čtvrtek 2. května 2024 Zikmund

Tradiční Noc vědců se posune na listopad. Posvítí si na roboty

Člověk a robot. To je téma letošní Noci vědců, která si připomene 120. výročí narození Karla Čapka a 100 let od vydání knihy R.U.R. Oblíbená popularizační akce, která veřejnosti otevírá dveře vědeckovýzkumných pracovišť, se letos kvůli epidemii koronaviru přesouvá ze zaběhlého zářijového termínu na 27. listopadu.

„Ačkoliv je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce, nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to,“ vysvětlila manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Každoročně čeští pořadatelé dávají akci ústřední téma, které se prolíná většinou programu. Tím letošním je Člověk a robot, které připomene výročí 120 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé. „Robot pro nás už dávno není jen neobratným humanoidem z vědeckofantastických filmů, ale je naším každodenním pomocníkem a společníkem. Je to mobil v kapse, auto na silnici, algoritmus sociálních sítí, ale i konkurent na trhu práce,“ řekl koordinátor olomoucké Noci vědců Ondřej Martínek z oddělení komunikace Univerzity Palackého. „V posledních měsících se navíc víc než kdy jindy ukazuje, jak je věda ve společnosti a pro společnost důležitá. I proto nepochybuji, že letošní ročník Noci vědců přiláká nejen do Olomouce spoustu zvídavých návštěvníků,“ dodal.

V roce 2019 si sto programových bodů olomoucké Noci vědců v laboratořích a na dalších pracovištích Univerzity Palackého, v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání či ve Fakultní nemocnici Olomouc nenechalo ujít přes šest tisíc dětských i dospělých zájemců.

Popularizační akce Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Jeden den v roce tak jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, kde se zdarma konají komentované prohlídky, populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, vědecké show, experimenty apod. V České republice se do Noci vědců zapojuje přes čtyřicet univerzit, science center a dalších vědeckých institucí.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Facebook Univerzity Palackého

Štítky noc, vědců, upol, pevnost, poznání, listopad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.