Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival ProTibet 2015 se blíží

 
čtvrtek, 12. února 2015, 08:34

Unikátní tibetské tance, originální himalájské pohádky nebo setkání se známým českým horolezcem, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky, která v Olomouci začne 2. března, je podpořit malé mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči.

“Festival se letos koná ve více jak 30 městech, kromě Olomouce například i v Ostravě nebo Brně. Tam všude se budou moci návštěvníci během měsíce seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká koordinátor festivalu Bc. Tomáš Přichystal.

Akce se v Olomouci koná již posedmé a každým rokem nabízí zajímavá setkání. Letos tak budou mít Olomoučané mimořádnou příležitost se setkat se slavným tibetským tanečníkem  Tenzinem Tsedupem. Ten právě v těchto dnech přijíždí z Indie do České republiky a v Olomouci připraví pro zájemce taneční workshopy.

Do světa tradičních vyprávění, mýtů a pohádek pak zavede návštěvníky večer s herci Moravského divadla. Jaroslav Krejčí a Vlaďka Včelná budou číst himalájské pohádky, Petr Kubes pak bude interpretovat tibetské příběhy. Festival nabídne i několik filmových projekcí. V Olomouci se bude poprvé promítat dokument, který natočil britský režisér Joshua Dugdale nazvaný Bez mrknutí. Autor snímku dostal unikátní příležitost natáčet 18 měsíců v bezprostřední blízkosti dalajlamy. Film tak představí dalajlamu nejen jako duchovního vůdce, ale ukáže i jeho privátní život.

„Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu získali snímek Drapchi. Jedná se o vězeňské drama režiséra Arvinda Iyera, v němž hlavní roli ztvární Namgyal Lhamo, se kterou měli olomoučtí diváci možnost se setkat v roce 2012,“ říká k další filmové projekci Tomáš Přichystal.

Každým rokem Festival ProTibet seznamuje návštěvníky s lidmi, kteří jezdí do Indie či Tibetu. Letos bude vyprávět o svých horolezeckých expedicích plzeňský horolezec Honza Trávníček, který při své poslední výpravě zdolal vrchol K2. 
„Tashi Delek neboli přeji vše dobré lidem České republiky a děkuji mnohokrát za Vaši podporu,“ vzkazuje režisér filmu Drapchi Arvind Iyer. Každým rokem se v rámci Festivalu ProTibet 10. března také připomíná výročí násilného potlačení povstání v Tibetu. V Olomouci se před radnicí zapálí svíčky a za oběti se bude držet minuta ticha. 

MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících indických Himálajích a v Tibetu. Pomáháme tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizujeme projekty na podporu tamních škol a podporujeme místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen.

Festival se koná díky přispění statutárního města Olomouce, města Ostravy, městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce.

Výtěžek věnujeme malým mníškům z indického kláštera Diskit na zajištění vzdělání, stravy a léků.

3. 3. Út
8:30 – 10:00, vstupné dobrovolné
Ústav sociálněpedagogických studií, Pdf UPOL
Žižkovo nám. 5
Workshop: tibetský tanec – Tenzin Tsedup
Výuka tibetského tradičního kruhového tance a lidové písně.
3. 3. Út
13:00 – 14:30,
vstupné dobrovolné
Divadlo na cucky, Freskový sál
Wurmova 7
Workshop: tibetský tanec – Tenzin Tsedup
Výuka tibetského tradičního kruhového tance a lidové písně.
3. 3. Út
15:00 – 17:45,
vstupné dobrovolné
Centrum pro výuku cizích jazyků, LF UP
Hněvotínská 3
Drapchi – vězeňské drama
Arvind Iyer / Indie / 2012 / 85 min.
5. 3. Čt
18:00, 120 Kč
Divadlo hudby
Denisova 47
Honza Trávníček – Expedice na K2
Známý český horolezec o životní výpravě plné dobrodružství
9. 3. Po
20:00, 70 Kč
Kino Metropol
Sokolská 25
Bez mrknutí – dokument z Dalajlamova života
Josh Dugdale / Velká Británie / 2006 / 79 min.
10. 3. Út
9:00, 40 Kč
Kino Metropol
Sokolská 25
Školní projekce:
Útěk přes Himaláj; Na druhé straně Himaláje
10. 3. Út
18:00
Horní náměstí Vigilie se svíčkami
11. 3. St
16:00, 30 Kč
Vlastivědné muzeum
nám. Republiky 5
Taneční vystoupení: Kripa Devi
Chrámový tanec Bharatanatyam
11. 3. St
16:00, 30 Kč
Čajovna Assamica
Kateřinská 15
Herci Moravského divadla čtou ProTibet:
Jaroslav Krejčí a Vladimíra Včelná: Himalájské pohádky
12. 3. Čt
20:00, vstupné dobrovolné
Střední formát
Žerotínovo náměstí 7
Herci Moravského divadla čtou ProTibet:
Petr Kubes: Šprýmař Akhu Tänpa

Festival ProTibet Olomouc 2015 - Anotace:

3. 3. Tenzin Tsedup pro velký úspěch opět v Olomouci!
Taneční workshop známého tibetského tanečníka a zpěváka
Naučte se zazpívat lidovou píseň Thamčhe Kjenpa a zatančit tradiční kruhový tanec.
Interpret je od r. 2004 členem Tibetského institutu múzických umění založeného Dalajlamou. Oceňována je jeho umělecká všestrannost.

3. 3. Drapchi – promítání vězeňského dramatu
Josh Dugdale / Indie / 2012 / 85 min.
Příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), zpěvačky tibetské opery, kterou unesou a ona se probudí v podzemní vězeňské kobce. Po dvou letech strávených ve vězení se jí podaří uprchnout a zpěvačka odchází do Nepálu a poté na Západ.


5. 3. Honza Trávníček – Expedice na K2
Přednáška plzeňského horolezce o výstupu na druhou nejvyšší horu světa. Nenechte si ujít jeho vysokohorské dobrodružství. Dozvíte se, jak vnímal život místních lidí nebo jak se připravoval na takovou expedici.

9. 3. Bez mrknutí – Dalajlamův život
Dokument ukazující život a práci 14. dalajlamy.  Ponořte se s námi do života jedné z nevětších duchovních osobností současného světa a to jak ve chvílích radosti a štěstí, tak i v momentech smutku a zklamání. Dokument nabízí divákům možnost poznat dalajlamu nejen jako duchovní a morální autoritu, ale ukazuje také jeho soukromí a jeho typický smysl pro humor.

10. 3. Školní projekce – Útěk přes Himaláj / Na druhé straně Himaláje
Neobyčejně strhující dokumenty zachycující tvrdou realitu tibetských dětí, které jejich matky posílají na nebezpečný a často smrtelný pochod přes Himaláj do Nepálu, aby jim dali šanci na školní vzdělání v tibetštině a život ve své vlastní kultuře.

10. 3. Vigilie se svíčkami
Vigilie se koná u orloje na Horním náměstí v Olomouci u příležitosti výročí násilného potlačení povstání v Tibetu v roce 1959. Jedná se o vzpomínkové setkání, na kterém se uctí památka obětí tohoto povstání. K uctění památky se zapálí svíčky a za oběti se bude držet minuta ticha.

11. 3. Kripa Devi – chrámový tanec Bharatamatyam – premiéra vystoupení

Česká tanečnice, která si říká Kripa Devi tento tanec studovala v mnoha koutech světa a nyní ho představí v Olomouci.

12. 3. Čtení ProTibet: Jaroslav Krejčí a Vladimíra Včelná – Himalájské pohádky
Výběr čtrnácti lidových pohádek z Tibetu vyprávěných herci Moravského divadla Olomouc Jaroslavem Krejčím a Vladimírou Včelnou. Vydejte se do země na střeše světa a zaposlouchejte se do pohádek, které se tu od nepaměti vypravují.

12. 3. Čtení ProTibet: Petr Kubes – Šprýmař Akhu Tänpa – Veselé historky z Tibetu
Akhu Tänpa je jednou z nejoblíbenějších postav tibetských lidových vyprávění. Je to chytrák, který dokáže  napálit každého zlého a lakomého člověka. Příběhy čte herec Petr Kubes.

Festival ProTibet Olomouc 2015
www.protibet.cz

 

Kam dál?

V Olomouci se chystá stavba administrativní budovy Element Office

pondělí, 9. února 2015, 09:43

V Olomouci se připravuje stavba další administrativní budovy. Sedmipodlažní objekt Element Office plánuje ostravská firma TGS...

V olomoucké zoo se narodili gepardi

pátek, 6. února 2015, 12:25

I do olomoucké zahrady zavítal Ježíšek. V den, kdy naděloval všem dětem, nadělil děti tady. Tentokráte gepardí. Na malé gepardy...

Michal Hrůza opět koncertuje, zajít na něj můžete do Účka

čtvrtek, 5. února 2015, 17:11

Účko si tradičně přichystalo pestrý program na nový rok. Můžete se těšit na nekonečné párty, skvělé koncerty a plesy. Po vážném...

Park v centru Olomouce se v květnu promění v kulinářský piknik,...

pátek, 30. ledna 2015, 11:23

V jeden velký piknik pod širým nebem se v polovině května promění část Smetanových sadů v Olomouci, kde se uskuteční první ročník...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.