Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Tropická vedra dávají zabrat i zvířatům ze zoo, chladí se sprchou

 
úterý, 10. června 2014, 12:49

Ve stínu, pod sprchou a především téměř bez pohybu přečkávají mnohá zvířata ze Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce současná tropická vedra. Zabrat dávají především vlkům a medvědům. Pracovníci zoo zvířatům ulehčují sprchami či chlazením hadicí. S vysokými teplotami se potýkají i lidé, zátěž je to podle záchranářů především pro chronicky nemocné.

"Zvířata sprchujeme. Ta, která sprchy nemají, stříkáme hadicí. Ostatním napouštíme bazénky," řekla dnes mluvčí zoo Iveta Gronská. Nejhůře jsou na tom podle ní zvířata, která pocházejí ze severských oblastí. "Dobře není například vlku arktickému či medvědovi baribalovi s kožichem, stejně na tom je i pižmoň či sob. Ty chladíme, mají své nainstalované sprchy, hadicemi stříkáme hrošíky," doplnila Gronská.
   

Obyvatelé zoologické zahrady současné vysoké teploty přečkávají především ve stínu. Medvědi i arktičtí vlci si podle Gronské hloubí vlastní "chlaďáky", dělají si vlastní nory.
   

Pracovníci zoo musejí dohlížet na to, aby nevyschla jejich svěřencům korýtka. Spotřeba vody v zoo je tak v těchto dnech daleko vyšší. V zahradě na Svatém Kopečku se však na druhou stranu najdou prý i tací, kteří si horko naopak užívají. Svědčí to především zvířatům z Afriky, která jsou na tyto teploty zvyklá ve svém přirozeném prostředí. "Jde například o surikaty, žirafy či gepardy, ti si užívají," dodala mluvčí zoo. 
   

Se současnými vysokými teplotami se potýkají i lidé. Podle šéfa krajské záchranné služby Ivo Mareše vyjíždějí záchranáři denně v průměru ke sto až 150 případům. "V současné době se toto číslo pohybuje u horní hranice. Nemáme zvýšený počet kolapsů, ale častěji jezdíme k pacientům s chronickým onemocněním, jako jsou kardiaci či diabetici, což určitě s počasím souvisí," řekl  Mareš.

Tropické teploty vydrží v celé zemi až do středy, během níž se budou ale postupně objevovat bouřky. Během dneška by měly teploty dosáhnout k 32 až 36 stupňům Celsia.

Zdroj:ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Oprava křižovatky způsobí komplikace v autobusové dopravě

středa, 7. května 2014, 08:53

Autobusovou dopravu v Olomouci-Hodolanech zkomplikuje od neděle 11.5.2014 oprava důležité křižovatky ulic Tovární,...

Olomouc z kola nebo z raftu? Zajímavý zážitek!

sobota, 3. května 2014, 15:34

Máte chuť poznat Olomouc netradiční cestou? Pak neváhejte a využijte nabídky Centra Semafor, které ve spolupráci s...

Dvořákova Olomouc nabídne světového virtuoza Maiského

středa, 30. dubna 2014, 11:33

Ozdobou letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc se stane jeden z nejvýznamnějších světových violoncellistů...