Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstavě hub v Přerově letos dominují vzácné kousky jako hřib dřevožijný či krásnoporka citronová

 
sobota, 22. září 2018, 16:00

Především vzácnými teplomilnými druhy hub se může letos pyšnit tradiční přerovská výstava hub, která se dnes otevřela v klubu Teplo. Zhruba 20 mykologů kvůli ní od středy procházelo lesy po celé střední Moravě. Objevili při tom houby, z nichž některé se na výstavě objevují poprvé. Lidé však mohou až do sobotního podvečera obdivovat i krásné kolekce satanů či kotrčů. Mykologové vyráželi do lesů ještě dnes ráno, do dnešního odpoledne se jim podařilo nashromáždit 293 druhů. Výstavou už prošla tisícovka lidí.

„Letos je to především o vzácnostech, protože je stále teplo. Máme zde dost vzácných druhů, jde například o krásnoporku citronovou, která roste na jedné jediné lokalitě v České republice. Ze vzácných hřibů nechybí ani hřib satan, hřib Quéletův, velice vzácný hřib dřevožijný, jediný hřib, který roste na dřevě. Máme zde také hřiby bronzové a borové, které jsou hodně vzácné a bývají na výstavách velmi málo," řekl dnes mykolog Jiří Polčák. Vystaven je i velmi vzácný hřib rubínový, který dosud na výstavě chyběl. „Tak pozdě totiž už v lesích nebývá," uvedl Polčák.

Podle odborníků se nyní nejvíce v lesích daří hřibům smrkovým a dubovým, ale i křemenáčům, kozákům, kovářům či žampionům. Na výstavě však lidé mohou obdivovat také kolekci velkých satanů. Mykologové objevili v jedné ze severomoravských lokalit až stovku plodnic. Z velkých kousků nechybějí trsnatce, korálovce či velké kotrče.

Odborníci se kvůli výstavě rozjeli v polovině týdne do všech koutů střední Moravy, s košíky obsadili například Hostýnské vrchy, ale i Beskydy, Javorníky či předhůří Jeseníků a Oderské vrchy. Některým mykologům to nedalo a do lesů vyrazili ještě dnes ráno. Podle Polčáka bylo hub nakonec tolik, že zhruba 20 kilogramů padlo na guláš. Lidé však přes den chodili i do mykologické poradny a přinášeli další zajímavé druhy.

Výstava má v Přerově dlouhodobou tradici, letos se koná pojednadvacáté. Dosud organizátoři žádný ročník ani přes rozmary počasí nezrušili. Letošní termín si vyloženě pochvalují. "Lepší termín jsme si vybrat nemohli. Nechtěl bych výstavu dělat příští týden. Pokud podle předpovědi spadnou teploty na ranní přízemní mrazíky a odpoledne bude 13 stupňů, bude to pro houby konec," dodal známý mykolog, který má na kontě i několik druhů hub, jež objevil v ČR jako první. Před několika lety našel Polčák u Tovačova suchohřib, který ještě neměl ani české jméno. V Přerově našel čirůvku osténkatou, která je vzácná i v jižní Evropě a v ČR ji do té doby nikdo nenašel. Její plodnice jsou uloženy v Národním muzeu v Praze. Před lety objevil v Hostýnských vrších houbu, kterou museli vědci pojmenovat, protože šlo o nový druh na světě. Dostala jméno slzečník papouščí.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Rekonstrukce olomoucké oranžerie ve Smetanových sadech je u konce,...

sobota, 22. září 2018, 13:00

Jako malá výstavní místnost a galerie, koncertní síň či komorní divadelní sál bude sloužit historická oranžerie v olomouckých...

V jedenasedmdesáti letech zemřel malíř Libor Vojkůvka

sobota, 22. září 2018, 08:34

V jedenasedmdesáti letech zemřel známý český malíř, který tvořil a žil ve Šternberku, Libor Vojkůvka. Na Facebooku to potvrdila...

Zloděj ukradl dvě ovce, berana i jehně. Způsobil škodu za téměř sedm...

pátek, 21. září 2018, 21:00

Během včerejšího dopoledne ukradl zloděj v Brodku u Přerova dvě jeden a půlleté kamerunské ovce a jednoletého berana s půlročním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.