Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce, bude sloužit kultuře i sportu

 
sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých Smetanových sadech, jejíž náročná rekonstrukce byla v těchto dnech dokončena. Oprava národní kulturní památky byla zahájena v roce 2015 a bez započtení DPH stála zhruba 16 milionů korun. Značnou část nákladů pokryla radnice.

Oranžerii kvůli špatnému technickému stavu hrozila demolice. Výstaviště Flora ji proto v roce 2015 začalo opravovat. Na oranžerii, která stojí v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji, tehdy dělníci provedli sanační práce, aby zabránili působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub. Následovaly další etapy rekonstrukce, která letos v létě postoupila do závěrečné fáze, kdy dělníci instalovali repliky historických oken.

„Využití zrekonstruované oranžerie bude víceúčelové. Může sloužit jako malá výstavní místnost nejen v rámci tří stěžejních květinových výstav či jako krátkodobá galerie. V oranžerii se mohou pořádat kulturní činnosti, koncerty či divadla," uvedla mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková. Oranžerie bude také sloužit k volnočasovým a sportovním aktivitám nebo jako zázemí pro příměstské tábory.

První etapa oprav oranžerie byla provedena v roce 2015 a stála 1,73 milionu korun. Druhá fáze o rok později přišla na 2,3 milionu korun a v roce 2017 byla provedena třetí etapa oprav za dva miliony korun. Letos byly osazeny repliky historických oken a dělníci v oranžerii instalovali topení, dveře a dlažbu. Celkové náklady na tuto poslední etapu rekonstrukce činily 9,8 milionu korun.

Národní kulturní památka, která dříve sloužila pro přezimování choulostivých dřevin, byla postavena ve druhé polovině 19. století podle versailleské předlohy. Do parku v centru Olomouce byla přemístěna v roce 1886 z nedaleké Velké Bystřice. Bohaté sbírky vzácných exotických rostlin byly v oranžerii umístěny až do roku 1927, kdy byly otevřeny moderní palmové skleníky. Poté byla oranžerie využívána spíše jako zázemí výstaviště. Fungovala v ní například zámečnická či údržbářská dílna.

Napsal(a) ČTK | Foto Blanka Martinovská (olomouc.eu)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

Ve Šternberku zrekonstruují učebny ve všech třech základních školách

pátek, 21. září 2018, 19:30

Šternberská radnice získala od ministerstva pro místní rozvoj dotaci 24 milionů korun, díky které ve všech třech základních...

FOTO: Den policistou. Děti ze základní škol poměřovaly síly v různých...

pátek, 21. září 2018, 19:00

Ve čtvrtek 20. září 2018 se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.