Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce, bude sloužit kultuře i sportu

 
sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých Smetanových sadech, jejíž náročná rekonstrukce byla v těchto dnech dokončena. Oprava národní kulturní památky byla zahájena v roce 2015 a bez započtení DPH stála zhruba 16 milionů korun. Značnou část nákladů pokryla radnice.

Oranžerii kvůli špatnému technickému stavu hrozila demolice. Výstaviště Flora ji proto v roce 2015 začalo opravovat. Na oranžerii, která stojí v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji, tehdy dělníci provedli sanační práce, aby zabránili působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub. Následovaly další etapy rekonstrukce, která letos v létě postoupila do závěrečné fáze, kdy dělníci instalovali repliky historických oken.

„Využití zrekonstruované oranžerie bude víceúčelové. Může sloužit jako malá výstavní místnost nejen v rámci tří stěžejních květinových výstav či jako krátkodobá galerie. V oranžerii se mohou pořádat kulturní činnosti, koncerty či divadla," uvedla mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková. Oranžerie bude také sloužit k volnočasovým a sportovním aktivitám nebo jako zázemí pro příměstské tábory.

První etapa oprav oranžerie byla provedena v roce 2015 a stála 1,73 milionu korun. Druhá fáze o rok později přišla na 2,3 milionu korun a v roce 2017 byla provedena třetí etapa oprav za dva miliony korun. Letos byly osazeny repliky historických oken a dělníci v oranžerii instalovali topení, dveře a dlažbu. Celkové náklady na tuto poslední etapu rekonstrukce činily 9,8 milionu korun.

Národní kulturní památka, která dříve sloužila pro přezimování choulostivých dřevin, byla postavena ve druhé polovině 19. století podle versailleské předlohy. Do parku v centru Olomouce byla přemístěna v roce 1886 z nedaleké Velké Bystřice. Bohaté sbírky vzácných exotických rostlin byly v oranžerii umístěny až do roku 1927, kdy byly otevřeny moderní palmové skleníky. Poté byla oranžerie využívána spíše jako zázemí výstaviště. Fungovala v ní například zámečnická či údržbářská dílna.

Napsal(a) ČTK | Foto Blanka Martinovská (olomouc.eu)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

Ve Šternberku zrekonstruují učebny ve všech třech základních školách

pátek, 21. září 2018, 19:30

Šternberská radnice získala od ministerstva pro místní rozvoj dotaci 24 milionů korun, díky které ve všech třech základních...

FOTO: Den policistou. Děti ze základní škol poměřovaly síly v různých...

pátek, 21. září 2018, 19:00

Ve čtvrtek 20. září 2018 se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslance Feriho napadli dva muži, byl převezen do nemocnice

Poslance TOP 09 Dominika Feriho dnes odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice neznámých mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice. Poslanec o tom informoval na twitteru. "Policie po pachatelích pátrá," řekl ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).