Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce, bude sloužit kultuře i sportu

 
sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých Smetanových sadech, jejíž náročná rekonstrukce byla v těchto dnech dokončena. Oprava národní kulturní památky byla zahájena v roce 2015 a bez započtení DPH stála zhruba 16 milionů korun. Značnou část nákladů pokryla radnice.

Oranžerii kvůli špatnému technickému stavu hrozila demolice. Výstaviště Flora ji proto v roce 2015 začalo opravovat. Na oranžerii, která stojí v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji, tehdy dělníci provedli sanační práce, aby zabránili působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub. Následovaly další etapy rekonstrukce, která letos v létě postoupila do závěrečné fáze, kdy dělníci instalovali repliky historických oken.

„Využití zrekonstruované oranžerie bude víceúčelové. Může sloužit jako malá výstavní místnost nejen v rámci tří stěžejních květinových výstav či jako krátkodobá galerie. V oranžerii se mohou pořádat kulturní činnosti, koncerty či divadla," uvedla mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková. Oranžerie bude také sloužit k volnočasovým a sportovním aktivitám nebo jako zázemí pro příměstské tábory.

První etapa oprav oranžerie byla provedena v roce 2015 a stála 1,73 milionu korun. Druhá fáze o rok později přišla na 2,3 milionu korun a v roce 2017 byla provedena třetí etapa oprav za dva miliony korun. Letos byly osazeny repliky historických oken a dělníci v oranžerii instalovali topení, dveře a dlažbu. Celkové náklady na tuto poslední etapu rekonstrukce činily 9,8 milionu korun.

Národní kulturní památka, která dříve sloužila pro přezimování choulostivých dřevin, byla postavena ve druhé polovině 19. století podle versailleské předlohy. Do parku v centru Olomouce byla přemístěna v roce 1886 z nedaleké Velké Bystřice. Bohaté sbírky vzácných exotických rostlin byly v oranžerii umístěny až do roku 1927, kdy byly otevřeny moderní palmové skleníky. Poté byla oranžerie využívána spíše jako zázemí výstaviště. Fungovala v ní například zámečnická či údržbářská dílna.

Napsal(a) ČTK | Foto Blanka Martinovská (olomouc.eu)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

FOTO: Den policistou. Děti ze základní škol poměřovaly síly v různých...

pátek, 21. září 2018, 19:00

Ve čtvrtek 20. září 2018 se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“....

Češi vstávají do práce na brzo, přes osmdesát procent jich chodí před...

čtvrtek, 20. září 2018, 17:00

Češi chodí do práce dřív, než v ostatních zemích. Okolo 82 procent zaměstnanců malých a středních firem je v zaměstnání do 08:00...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.