Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum umění v Olomouci po čtyřech letech zvýšilo vstupné, zaplatíme stovku

 
pátek, 7. září 2018, 09:42

Muzeum umění v Olomouci s příchodem nové návštěvnické sezony po čtyřech letech zvýšilo vstupné a to o třetinu. Od září zaplatí návštěvníci za vstup do jednoho z objektů muzea místo 70 korun nově sto korun. O třetinu se zvýšila i cena za hromadnou vstupenku do obou budov, Muzea moderního umění a Arcidiecézního muzea, kde místo dosavadních 100 korun zaplatí zájemci 150 korun, řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal. Zdražení odůvodňuje třetí největší instituce svého druhu v České republice zvyšováním nákladů na chod muzea.

„Museli jsme zvýšit vstupné kvůli zvýšeným nákladům a to nejen za energie, ale zejména v souvislosti se zvýšenými náklady na organizaci výstav, ať už je to doprava, pojištění exponátů a další věci," uvedl mluvčí muzea.

Muzeum umění v Olomouci loni navštívilo 167 280 lidí, což je meziročně o zhruba 5000 méně. Podle zástupců muzea se mohla na návštěvnosti podepsat především rekonstrukce třídy 1. máje, která ztížila na několik měsíců ve městě dopravu. Jeho zřizovatelem je ministerstvo kultury. Muzeum spravuje zhruba 90 600 sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky či fotografie, takže je po této stránce třetí největší institucí svého druhu v republice.

Vedení muzea upozorňuje, že jde často o velkolepé výstavy celoevropského rozměru, jako je například právě skončená výstava představující polskou abstraktní malbu od roku 1945 do současnosti či chystaný rozsáhlý výstavní projekt Rozlomená doba 1908 - 1928. „Od zvýšení vstupného v našem muzeu uplynuly čtyři roky. Dlouho jsme o tom uvažovali. Stav je však takto neudržitelný. I přes zdražení ze 70 na 100 korun jsme v porovnání s ostatními institucemi jedni z nejlevnějších," uvedl na stránkách www.muo.cz ředitel muzea Michal Soukup.

Zvýšení se dotklo i rodinných vstupenek. Rodina za vstup do jednoho objektu zaplatí místo 140 korun celkem 220 korun, do obou pak místo 230 korun o 120 korun více, řekl mluvčí muzea Lukáš Horák. Nově se vstupné bude platit také na komentované prohlídky pořádané muzejními kurátory a to ve výši základního vstupného do jednoho objektu, doplnil mluvčí muzea. Dodal, že naopak muzeum v sezoně i nadále zachová bezplatné neděle, kdy jsou všechny výstavy pořádané Muzeem umění Olomouc přístupné zdarma všem návštěvníkům.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook ArtCoMe

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Z rumunského kláštera přichází řádová sestra, aby...

pátek, 7. září 2018, 07:30

První školní týden, který je pro některé děti hororem, s sebou přináší i hororovou filmovou novinku v podobě mysteriózního...

Střelba bojových vozidel na Libavé, při které byli zraněni dva...

čtvrtek, 6. září 2018, 21:00

Případ noční střelby bojových vozidel pěchoty na Libavé, při kterém byli v roce 2016 zraněni dva vojáci, nařídil olomoucký...

Parní vlak pojede už tuto sobotu na trati mezi Hanušovicemi a...

čtvrtek, 6. září 2018, 20:30

Už tuto sobotu 15. září 2018 proběhne regionální Den železnice a výročí 130 let provozu na trati Hanušovice – Lipová-lázně –...

Fanoušci Sigmy Olomouc u soudu popřeli, že by v pražské tramvaji...

čtvrtek, 6. září 2018, 19:30

Mladí fanoušci fotbalové Sigmy Olomouc dnes u soudu popřeli, že by loni při výjezdu na zápas do Prahy uráželi a napadli muže...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.