pátek 19. dubna 2024 Rostislav

Češi objevili na Borneu dosud neznámé živočichy a rostliny

Odborníci z olomoucké Univerzity Palackého a Ostravské univerzity objevili při výzkumu v deštných lesích Bornea další druhy rostlin i živočichů. Zástupce fauny a flory rozšíří svým výzkumem o nové druhy drobnělek, dvoukřídlých, pavouků, motýlů i rostlin. Mezi cennými úlovky je také nález mouchy, která opylovává vzácnou rostlinu Thismia hexagona s šestiuhelníkovým květem. Tu našli olomoučtí biologové před dvěma lety. Dnes o tom informovali zástupci Univerzity Palackého.

Při letošní expedici pobývali studenti a pedagogové biologických oborů v nedotčené přírodě národního parku Ulu Temburong téměř měsíc. "Zaměřili jsme se na studium rozmanitosti bezobratlých živočichů a rostlin v různých výškách a na odlišných typech stanovišť tropického deštného lesa. Pořizovali jsme vzorky od země až do korun stromů, tedy zhruba do výšky 45 metrů. Kromě toho jsme sbírali biologický materiál, zejména brouky, motýly, pavouky a vyšší rostliny. Již dnes víme, že několik nových, dosud nepopsaných druhů se nám opět podařilo nalézt," uvedl Tomáš Kuras z katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty.

Zoologům a botanikům se podařilo objevit například dva nové druhy pestrých motýlů z čeledi přástevníkovitých. "Jsou velice dekorativní, velikosti do 1,5 centimetru. Jsou výjimeční nejen barvou, ale také svým vývojem. Živí se většinou na meších a lišejnících, které rostou v korunách stromů," uvedl Kuras. Odborníci také rozšíří světové seznamy bezobratlých o dalších pět až šest druhů drobnělek z řádu Zoraptera. "Jedná se o drobné živočichy podobné termitům, kteří ještě před dvěma lety nebyli z Bornea vůbec známí. Na základě našeho výzkumu to nyní vypadá, že Borneo hostí nejbohatší faunu této unikátní skupiny hmyzu na světě. Jejich objevem se druhová početnost tohoto nenápadného hmyzího řádu zvýší až o 15 procent," popsal Petr Kočárek z Ostravské univerzity.

Na zpracování čekají rovněž nové druhy pavouků a dvoukřídlých. Pozornost vědci věnovali i zvláštní skupině parazitických much, které sají krev žab. "Vypadá to, že se slétají pouze na konkrétní druhy ropuch, a to na samce, když se ozývají a volají samičky. S největší pravděpodobností reagují na zvuk svého hostitele. Hlasová orientace u parazitů je zcela ojedinělá," uvedl olomoucký doktorand Zdeněk Mačák. Seznamy rozšíří o nové druhy také botanici, kteří v nedotčené přírodě nížinného deštného pralesa objevili nové druhy rostliny z rodu Thismia a další nezelené rostliny.

Expedice složená z vědců z Olomouce a Ostravy se na Borneo vydala i v minulých letech. Loni zde například objevili nový druh drobnělky, strašilky a vědcům se podařilo objevit dosud neznámé druhy škvorů. Rok předtím slavili úspěch s dosud neznámým druhem rostliny, kterou objevil jeden z vědců, když uklouzl. Podle tvaru květu dostala jméno Thismia hexagona.

Další studenti pojedou na Borneo v příštím roce

Brunejský sultanát se nachází na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Navázaná spolupráce s Brunejskou univerzitou umožnila využít zázemí místní terénní výzkumné stanice, jejíž okolí překypuje životem.

„Do výšky přes šedesát metrů se zde tyčí rozmanité druhy stromů, v jejichž korunách se s lehkostí pohybují vzácní gibboni i jiné druhy opic. V noci na světlo přilétá množství roztodivného hmyzu, jež se často stává potravou gekonů či netopýrů a velkých kudlanek. Na bahnité říční náplavy se přilétají napít pestrobarevní motýli, včetně symbolu jihoasijské přírody, ptakokřídlece Trogonoptera brookiana. Běžná jsou setkání s létavými žábami, dráčky a hady včetně kobry,“ popsal oblast Kuras.

Podle vedoucího se expedice nad očekávání vydařila jak po stránce badatelské, tak výukové. Dalších 15 studentů vypraví katedra ekologie a životního prostředí na Borneo v příštím roce.

Autor: L.Behingerová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.