Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysokoškolské koleje v Olomouci praskají ve švech, jsou plně obsazené

 
pátek, 14. září 2018, 20:30

Stoprocentní naplněnost letos hlásí těsně před zahájením akademického roku olomoucké vysokoškolské koleje. Zájem je podle ředitele správy Josefa Suchánka značný, několik desítek zájemců musela správa zatím odmítnout. Koleje nabízejí 4550 míst, cena za lůžko se letos mírně zvedla. Mezi letošní novinky patří především dokončení pokrytí WiFi ve všech budovách i rozsáhlá investice do studoven, řekl dnes Suchánek. Vysokoškolští studenti zaplní Olomouc od příštího týdne.

„Letošní zájem je skutečně enormní, máme stoprocentní naplněnost a zároveň pár desítek zatím neuspokojených žádostí. Definitivně se vše ukáže až v prvním týdnu po zahájení semestru, tedy příští týden, kdy se k nám studenti jezdí fyzicky ubytovat. Jako každý rok lze očekávat, že někteří nepřijedou, někteří se odhlásí na poslední chvíli, takže doufáme, že nakonec ubytujeme téměř všechny zájemce," uvedl ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek.

Správa před zahájením akademického roku rozsáhle investovala celkem do 14 studoven ve čtyřech budovách vysokoškolských kolejích v areálu kampusu Envelopa. „Druhou důležitou novinkou je dokončení zasíťování WiFi signálem všech našich kolejí UP. Tento proces byl postupný, trval čtyři roky a nyní o prázdninách jsme udělali asi největší krok, když jsme dokončili celkem čtyři budovy najednou," doplnil Suchánek.

V olomouckých vysokoškolských kolejích se v posledních letech zvyšuje zájem o jednolůžkové či dvojlůžkové pokoje. Největší propast mezi nabídkou a poptávkou registruje správa u jednolůžkových pokojů, kdy je poptávka v některých fázích roku až dvojnásobná oproti kapacitě. Cena za lůžko se letos po několika letech zvýšila. Dosud se pohybovala od 68 do 114 korun za den, nyní je aktuální cena v rozmezí 70 až 118 korun, dodal Suchánek.

Akademický rok pro většinu olomouckých vysokoškolských studentů začíná příští týden v pondělí, o týden dříve přišli do poslucháren studenti Lékařské fakulty a Fakulty zdravotních věd. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách zhruba 22.000 studentů, což tvoří celou pětinu obyvatel Olomouce. Přihlášku ke studiu si letos podalo 25.000 uchazečů, přijato bylo přes 12.000 studentů. Do prvních ročníků nastoupí odhadem kolem 7000 studentů, podle mluvčí univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové se studenti prvních ročníků stále ještě zapisují.

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia.org

Kam dál?

Hospodského kvízu na téma Přátelé se v Olomouci zúčastní přes sto...

pátek, 14. září 2018, 19:30

V pondělí 17. září se po celé republice bude konat speciální Hospodský kvíz na téma Přátelé. Toto téma vzbudilo velký ohlas a...

Nemocnice v Olomouckém kraji si chválí znalosti a pracovní nasazení...

pátek, 14. září 2018, 19:00

Několik ukrajinských lékařů pracuje v nemocnicích v Olomouckém kraji. Vedení nemocnic si pochvaluje jejich znalosti a pracovní...

Kohouty dnes čeká první ostrý start, doma nastoupí proti Karlovým...

pátek, 14. září 2018, 15:00

S novými šéfy střídačky jde do sezony Olomouc, kde převzali mužstvo po Zdeňku Venerovi jeho asistenti Jan Tomajko se Zdeňkem...

Ženy, zpozorněte – v úterý se v Premiere Cinemas koná dámská jízda s...

pátek, 14. září 2018, 14:00

Zajímá Vás po čem muži touží? V nové české komedii Rudolfa Havlíka se to konečně dozvíte! Multiplex PREMIERE CINEMAS Olomouc v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.