Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita Palackého ke 100. výročí republiky pokřtila komiks. Jeho tvůrci jsou Ticho762 a Martin Šinkovský

 
čtvrtek, 13. září 2018, 10:00

Olomoucká Univerzita Palackého pokřtila netradiční komiks vydaný ke 100. výročí republiky. Dvojsešit s názvem Budoucnost ve vlastních rukách a Procitnutí do temnoty originálním způsobem zachycuje události roku 1918 a 1968. Komiks univerzita představila veřejnosti během letošního ročníku Street Art Festivalu. Komiks bude od dnešního večera k dispozici bezplatně na internetu a distribuován bude i v tištěné podobě, využít jej mohou i pedagogové na školách, uvedli dnes pro zástupci univerzity.

Komiks je rozdělen na dvě části, v první se odráží euforie z roku 1918, ve druhé beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Jeho autory jsou absolventu univerzity, výtvarník Ticho762 a scenárista Martin Šinkovský.

„Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie," uvedl již dříve Šinkovský.

Komiks návštěvníkům nabízí tehdejší dobovou a místní atmosféru, nechybějí ukázky dobových médií, kterými autoři schválně narušují děj. Minulost komiks čtenářům popisuje pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných. Pro větší hodnověrnost autoři cíleně pracovali s černobílým formátem.

Komiks ve formě tištěného sešitu bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. Od dnešního večera je ke zhlédnutí a stažení na webu Univerzity Palackého, jeho výtisky bude od čtvrtka široké veřejnosti bezplatně distribuovat univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí. Komiks bude prezentován podle zástupců univerzity v podobě velkoformátové výstavy také během oslav 100. výročí republiky poslední říjnový víkend v Olomouci na Dolním náměstí.

Napsal(a) ČTK | Foto Univerzita Palackého

Kam dál?

Mentálně postižené z Nových Zámků kraj postupně přemišťuje do menších...

čtvrtek, 13. září 2018, 07:30

Olomoucký kraj pokračuje v transformaci sociálních služeb v Nových Zámcích. Letos připravuje druhou etapu projektu, který má...

Plavecký stadion odstartoval podzimní sezónu. Prioritou je kvalita...

středa, 12. září 2018, 19:30

Plavecký stadion patří mezi oblíbená místa na Olomoucku, každoročně jej navštíví přes 300 tisíc lidí. Prioritou provozovatele pro...

V Olomouci pobíhal zmatený muž v Boratových plavkách. Nevěděl, jak se...

středa, 12. září 2018, 11:33

Na zmateného muže v Boratových plavkách a žluté dece, který se pohybuje na střeše drážního domku v ulici U Botanické zahrady,...

Bylo schváleno dalších deset dotací na výměnu kotlů těm, na které se...

úterý, 11. září 2018, 21:00

Olomoucký kraj poskytne finanční příspěvek na výměnu starých kotlů za nové a ekologické zdroje tepla dalším deseti žadatelům, na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.