Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Interaktivní muzeum Pevnost poznání v Olomouci zaplňují exponáty

 
čtvrtek, 15. ledna 2015, 11:05

Muzeum Pevnost poznání v areálu olomoucké Korunní pevnůstky se začíná plnit prvními exponáty. V jeho prostorách již odborníci nainstalovali maketu obřího oka a budují například lidský mozek. Interaktivní muzeum v hodnotě 150 milionů korun, jehož expozice budou vybaveny více než 200 modely a přístroji, bude otevřeno v dubnu.

"Troufnu si říci, že jsme nejunikátnější muzeum, a to nejen z důvodu, vjaké budově se nacházíme, ale i kvůli napojení na univerzitu. Nechceme pouze vytvořit interaktivní muzeum, kde se budou lidé všech věkových kategorií vzdělávat a bavit. Chceme zároveň vytvořit centrum, kde budeme popularizovat výzkum Univerzity Palackého," řekl dnes novinářům ředitel muzea Matěj Dostálek.

V prostorách pevnůstky je už instalován například dutý model oční bulvy o průměru 1,5 metru. Dělníci začínají stavět i zhruba desetimetrovou maketu lidského mozku, do které se vejde až deset lidí. "Hledali jsme exponáty, které by byly atraktivní nejen na vnější pohled, ale měly by být také interaktivní. Jsou tak duté, návštěvníci tak mohou vstoupit dovnitř a vyzkoušet si řadu funkcí," řekla novinářům autorka exponátů Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. V oku mohou lidé například pozorovat dění v muzeu v režimu očních vad či hmyzího vidění. V mozku si zase mohou vyzkoušet jeho různé činnosti, ale i simulaci některých onemocnění.

Mozek bude součástí expozice Rozum v hrsti, která se zabývá základním principem lidského vědění. "V této expozici budou například 3D piškvorky, model Enigmy nebo exponáty z oblasti fyziky, které ukážou, jak funguje nakloněná rovina nebo pružina," uvedla Martina Vysloužilová z Centra popularizace vědy a výzkumu přírodovědecké fakulty. Dominantou další expozice s názvem Světlo a tma bude šestimetrová kopule digitálního planetária, které návštěvníky seznámí s astronomickými jevy a ukáže jim další zajímavé pořady v netradičním prostředí. V části muzea věnované historii se lidé dozvědí, jak žili vojáci v pevnosti v polovině 18. století. Mezi exponáty bude například simulátor střelby z děla. 

Bývalý velký dělostřelecký sklad v areálu Korunní pevnůstky, kde muzeum vzniká, byl vybudován v roce 1857. Na stavbu od začátku dohlížejí pracovníci Národního památkového ústavu v Olomouci. Slavnostní otevření muzea je naplánováno při příležitosti jubilejního 50. ročníku Academia film Olomouc, který se uskuteční 14. až 19. dubna.

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Dvě základní školy budou mít nová hřiště

středa, 17. prosince 2014, 10:09

Na nová hřiště se mohou těšit žáci základních škol Řezníčkova v Hodolanech a Nedvědova v městské části Povel. Radní...

Odvážní učitelé se výuky neslyšícího Ondry nezalekli. Posadili ho mezi zdravé děti

středa, 29. října 2014, 17:10

Ve třídě paní učitelky Danuše Petrášové v Základní škole v Horní Moštěnici na Přerovsku mají každé pondělí ráno takový...