Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita Palackého ke 100. výročí republiky pokřtila komiks. Jeho tvůrci jsou Ticho762 a Martin Šinkovský

 
čtvrtek, 13. září 2018, 10:00

Olomoucká Univerzita Palackého pokřtila netradiční komiks vydaný ke 100. výročí republiky. Dvojsešit s názvem Budoucnost ve vlastních rukách a Procitnutí do temnoty originálním způsobem zachycuje události roku 1918 a 1968. Komiks univerzita představila veřejnosti během letošního ročníku Street Art Festivalu. Komiks bude od dnešního večera k dispozici bezplatně na internetu a distribuován bude i v tištěné podobě, využít jej mohou i pedagogové na školách, uvedli dnes pro zástupci univerzity.

Komiks je rozdělen na dvě části, v první se odráží euforie z roku 1918, ve druhé beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Jeho autory jsou absolventu univerzity, výtvarník Ticho762 a scenárista Martin Šinkovský.

„Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie," uvedl již dříve Šinkovský.

Komiks návštěvníkům nabízí tehdejší dobovou a místní atmosféru, nechybějí ukázky dobových médií, kterými autoři schválně narušují děj. Minulost komiks čtenářům popisuje pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných. Pro větší hodnověrnost autoři cíleně pracovali s černobílým formátem.

Komiks ve formě tištěného sešitu bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. Od dnešního večera je ke zhlédnutí a stažení na webu Univerzity Palackého, jeho výtisky bude od čtvrtka široké veřejnosti bezplatně distribuovat univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí. Komiks bude prezentován podle zástupců univerzity v podobě velkoformátové výstavy také během oslav 100. výročí republiky poslední říjnový víkend v Olomouci na Dolním náměstí.

Napsal(a) ČTK | Foto Univerzita Palackého

Kam dál?

Mentálně postižené z Nových Zámků kraj postupně přemišťuje do menších...

čtvrtek, 13. září 2018, 07:30

Olomoucký kraj pokračuje v transformaci sociálních služeb v Nových Zámcích. Letos připravuje druhou etapu projektu, který má...

České dráhy vypraví speciální vlak na Dny NATO, pojede i přes Olomouc

středa, 12. září 2018, 20:30

České dráhy jsou oficiálním dopravcem Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil AČR a i letos proto posílí vlakovou dopravu na tuto největší...

Kino Metropol bude pravidelně promítat české filmové klasiky. Začne...

středa, 12. září 2018, 19:00

Olomoucké kino Metropol navazuje na oslavy 85 let cyklem klasických českých filmů. Vždy v druhé polovině měsíce uvede jednu...

Na Moravě se šíří nebezpečná droga. Jeden člověk po jejím užití...

středa, 12. září 2018, 17:00

Moravskoslezská policie varovala před možným šířením vysoce nebezpečné drogy - syntetického kanabinoidu. V Ostravě ji podle...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.