Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Den otevřených dveří Univerzity Palackého přišlo téměř šest tisíc mladých lidí

 
úterý, 22. ledna 2019, 19:00

Modré složky s logem UP pod paží a rychlý krok, aby se stihl nabitý program. To bylo poznávací znamení téměř šesti tisíc mladých lidí, kteří v sobotu dorazili do Olomouce jak ze všech koutů České republiky, tak i ze zahraničí. Někteří sami, jiní s kamarády nebo s rodiči využili Dne otevřených dveří a na vlastní oči si prohlédli Univerzitu Palackého a zjišťovali podrobnosti o budoucím studiu.

Univerzita se na uchazeče připravila parádně. K dispozici měli speciální autobusovou linku, aplikaci pro mobilní telefony, otevřenou knihovnu ve Zbrojnici, k prohlídce lákala Pevnost poznání, v areálu kolejí pak v mrazivý den přišly díky Správě kolejí a menz vhod čaj a káva, v menze bylo pro hladové návštěvníky jídlo za studentské ceny, v Informačním centru Univerzity Palackého UPoint zase punč a ke koupi všemožný merchandise. Především byl ale na všech osmi fakultách připravený program nabitý informacemi o možnostech studia v Olomouci.

Snad to vyjde

S oblíbeným sloganem „Tahle fakulta je boží“ lákala do svých prostor uchazeče i další návštěvníky Cyrilometodějská teologická fakulta. Hned u vstupu dostali nejen první porci informací, ale třeba i skvělou palačinku. „Připravili jsme prezentace jednotlivých oborů, například sociální pedagogiky, sociální práce či teologických oborů. Studenti si nachystali i různé tvořivé dílny,“ vypočetla Tatiana Matulayová, vedoucí katedry křesťanské sociální práce CMTF. Fakultu si přišla prohlédnout i studentka z Chrudimi Adéla Vostradovská. „Studuju zdravku, sociální činnost a sem mě přivedla zvědavost. Slyšela jsem, že zdejší sociální pedagogika je super. Tak se jdu podívat. Olomouc je pro mě první volba, poradila mi ji moje učitelka a docela to, myslím, sedlo. Tak snad to vyjde.“

Fakulty připravily pro zájemce speciální infomační bloky, workshopy, příchozí si mohli prohlédnout špičková vědecká pracoviště, vyzkoušet si simulovaná soudní jednání nebo složit přijímací zkoušky nanečisto. Dostali informace o ubytování, stravování i o možnostech, jak v Olomouci strávit volný čas. Na stovky dotazů uchazečů i jejich rodičů odpovídali jak studenti, tak učitelé a další zaměstnanci fakult, včetně vedení.

Ze Slovenska i ze Sibiře

Do Olomouce se na Den otevřených dveří sjeli středoškoláci z celé země. Pro informace na právnickou fakultu si tak například přijel gymnazista Jan Mach z Nového Města nad Metují. „Na Olomouc jako univerzitní město jsem slyšel samou chválu, tak to chci tady taky zkusit. Přihlášku si podám na filozofickou fakultu a právě na práva. Líbí se mi, že olomoucká práva jsou jiná – individuálnějším přístupem a studijním programem,“ vysvětlil maturant.

Na Univerzitu Palackého v Olomouci se v roce 2018 přihlásilo přes 25 tisíc uchazečů o studium, podobně jako o rok dříve. Druhou nejstarší tuzemskou univerzitu studuje na osmi fakultách téměř 22 tisíc studentů, což tvoří pětinu obyvatel Olomouce.

Město je oblíbeným studijním cílem i pro zahraniční studenty. Tradičně nejvíce jich na Hanou míří ze Slovenska. Vyhledávaná je medicína, zájem je i o studium na fakultě zdravotnických věd. „Před časem jsem se díky nejlepšímu kamarádovi stal dobrovolným záchranářem Červeného kříže a dost mě to chytlo. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit a nestát se záchranářem profesionálním. Přihlášku si budu podávat asi na čtyři školy, ale nejvíce bych chtěl právě sem do Olomouce,“ prozradil Damián Šimek z Ružomberoku.

Na UP ale chtějí studovat i mladí lidé ze vzdálenějších oblastí. To je případ Viktorie Ryabyny, jejímž životním snem je hudba, a chtěla by se proto dostat na filozofickou fakultu. „Celý život zpívám, chtěla bych studovat něco, kde se budu moci hudbě věnovat. Zkusím muzikologii. Ještě před přijímací zkouškou se přihlásím na přípravný kurz. Měl by být v březnu. Olomouc mi učarovala, moc bych tady chtěla studovat,“ řekla sympatická Ruska, která pochází ze sibiřského Nižněvartovska. V Rusku už absolvovala střední hudební a divadelní školu, v České republice je druhým rokem a dokončuje gymnázium v Táboře.

Tisková zpráva | Foto repro Youtube | Zdroj upol.cz

Kam dál?

Nová vyšší odborná škola pro zdravotní sestry vznikne v Přerově

úterý, 22. ledna 2019, 15:30

V Přerově vznikne vyšší odborná škola, která bude zaměřena na výuku budoucích zdravotních sester. První studenty by měla přivítat...

Víte, kdy zapnout mlhovky? Při nevhodném použití vám hrozí i pokuta

úterý, 22. ledna 2019, 08:14

Mlhy v těchto dnech začínají být neoddělitelnými partnery řidičů na cestách. Společně s mlhou přichází věčné dilema, kdy správně...

V prostorách Maltézské pomoci v Olomouci se bude konat kurz o fake...

pondělí, 21. ledna 2019, 22:00

V pátek 25. ledna od 14:00 se v prostorách učebny Maltézské učebny v Olomouci na adrese Wurmova 7 bude konat diskuze o falešných ...

Univerzita Palackého reaguje na požadavky trhu práce, přidává nové...

čtvrtek, 17. ledna 2019, 19:30

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) je jednou z prvních vysokých škol v České republice, která získala důležitou institucionální...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.