pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Hlavní areál OP v Prostějov byl prodán za více než 50 milionů Kč

Hlavní areál zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově byl prodán za více než 50 milionů korun. Podle informací ČTK se jeho novým majitelem stane firma Astria Group se sídlem v Praze, která za tyto nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů korun nabídla nejvyšší cenu. Do druhého kola výběrového řízení zájemci zaslali 13 nabídek, z nichž polovina byla na celé území včetně ústřední budovy. Prodejem areálu v Prostějově byla završena hlavní fáze zpeněžování majetku OP. ČTK zjišťuje informace o firmě a její vyjádření ke koupi areálu.

Informaci o prodeji hlavního areálu OP v Prostějově dnes ČTK získala z insolvenčního rejstříku, ve kterém ale není uvedena kupní cena ani jméno vítězné firmy, protože její vedení si to zatím nepřeje. Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská dnes ČTK prodej hlavního areálu potvrdila, avšak přesnou kupní cenu neuvedla. "Je vyšší než 50 milionů korun," podotkla. Z katastru nemovitostí vyplývá, že majitelem průmyslového areálu OP v Prostějově by se měla stát firma Astria Group z Prahy.
   

Hlavní výrobní a administrativní areál OP v Prostějově je rozlehlý a má několik výrobních a administrativních budov, sklady, teplárnu, kotelnu i železniční vlečku. Horská si proto nechala vypracovat koncepci jeho dalšího využití, která připouští i budoucí rozdělení areálu na více částí. V prvním kole výběrového řízení vítězný podnikatel Miroslav Dokoupil z Luhačovic loni v létě za celý areál nabídl 25 milionů korun, avšak nesplnil podmínky tendru, takže na podzim bylo vyhlášeno druhé kolo.
   

Horská už dříve ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje několika výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků téměř na 99 milionů korun. V částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který činí 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů korun z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech.
   

Správkyně loni prodala také část ochranných známek. Například známka OP Prostějov Profashion, které byla vlajkovou značkou zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov, byla v aukci vydražena za 790.000 korun. Nyní zbývá prodat ještě například soubor pohledávek, které měl OP u svých odběratelů.
   

Pohledávky vůči OP nárokuje podle insolvenčního rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů korun. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun.
   

V dobách, kdy Oděvní podnik provozoval své pobočné závody, pro ně jpracovalo až 10.000 lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet postupně snížil na několik stovek.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.