Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zdíkův palác na Václavském náměstí čeká rekonstrukce za desítky milionů korun

 
pondělí, 10. září 2018, 19:00

Zdíkův palác stojící na Václavském náměstí v Olomouci čeká v příštích letech rozsáhlá přestavba za desítky milionů korun. Autorem návrhu je architekt Jan Šépka. Podle Miroslava Kindla z Muzea umění by měly stavební práce začít v roce 2020. Smyslem přestavby je zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Torzo románské budovy, kterou dal ve 12. století postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík, je součástí prohlídkového okruhu Arcidiecézního muzea.

V současnosti je přístupná pouze část Zdíkova paláce. Počítáme s tím, že po přestavbě zpřístupníme i další dvě ramena nad křížovou chodbou, která vedou venkem a která nabídnou téměř přímý kontakt s katedrálou svatého Václava, jež se nachází v těsné blízkosti. Cílem přestavby je prezentovat památku lepším způsobem a celou ji otevřít veřejnosti," řekl Miroslav Kindl z Muzea umění v Olomouci. Přestavba by podle něj měla začít v roce 2020, nyní se pracuje na projektové dokumentaci a následném stavebním povolení.

Zdíkův palác zkoumali ve 20. století historici umění i archeologové. V souvislosti s prohlášením areálu národní kulturní památkou v roce 1962 a snaze zpřístupnit jej veřejnosti, rozpracoval do roku 1969 architekt Jan Sokol spolu s Miloslavem Burianem studii jasně odlišující moderní zásahy od původních struktur. „Díky tomu bylo možné v 70. a 80. letech například zvednout střechy nad ambitem, odkrýt románská okna a vestavět ochoz pro návštěvníky paláce," uvedl mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

Podle Kindla však Sokolovy plány nebyly zcela naplněny a z původní přestavby se stal polotovar. „Domníváme se, že v současnosti už tato národní kulturní památka nedostojí požadavkům prezentace, současný způsob prezentace navíc zastarává, a to nejen esteticky, ale i technicky. To je důvod, proč to chceme napravit," doplnil Kindl.

Druhá fáze rekonstrukce areálu, která se nyní připravuje, vychází z projektu architekta Jana Šépka, který navazuje na původní Sokolův záměr a do prostor paláce vkládá prvky, které se jasně odlišují od historických částí. Záměrně se omezuje na moderní materiály, jako je beton, sklo a kov. V podkroví hlavní budovy děkanství by měly vzniknout další výstavní prostory a nově navržené je i zpřístupnění paláce. „Nejvýraznější změnou bude, že se sklopením střechy odkryjí okna do kaple svaté Anny. Do kaple tak bude vnikat přirozené světlo," dodal Miroslav Kindl.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován. Jeho proměny jsou součástí nové výstavy v Arcidiecézním muzeu s názvem Zde se nacházíte - Václavské náměstí v proměnách času.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum umění Olomouc

Kam dál?

Pivovar Holba pořádá poslední výlet K pramenům Jeseníků. Vydejte se k...

pondělí, 10. září 2018, 18:00

Naposledy můžou lidé vyrazit na společný výlet s průvodci a s lidmi z Pivovaru Holba v rámci seriálu Z Pramenů Jeseníků, jehož...

FOTO: Rádio Haná o víkendu vymalovalo v Dětském domově U sportovní...

pondělí, 10. září 2018, 13:30

Zástupci Rádia Haná v sobotu udělali radost dětem v Dětském domově U sportovní haly a přišli jim vymalovat. Do malování se...

Olomouc zaplavily v sobotu dva tisíce absolventů Univerzity Palackého

neděle, 9. září 2018, 13:00

Do Olomouce se v sobotu sjeli absolventi Univerzity Palackého. Na dva tisíce bývalých studentů si přijelo prohlédnout svou alma...

Opilci dluží olomoucké záchytce kolem 35 milionů korun, zařízení s...

neděle, 9. září 2018, 10:00

Zhruba 35 milionů korun dluží lidé za pobyt v protialkoholní záchytné stanici v Olomouci, kterou provozuje Vojenská nemocnice...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.