středa 24. dubna 2024 Jiří

Na Korunní pevnůstce v květnu vyroste amfiteátr

Těžká technika, řemeslníci, ale také historické nálezy – tak to v těchto dnech vypadá v olomoucké Korunní pevnůstce. Na zimu tam Muzeum Olomoucké pevnosti plánuje mobilní kluziště pro veřejnost, na letní sezonu amfiteátr, další rok pak otevření výstavních prostor a komorního sálu.

Vše se však bude odvíjet od toho, jak bude sdružení úspěšné při zisku dotací z EU. „V současnosti budujeme inženýrské sítě, na které jsou navázané naše další záměry. Kromě toho rekonstruujeme prachárnu, čímž jsme navázali na první etapu, kdy jsme pokládali střechu. Nyní sanujeme dřevěné prvky. Jde o očištění a zdokumentování stavu trámů. Tak zjistíme, které musíme vyměnit,“ uvedla Markéta Záleská, předsedkyně sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, které areál Korunní pevnůstky rekonstruuje. V případě, že sdružení uspěje při zisku dotace z Evropských fondů, bude dále v pracích pokračovat. „Za peníze bychom dokončili kompletně opravu prachárny, která by potom měla sloužit muzeu. Zde bude expozice věnovaná době, kdy bylo město Olomouc pevností. Horní část objektu bychom chtěli využít ke komornějším účelům. Za objektem chceme vybudovat amfiteátr, kde bychom mohli pořádat kulturní akce a získávat tak drobné penízky. Zájem už projevila například Divadelní Flora,“ přiblížila Záleská.

Amfiteátr bude umístěn ve vnitřní části bastionu XXIV. Vznikne tak nový, atraktivní prostor pro pořádání společenských, kulturních a sportovních akcí, který bude možné používat v klasickém uspořádání jeviště-hlediště nebo jako arénu.

Amfiteátr pojme 562 diváků v šesti řadách, kapacita může být zvýšena židlemi či lavicemi na středové ploše (cca 312 míst). Maximální kapacita by v tomto případě byla 874 diváků. Prostor bude nabízet i netradiční pohled na městské panorama.

Ukončení stavby je plánováno v květnu 2015.

Science muzeum a bruslení

Na dosavadní práce přispěl stát, nadace, sponzoři a peníze také získalo sdružení z benefičního koncertu, na kterém vystoupila mimo jiné také Lucie Bílá. V budoucnu chce financovat další rekonstrukce také z několika zdrojů. „Například na opravu největší budovy dělostřeleckého skladu se chceme ucházet s kolegy z dalších fortů o peníze z EU. Když budeme úspěšní, můžeme získat desítky milionů. Máme připravený projekt s přírodovědeckou fakultou na science muzeum pro děti. Fakulta by rovněž chtěla získat peníze z EU. Máme také rozehrané další sponzory,“ vysvětlila Záleská. Na zimu plánuje sdružení v pevnosti mobilní kluziště pro veřejnost. „Protože chceme ukázat Olomoučanům výsledky naší letošní práce, tak připravujeme ledovou mobilní plochu pro veřejnost. Chceme oslovit i školky a školy, aby tady mohly v dopoledních hodinách bruslit. Připravujeme také doprovodný program,“ přiblížila program Záleská.

Knoflíky barokní i wehrmachtu
Během prací našel jeden z členů sdružení několik zajímavostí. „Nejvíce jsme našli střeliva, například i dělovou kouli, pak hlavně nábojnice jak vypálené, tak ostré z několika zemí Evropy. Objevil jsem také několik mincí a knoflíků. Nejstarší z nich je barokní, nejmladší z druhé světové války z uniformy wehrmachtu. Našel jsem i olověné plomby, které dokazují, že se zde opravdu překládal materiál a dodavatel tady pečetil pytle,“ popsal nálezy Vladimír Gračka, olomoucký historik a jeden z členů sdružení.

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.