Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vedle selfie krále v Denisově ulici vznikne nový murál, bude zobrazovat vědkyni Marii Curie-Sklodowskou

 
středa, 5. září 2018, 17:00

V centru Olomouce u Domu umění vznikne nový murál – velkoplošná malba – a připomene význam vědy pro naši společnost. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) zaměřený na popularizaci vědy se spojil s umělcem Daliborem Vybíralem, který vytvoří obraz významné vědkyně Marie Curie-Skłodowské. Ten se objeví na fasádě v centru města a bude dělat společnost již dřívější malbě krále Eduarda VII. se selfie tyčí. Průběh malby bude možné sledovat od soboty 8. 9. do pondělí 10. 9., kdy bude malba dokončena.

Olomouc se díky Univerzitě Palackého, Academia Film Olomouc či Pevnosti poznání stává čím dál významnějším centrem vědy. Jedna z klíčových historických postav vědy a poznání tak natrvalo oživí olomoucký veřejný prostor. Skłodowská bude kontrastem k self-made králi, který reprezentuje monarchii a marnivost, a stane se tak symbolem pokroku, vědy a racionality. Zároveň postava jedné z prvních vědkyň Marie Curie-Skłodowské, držitelky Nobelovy ceny za fyziku, je významným symbolem žen ve vědě, jejichž role je ve společnosti stále často marginalizována. Autor murálu Skłodowské Dalibor Vybíral alias Oliver Heller vytvořil v olomouckých Bezručových sadech i portrét T. G. Masaryka jako připomínku stého výročí založení Československa.

Tvorba murálu je první z podzimních akcí, kterou AFO pro své fanoušky připravuje. Další událostí, na kterou se mohou těšit, bude premiéra filmu First Man s Ryanem Goslingem v rámci programu AFO Kino. Promítání filmu inspirovaného biografií Neila A. Armstronga se bude konat 11. 10. ve 20:00 v kině Metropol, které je dlouholetým partnerem festivalu.

Murál Skłodowské u Domu umění bude dokončen v pondělí a naváže tak na další oživování pouličního prostoru Street Art Festivalem Olomouc, který bude trvat do 14. 9. a pro návštěvníky připravuje nová díla do veřejného prostoru města, výstavy i přednášky významných street artových umělců.

Tisková zpráva | Foto Streetart festival

Kam dál?

Město Olomouc představilo nový web a aplikaci Sportuj v Olomouci

středa, 5. září 2018, 16:30

Přehled o sportovním dění v Olomouci nabízí od začátku září nový webový portál a bezplatná aplikace pro mobilní telefony....

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře...

středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy...

SOUTĚŽ: Na Floře se koná chovatelská výstava mladých králíků, holubů...

středa, 5. září 2018, 13:30

Druhý ročník Celostátní prodejní výstavy mladého zvířectva představí ve dnech 7. – 8. září 2018 na tři tisíce zvířecích...

V Olomouci se srazil autobus s osobním autem

středa, 5. září 2018, 12:00

K nehodě mezi osobním autem a autobusem došlo v úterý 4. září 2018 kolem půl dvanácté dopoledne v křižovatce ulic Schweitzerova a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.