Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Josef Jařab napsal knihu Rektorská rozpomínání o době, kdy působil jako rektor Univerzity Palackého

 
středa, 5. září 2018, 20:30

Rektorská rozpomínání, tak nazval své vzpomínky na dobu, kdy stál v čele Univerzity Palackého v Olomouci (UP) její emeritní rektor Josef Jařab. Knihu představí veřejnosti už tuto sobotu, kdy se od 17 hodin v aule Filozofické fakulty UP uskuteční jak její křest, tak autogramiáda.

Josef Jařab (*1937)
Profesor anglické a americké literatury, literární teoretik, překladatel, absolvent UP. Je autorem a editorem řady knih. V letech 1990 až 1997 byl rektorem UP, později rektorem Středoevropské univerzity. Jako hostující profesor působil na mnoha zahraničních univerzitách včetně Harvardu. Je nositelem čestných doktorátů ze dvou amerických a jedné britské univerzity. Jako nezávislý byl také dvakrát zvolen senátorem Senátu Parlamentu ČR.  Je držitelem několika ocenění, mj. Ceny města Olomouce nebo Ceny Františka Palackého, kterou mu udělila jeho alma mater.

Rektorská rozpomínání psal Josef Jařab zhruba rok a v komentářích k mnohým tehdejším událostem nabízí čtenáři i myšlenkové přesahy do současnosti. „Zamýšlím se například nad tím, jaké je naše duševní dědictví po J. L. Fischerovi, prvním rektorovi olomoucké univerzity. A také přemítám nad tím, jak vypadá současné vysoké školství a nakolik odpovídá mým představám o tom, jak by mohlo nebo mělo vypadat,“ řekl první rektor Univerzity Palackého po sametové revoluci v roce 1989. Nešlo mu jen o to sepsat výčet událostí, u kterých byl. Usiloval o osobní pohled a vnímání toho, co se na Univerzitě Palackého dělo, čím se zde žilo a s kým se zde lidé mohli potkat.

„Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo. Své alma mater a osudu jsem byl vděčný za příležitost být u toho, když Univerzita Palackého vstupovala do historicky třetího období své existence,“ uvedl profesor Josef Jařab.

Kniha obsahuje i jména osobností, které se představily olomoucké veřejnosti v cyklu Večerních rozmluv s hosty UP, jež Josef Jařab v době rektorování vedl. Řada z nich se i díky setkání na univerzitní půdě stala jeho blízkými přáteli, například spisovatel Jiří Stránský nebo slovenská politička a diplomatka Magda Vášáryová. „Sám jsem překvapený, jak dlouhý je rejstřík jmen mého rozpomínání. Jsou v něm lidé politicky i osobně mně velmi blízcí, například německo-britský sociolog, politolog a filozof Ralf Dahrendorf či první porevoluční prezident České republiky Václav Havel. Samozřejmě, že se v mých memoárech objevují i jména spolupracovníků z Univerzity Palackého. Na všechny vzpomínám docela rád,“ dodal.

Bezmála třísetstránkovou knihu Rektorská rozpomínání vydalo Vydavatelství Univerzity Palackého. Josef Jařab knihu osobně představí veřejnosti v sobotu 8. září v 17 hodin v aule Filozofické fakulty UP. Křest bude typicky „jařabovský“ a připomene, že Josef Jařab nebyl jen rektorem, ale také uznávaným akademikem a učitelem. Proto během křtu vystoupí někdejší učitel Josefa Jařaba filolog, lingvista a amerikanista Jaroslav Peprník i student Josefa Jařaba, dnes amerikanista a profesor americké literatury na UP, Michal Peprník. Knihu uvede ředitelka Vydavatelství UP Hana Dziková, ukázky z ní přečte Petr Kubes, herec Moravského divadla Olomouc. Během podvečera vystoupí i Smíšený komorní sbor Ateneo UP.

Tisková zpráva | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Máte doma zvídavé děti? Přihlaste je na vědecké kroužky a dětskou...

středa, 5. září 2018, 19:00

Není kroužek jako kroužek. Pokud pro své dítě hledáte kvalitní odpolední program, nabídka vědecky zaměřených kroužků v Pevnosti...

Vedle selfie krále v Denisově ulici vznikne nový murál, bude...

středa, 5. září 2018, 17:00

V centru Olomouce u Domu umění vznikne nový murál – velkoplošná malba – a připomene význam vědy pro naši společnost. Mezinárodní...

PŘEHLED: Univerzita Palackého v rámci Dnů evropského dědictví otevře...

středa, 5. září 2018, 15:00

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 8. září představí veřejnosti jindy...

Největším tahákem letošního Street art festivalu bude velkoformátový...

úterý, 4. září 2018, 16:00

Centrum Olomouce doslova ožije barvami ve dnech 10.–14. září. Začíná totiž již 11. ročník Street artového festivalu, díky kterému...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.