Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysokoškolské koleje v Olomouci praskají ve švech, jsou plně obsazené

 
pátek, 14. září 2018, 20:30

Stoprocentní naplněnost letos hlásí těsně před zahájením akademického roku olomoucké vysokoškolské koleje. Zájem je podle ředitele správy Josefa Suchánka značný, několik desítek zájemců musela správa zatím odmítnout. Koleje nabízejí 4550 míst, cena za lůžko se letos mírně zvedla. Mezi letošní novinky patří především dokončení pokrytí WiFi ve všech budovách i rozsáhlá investice do studoven, řekl dnes Suchánek. Vysokoškolští studenti zaplní Olomouc od příštího týdne.

„Letošní zájem je skutečně enormní, máme stoprocentní naplněnost a zároveň pár desítek zatím neuspokojených žádostí. Definitivně se vše ukáže až v prvním týdnu po zahájení semestru, tedy příští týden, kdy se k nám studenti jezdí fyzicky ubytovat. Jako každý rok lze očekávat, že někteří nepřijedou, někteří se odhlásí na poslední chvíli, takže doufáme, že nakonec ubytujeme téměř všechny zájemce," uvedl ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek.

Správa před zahájením akademického roku rozsáhle investovala celkem do 14 studoven ve čtyřech budovách vysokoškolských kolejích v areálu kampusu Envelopa. „Druhou důležitou novinkou je dokončení zasíťování WiFi signálem všech našich kolejí UP. Tento proces byl postupný, trval čtyři roky a nyní o prázdninách jsme udělali asi největší krok, když jsme dokončili celkem čtyři budovy najednou," doplnil Suchánek.

V olomouckých vysokoškolských kolejích se v posledních letech zvyšuje zájem o jednolůžkové či dvojlůžkové pokoje. Největší propast mezi nabídkou a poptávkou registruje správa u jednolůžkových pokojů, kdy je poptávka v některých fázích roku až dvojnásobná oproti kapacitě. Cena za lůžko se letos po několika letech zvýšila. Dosud se pohybovala od 68 do 114 korun za den, nyní je aktuální cena v rozmezí 70 až 118 korun, dodal Suchánek.

Akademický rok pro většinu olomouckých vysokoškolských studentů začíná příští týden v pondělí, o týden dříve přišli do poslucháren studenti Lékařské fakulty a Fakulty zdravotních věd. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách zhruba 22.000 studentů, což tvoří celou pětinu obyvatel Olomouce. Přihlášku ke studiu si letos podalo 25.000 uchazečů, přijato bylo přes 12.000 studentů. Do prvních ročníků nastoupí odhadem kolem 7000 studentů, podle mluvčí univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové se studenti prvních ročníků stále ještě zapisují.

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia.org

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Lesk a bída Kazmova velkolepého divadla

pátek, 14. září 2018, 07:52

Geniální. Epochální. Neuvěřitelné. A chvályhodné. Takové pocity vyvolal u lidí poslední počin oblíbeného internetového baviče a...

Vedoucí spisovny ve Fakultní nemocnice jde do penze. V bludišti...

čtvrtek, 13. září 2018, 18:00

Skoro sedm kilometrů. To není délka běžeckého závodu, nýbrž množství dokumentů, které uchovává Oddělení centrální spisovny...

Lidé za sklenky s vodou na pomoc Haiti zaplatili zhruba 18 000 korun

čtvrtek, 13. září 2018, 15:00

Na zdravotní prohlídku dalších několika set dětí z Haiti přispěli lidé v Olomouckém kraji během kampaně s kohoutkovou vodou,...

Univerzita Palackého ke 100. výročí republiky pokřtila komiks. Jeho...

čtvrtek, 13. září 2018, 10:00

Olomoucká Univerzita Palackého pokřtila netradiční komiks vydaný ke 100. výročí republiky. Dvojsešit s názvem Budoucnost ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či stevardky na palubě autobusu. Firmě se nedaří pozice stevardů obsazovat, uchazečů je málo. Na vybraných vnitrostátních linkách proto nahradí stevarda samoobslužný servis.