Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zdíkův palác na Václavském náměstí čeká rekonstrukce za desítky milionů korun

 
pondělí, 10. září 2018, 19:00

Zdíkův palác stojící na Václavském náměstí v Olomouci čeká v příštích letech rozsáhlá přestavba za desítky milionů korun. Autorem návrhu je architekt Jan Šépka. Podle Miroslava Kindla z Muzea umění by měly stavební práce začít v roce 2020. Smyslem přestavby je zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Torzo románské budovy, kterou dal ve 12. století postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík, je součástí prohlídkového okruhu Arcidiecézního muzea.

V současnosti je přístupná pouze část Zdíkova paláce. Počítáme s tím, že po přestavbě zpřístupníme i další dvě ramena nad křížovou chodbou, která vedou venkem a která nabídnou téměř přímý kontakt s katedrálou svatého Václava, jež se nachází v těsné blízkosti. Cílem přestavby je prezentovat památku lepším způsobem a celou ji otevřít veřejnosti," řekl Miroslav Kindl z Muzea umění v Olomouci. Přestavba by podle něj měla začít v roce 2020, nyní se pracuje na projektové dokumentaci a následném stavebním povolení.

Zdíkův palác zkoumali ve 20. století historici umění i archeologové. V souvislosti s prohlášením areálu národní kulturní památkou v roce 1962 a snaze zpřístupnit jej veřejnosti, rozpracoval do roku 1969 architekt Jan Sokol spolu s Miloslavem Burianem studii jasně odlišující moderní zásahy od původních struktur. „Díky tomu bylo možné v 70. a 80. letech například zvednout střechy nad ambitem, odkrýt románská okna a vestavět ochoz pro návštěvníky paláce," uvedl mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Podle Kindla však Sokolovy plány nebyly zcela naplněny a z původní přestavby se stal polotovar. „Domníváme se, že v současnosti už tato národní kulturní památka nedostojí požadavkům prezentace, současný způsob prezentace navíc zastarává, a to nejen esteticky, ale i technicky. To je důvod, proč to chceme napravit," doplnil Kindl.

Druhá fáze rekonstrukce areálu, která se nyní připravuje, vychází z projektu architekta Jana Šépka, který navazuje na původní Sokolův záměr a do prostor paláce vkládá prvky, které se jasně odlišují od historických částí. Záměrně se omezuje na moderní materiály, jako je beton, sklo a kov. V podkroví hlavní budovy děkanství by měly vzniknout další výstavní prostory a nově navržené je i zpřístupnění paláce. „Nejvýraznější změnou bude, že se sklopením střechy odkryjí okna do kaple svaté Anny. Do kaple tak bude vnikat přirozené světlo," dodal Miroslav Kindl.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován. Jeho proměny jsou součástí nové výstavy v Arcidiecézním muzeu s názvem Zde se nacházíte - Václavské náměstí v proměnách času.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum umění Olomouc

Kam dál?

Pivovar Holba pořádá poslední výlet K pramenům Jeseníků. Vydejte se k...

pondělí, 10. září 2018, 18:00

Naposledy můžou lidé vyrazit na společný výlet s průvodci a s lidmi z Pivovaru Holba v rámci seriálu Z Pramenů Jeseníků, jehož...

Kohouti jdou do této sezóny se skromným cílem vyhnout se bojům o...

pondělí, 10. září 2018, 16:30

Hokejisté Olomouce vstoupí do nového extraligového ročníku se skromným cílem vyhnout se bojům o záchranu ve skupině play out....

Čtyřiašedesátiletý řidič usnul a převrátil auto na bok. Z vozu ho...

pondělí, 10. září 2018, 15:00

K vážné dopravní nehodě auta značky Škoda došlo v neděli 9. září 2018 ve po půl jedné odpoledne mezi obcemi Hněvotín a Olšany...

FOTO: Rádio Haná o víkendu vymalovalo v Dětském domově U sportovní...

pondělí, 10. září 2018, 13:30

Zástupci Rádia Haná v sobotu udělali radost dětem v Dětském domově U sportovní haly a přišli jim vymalovat. Do malování se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.