Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstavě hub v Přerově letos dominují vzácné kousky jako hřib dřevožijný či krásnoporka citronová

 
sobota, 22. září 2018, 16:00

Především vzácnými teplomilnými druhy hub se může letos pyšnit tradiční přerovská výstava hub, která se dnes otevřela v klubu Teplo. Zhruba 20 mykologů kvůli ní od středy procházelo lesy po celé střední Moravě. Objevili při tom houby, z nichž některé se na výstavě objevují poprvé. Lidé však mohou až do sobotního podvečera obdivovat i krásné kolekce satanů či kotrčů. Mykologové vyráželi do lesů ještě dnes ráno, do dnešního odpoledne se jim podařilo nashromáždit 293 druhů. Výstavou už prošla tisícovka lidí.

„Letos je to především o vzácnostech, protože je stále teplo. Máme zde dost vzácných druhů, jde například o krásnoporku citronovou, která roste na jedné jediné lokalitě v České republice. Ze vzácných hřibů nechybí ani hřib satan, hřib Quéletův, velice vzácný hřib dřevožijný, jediný hřib, který roste na dřevě. Máme zde také hřiby bronzové a borové, které jsou hodně vzácné a bývají na výstavách velmi málo," řekl dnes mykolog Jiří Polčák. Vystaven je i velmi vzácný hřib rubínový, který dosud na výstavě chyběl. „Tak pozdě totiž už v lesích nebývá," uvedl Polčák.

Podle odborníků se nyní nejvíce v lesích daří hřibům smrkovým a dubovým, ale i křemenáčům, kozákům, kovářům či žampionům. Na výstavě však lidé mohou obdivovat také kolekci velkých satanů. Mykologové objevili v jedné ze severomoravských lokalit až stovku plodnic. Z velkých kousků nechybějí trsnatce, korálovce či velké kotrče.

Odborníci se kvůli výstavě rozjeli v polovině týdne do všech koutů střední Moravy, s košíky obsadili například Hostýnské vrchy, ale i Beskydy, Javorníky či předhůří Jeseníků a Oderské vrchy. Některým mykologům to nedalo a do lesů vyrazili ještě dnes ráno. Podle Polčáka bylo hub nakonec tolik, že zhruba 20 kilogramů padlo na guláš. Lidé však přes den chodili i do mykologické poradny a přinášeli další zajímavé druhy.

Výstava má v Přerově dlouhodobou tradici, letos se koná pojednadvacáté. Dosud organizátoři žádný ročník ani přes rozmary počasí nezrušili. Letošní termín si vyloženě pochvalují. "Lepší termín jsme si vybrat nemohli. Nechtěl bych výstavu dělat příští týden. Pokud podle předpovědi spadnou teploty na ranní přízemní mrazíky a odpoledne bude 13 stupňů, bude to pro houby konec," dodal známý mykolog, který má na kontě i několik druhů hub, jež objevil v ČR jako první. Před několika lety našel Polčák u Tovačova suchohřib, který ještě neměl ani české jméno. V Přerově našel čirůvku osténkatou, která je vzácná i v jižní Evropě a v ČR ji do té doby nikdo nenašel. Její plodnice jsou uloženy v Národním muzeu v Praze. Před lety objevil v Hostýnských vrších houbu, kterou museli vědci pojmenovat, protože šlo o nový druh na světě. Dostala jméno slzečník papouščí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce,...

sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

FOTO: Den policistou. Děti ze základní škol poměřovaly síly v různých...

pátek, 21. září 2018, 19:00

Ve čtvrtek 20. září 2018 se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 9 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.