sobota 25. května 2024 Viola

Univerzita Palackého se dostala mezi 700 nejlepších vysokých škol na světě

Univerzita Palackého v Olomouci poprvé pronikla do prestižního globálního žebříčku vysokých škol ARWU (Academic Ranking of World Universities), v němž obsadila 601. až 700. pozici. Ve stejné kategorii se nachází také Masarykova Univerzita a ČVUT, z českých univerzit si nejlépe vede Univerzita Karlova na 201. až 300. místě. Takzvaný Šanghajský žebříček patří spolu s THE World University Rankings a QS World University Rankings k nejprestižnějším.

„V jistém smyslu jsme dosáhli dílčí mety, kterou bylo proniknutí Univerzity Palackého do nejprestižnějších světových rankingů. Ukazuje se, že navzdory rozdílným metodám hodnocení v různých žebříčcích se naše univerzita zlepšuje ve všech podstatných ukazatelích. To se projevuje mimo jiné v tom, že se na nás začínají obracet ve vyšší míře zahraniční partneři s nabídkou spolupráce,“ řekl rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Žebříček ARWU je nejstarším mezinárodním žebříčkem vysokých škol na světě, poprvé byl publikován v roce 2003. Původně vznikal na Šanghajské univerzitě, od roku 2009 ho zpracovává společnost ShanghaiRanking Consultancy. Letos kromě TOP 500 univerzit přináší i seznam univerzit zařazených na 501. až 800. pozici.

Univerzita Palackého zabodovala hlavně ve fyzice a zemědělských vědách

Kromě globálního hodnocení byly zveřejněny také žebříčky univerzit v 52 předmětech v přírodních, technických a lékařských vědách, společenských vědních oborech a vědách o živé přírodě. Celkově bylo hodnoceno více než 4000 vysokých škol. Mezi nejlepší pětistovku pronikla Univerzita Karlova s 20 obory, Univerzita Palackého a Masarykova univerzita byly v prestižním seznamu u šesti oborů a ČVUT u pěti.

Olomoucká univerzita si již tradičně nejlépe vedla v přírodovědných oborech. Nejlepšího umístění dosáhla ve fyzice a zemědělských vědách, v obou obsadila ve světě 201. až 300. pozici. V oboru fyzika ještě lépe uspěly Univerzita Karlova (76. až 100. pozice) a ČVUT (151.-200.), naopak Masarykova univerzita se v tomto oboru mezi nejlepších 500 nedostala.

Silné postavení prokázali olomoučtí vědci i v oblasti biologických věd, v nichž Univerzita Palackého figuruje na 301. až 400. místě. Stejné pozice v tomto případě dosáhla i Masarykova univerzita, Univerzita Karlova vystoupala na 201. až 300. příčku.

Do pětistovky nejlepších se olomoucké vysoké učení dostalo také v oboru chemie, v technických vědách zaměřených na environmentální problematiku a farmaceutických vědách (401.-500.). Například v oboru chemie se na seznamu spolu s Univerzitou Palackého z tuzemských univerzit nachází už jen Univerzita Karlova.

ARWU se soustředí především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí

Pro hodnocení světových univerzit využívá ARWU šest ukazatelů včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science i citačního ohlasu publikací. Důraz klade na excelentní vědecký výkon.

„Univerzita Palackého se tímto objevuje ve všech globálních žebříčcích takzvané Velké trojky, což potvrzuje její pevnou pozici mezi světovými univerzitami. Shanghai Ranking volí jinou metodiku než ostatní žebříčky, sleduje mimo jiné počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers, počet nobelistů a podobně,“ uvedla vedoucí oddělení pro mezinárodní strategii na Univerzitě Palackého Zuzana Polanská. Doplnila, že tento žebříček jako jediný z dané trojice pracuje s daty Clarivate Analytics (bývalý Thomson Reuters), zatímco THE a QS již několikátý rok využívají k analýze dat databáze od společnosti Elsevier. Šanghajský žebříček najdete na http://www.shanghairanking.com.

Na prvním místě v ARWU 2017 je stejně jako loni Harvardská univerzita následovaná Stanfordovou univerzitou. Nadvládu amerických univerzit v první desítce žebříčku narušuje Univerzita v Cambridge na třetí pozici a Oxfordská univerzita na 7. místě.

Univerzita Palackého v letošním roce slavila v souvislosti s ARWU i další prvenství. V žebříčku sportovních vysokých škol Shanghai Ranking se poprvé umístila její fakulta tělesné kultury, a to na 101. až 150. místě, což představovalo nejlepší umístění v rámci českých univerzit, které se v tomto hodnocení objevily.

Tisková zpráva | Foto FB Univerzity Palackého

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.