Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za aplikaci, která mapuje Měsíc získal titul Podnikavá hlava student Michal Gabčo

 
sobota, 1. června 2019, 18:00

Vítězem letošního ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, je student Michal Gabčo.

Ocenění získal za aplikaci, díky které si lidé budou moci podrobně prohlédnout všechna zákoutí Měsíce a zjistit o nich různé informace informovali zástupci univerzity.

„Na jednoduché mapě Měsíce v naší aplikaci zjistíte, kde se nacházejí ložiska vzácných kovů nebo kde nejčastěji svítí slunce," uvedl Gabčo. Sehraný vítězný tým chce svou výhru 70 tisíc korun investovat do rozvoje aplikace, která detailně mapuje měsíční povrch, a vytvořit 3D model Měsíce. Například investoři, kteří si zakoupili pozemek na Měsíci, si tak budou moci dané místo prohlédnout a získat o něm podrobné informace.

Porotu vítězná aplikace velmi zaujala. „V každé soutěži doufáme, že někdo přijde s nápadem, který bude mít přesah přes hranice našeho regionu, naší republiky, nejlépe i za oceán. Ale tady už je přesah dokonce i za hranice naší planety, což je úžasné," podotkl jeden z porotců.

Druhé místo v letošním ročníku soutěže Podnikavá hlava získala Lucie Částková se svou hrou nejen pro nevidomé Olá a na třetím místě se umístil Lukáš Mazoch s nápadem EatMe. Chystaná aplikace má propojit spotřebitele s místními výrobci domácích plodin, zeleniny a ovoce. Ve speciální kategorii Podnikatel v sukni vyhrály Nikola Smětalová a Blanka Tomečková s projektem Zubařky.cz.

Do letošního jubilejního desátého ročníku se registrovalo 36 soutěžících, z nichž 22 zaslalo přihlášku s podnikatelským záměrem. Do finále postoupilo deset z nich. Vítězné projekty budou moci soutěžící prezentovat před stovkami účastníků olomoucké konference UP Business Camp v listopadu.

Soutěž Podnikavá hlava je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Dosud jí prošlo více než 360 soutěžících. Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale i důchodci. Porota už hodnotila řadu zajímavých nápadů včetně záměru vytvořit virtuální hřbitov pro zvířata, pořizovat obrazy DNA, organizovat filmové párty pro děti či péct z jedlého papíru reklamu na chléb.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Soutěž Podnikavá hlava

Kam dál?

V Olomouci proběhne festival počítačových her. Propojí je s...

středa, 29. května 2019, 17:00

V pátek 14. června začíná v prostorách BEA campusu Olomouc dvoudenní premiérový ročník herního festivalu BEA GAME FEST. Záměrem...

Rostliny na talíři ukáže Botanická zahrada univerzity v Olomouci

úterý, 21. května 2019, 20:30

Na rostliny v podobě pokrmů se zaměří letošní akce přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého, která se příští týden...

Stopy po syfilisu našli archeologové v hrobě na nádvoří fakulty....

čtvrtek, 16. května 2019, 12:00

Na stopy pohlavní nemoci syfilis, která se pandemicky šířila Evropou od konce 15. století, narazili archeologové při analýze...

Olomouckým vědcům zajistí velmi čistý vzduch v chemické knihovně nová...

středa, 15. května 2019, 21:00

Velmi čistý vzduch zajistí ve speciálním úložišti vzorků látek pro léčbu rakoviny a různých infekčních nemocí nová kompresorová...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, řekl Filip Radiožurnálu.

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.