava mladých králíků, holubů...

středa, 5. září 2018, 13:30

Druhý ročník Celostátní prodejní výstavy mladého zvířectva představí ve dnech 7. – 8. září 2018 na tři tisíce zvířecích...

V Olomouci se srazil autobus s osobním autem

středa, 5. září 2018, 12:00

K nehodě mezi osobním autem a autobusem došlo v úterý 4. září 2018 kolem půl dvanácté dopoledne v křižovatce ulic Schweitzerova a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.