Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita Palackého získala institucionální akreditaci, příštích deset let si může upravovat studijní programy

 
úterý, 3. července 2018, 10:33

Příštích deset let bude moci Univerzita Palackého v Olomouci sama schvalovat a upravovat své studijní programy. Umožní jí to institucionální akreditace, kterou obdržela od Národního akreditačního úřadu (NAU) na konci června. Stala se tak teprve třetí českou veřejnou vysokou školou, jež nový typ oprávnění ke své činnosti získala. Novou nabídku studijních programů, která studentům umožní vybírat z širokého spektra mezifakultních kombinací, vyhlásí letos na podzim.

Oficiální rozhodnutí platné pro dalších deset let obdržela olomoucká univerzita v závěru minulého týdne. „Institucionální akreditace dává Univerzitě Palackého možnost zcela autonomně rozhodovat o struktuře a náplni svých studijních programů. To je zvláště důležité právě v době, kdy se musíme vážně zamyslet nad tím, jaké formy výuky a jaký obsah studia připraví naše absolventy na budoucnost, která bude na absolventy vysokých škol klást jiné nároky než dnes. V rámci institucionální akreditace povedeme rovněž debatu například o větší míře prostupnosti mezi příbuznými obory či o charakteru doktorských studií,“ uvedl rektor UP Jaroslav Miller.

Jak doplnila prorektorka UP Hana Marešová, získaná samostatnost je omezena pouze rámcem schválených vzdělávacích oblastí, v nichž je možné studijní programy vytvářet. „Sami tedy budeme nyní rozhodovat o tom, kolik a jakých studijních programů chceme jako univerzita realizovat,“ doplnila prorektorka UP pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.

Novinka: sdružené studium
Jednu z hlavních novinek, které inovovaná podoba studijních programů přinese studentům, představuje zejména tzv. sdružené studium, které rozšiřuje studijní nabídku napříč všemi osmi fakultami UP. „Student si ke svému hlavnímu studijnímu plánu – tzv. maior – bude moci zapsat ještě vedlejší – tzv. minor –, a vystudovat tak zcela odlišné studijní programy. Teoreticky tedy může studovat např. chemii a k tomu zvládnout na výborné úrovni alespoň jeden světový jazyk, což mu umožní uplatnit se v budoucnu třeba v zahraničních laboratořích,“ objasnila Hana Marešová.

Jak zdůraznila, mezifakultní oborové kombinace mají na UP tradici, nyní se jejich spektrum ale podstatně rozšíří. „Uplatnění absolventa v současné společnosti dnes vyžaduje jiný způsob studia než dříve. V dnešní globalizované digitální společnosti není možné uspět pouze s přísně zacíleným oborovým zaměřením, kromě oboru samotného je potřebné zvládnout řadu další kompetencí. Právě to jsme brali v úvahu při přípravě pravidel pro tvorbu studijních programů na UP, kdy jsme se s fakultami dohodli na sjednocení základních poměrů mezi maior a minor studijními plány tak, aby byla studentům umožněna co možná nejširší míra mezifakultních kombinací,“ uvedla Hana Marešová.

Rozsah nabídky studia zůstává zachován
Univerzita Palackého zažádala NAU o akreditaci pro 22 oblastí vzdělávání, do nichž zařadila všechny studijní programy, které dosud nabízí. „Obdrželi jsme institucionální akreditaci pro 21 studijních programů, což lze hodnotit jako vynikající výsledek, zejména s ohledem na to, že dosud ani jedna ze dvou univerzit, které již obdržely rozhodnutí o udělení institucionální akreditace, nezískala všechny požadované typy studií či oblasti vzdělávání. Nicméně nyní jsme stále ve fázi, kdy můžeme podat odvolání k rozhodnutí NAU o neudělení této oblasti a Rada NAU by měla k tomuto v nejbližší době dát své stanovisko. Ani případné neschválení této oblasti vzdělávání však neznamená, že nebudeme nadále realizovat studijní program, který pod tuto oblast spadá. To nám i nadále umožňuje tzv. programová akreditace,“ uvedla prorektorka.

Nově vzniklá Rada pro vnitřní hodnocení UP už zahájila proces schvalování stovek studijních programů, jejichž návrhy intenzivně připravují jednotlivé fakulty. Kompletní studijní nabídku vypíše univerzita letos na podzim, kdy se budou uchazeči hlásit ke studiu v akademickém roce 2019/2020.

O institucionální akreditaci, kterou od roku 2019 zavádí loňská novela vysokoškolského zákona, zažádala druhá nejstarší česká univerzita loni v prosinci. Souhlasné stanovisko NAU obdržela jako třetí veřejná vysoká škola po Univerzitě Karlově a Masarykově univerzitě, které jej získaly v první polovině letošního roku.

Tisková zpráva | Foto Aneta Koňárková

Kam dál?

Univerzita Palackého bude o prázdninách školit středoškoláky v...

neděle, 1. července 2018, 10:00

Univerzita Palackého bude na přelomu července a srpna školit středoškoláky v diplomacii. Týdenní letní studium bude zaměřeno na...

Výstava na Dolním náměstí připomíná důsledky nástupu komunistů k moci

úterý, 26. června 2018, 13:30

V centru Olomouce se v pondělí večer otevřela výstava připomínající důsledky nástupu komunistů k moci v únoru 1948 a vpádu...

Olomoucký kraj nabídne studentům až 180 tisíc ročně, chce tak získat...

úterý, 19. června 2018, 16:30

Dostupnost lékařské péče v Olomouckém kraji má pomoci zlepšit připravené memorandum mezi hejtmanstvím a Lékařskou...

Rektoři na zasedání České konference v Olomouci varovali před...

pátek, 8. června 2018, 21:00

Rektoři vysokých škol varovali před nebezpečím odchodů asistentů, odborných asistentů a dalších zaměstnanců vysokých škol. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.