Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce, bude sloužit kultuře i sportu

 
sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých Smetanových sadech, jejíž náročná rekonstrukce byla v těchto dnech dokončena. Oprava národní kulturní památky byla zahájena v roce 2015 a bez započtení DPH stála zhruba 16 milionů korun. Značnou část nákladů pokryla radnice.

Oranžerii kvůli špatnému technickému stavu hrozila demolice. Výstaviště Flora ji proto v roce 2015 začalo opravovat. Na oranžerii, která stojí v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji, tehdy dělníci provedli sanační práce, aby zabránili působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub. Následovaly další etapy rekonstrukce, která letos v létě postoupila do závěrečné fáze, kdy dělníci instalovali repliky historických oken.

„Využití zrekonstruované oranžerie bude víceúčelové. Může sloužit jako malá výstavní místnost nejen v rámci tří stěžejních květinových výstav či jako krátkodobá galerie. V oranžerii se mohou pořádat kulturní činnosti, koncerty či divadla," uvedla mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková. Oranžerie bude také sloužit k volnočasovým a sportovním aktivitám nebo jako zázemí pro příměstské tábory.

První etapa oprav oranžerie byla provedena v roce 2015 a stála 1,73 milionu korun. Druhá fáze o rok později přišla na 2,3 milionu korun a v roce 2017 byla provedena třetí etapa oprav za dva miliony korun. Letos byly osazeny repliky historických oken a dělníci v oranžerii instalovali topení, dveře a dlažbu. Celkové náklady na tuto poslední etapu rekonstrukce činily 9,8 milionu korun.

Národní kulturní památka, která dříve sloužila pro přezimování choulostivých dřevin, byla postavena ve druhé polovině 19. století podle versailleské předlohy. Do parku v centru Olomouce byla přemístěna v roce 1886 z nedaleké Velké Bystřice. Bohaté sbírky vzácných exotických rostlin byly v oranžerii umístěny až do roku 1927, kdy byly otevřeny moderní palmové skleníky. Poté byla oranžerie využívána spíše jako zázemí výstaviště. Fungovala v ní například zámečnická či údržbářská dílna.

Napsal(a) ČTK | Foto Blanka Martinovská (olomouc.eu)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

FOTO: Den policistou. Děti ze základní škol poměřovaly síly v různých...

pátek, 21. září 2018, 19:00

Ve čtvrtek 20. září 2018 se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“....

Češi vstávají do práce na brzo, přes osmdesát procent jich chodí před...

čtvrtek, 20. září 2018, 17:00

Češi chodí do práce dřív, než v ostatních zemích. Okolo 82 procent zaměstnanců malých a středních firem je v zaměstnání do 08:00...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.