úterý 25. června 2024 Ivan

Olomoucká pedagogická fakulta má nový areál za 200 milionů korun

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci dnes otevřela nový výzkumně vzdělávací areál. Stavba nového křídla, které vyrostlo ve dvorním traktu hlavní budovy na Žižkově náměstí, stála zhruba 200 milionů korun. Jeho součástí je moderně vybavená aula, laboratoře, učebny i datové centrum. Studenti a pedagogové nové prostory naplno využijí od letního semestru. Vysoká škola na stavbu získala evropské dotace, informovali dnes ČTK zástupci univerzity.

"Poprvé jsme získali prostory, které byly vytvořeny speciálně pro vzdělávání a výzkum. Dosud fakulta sídlila vždy v objektech původně určených pro jiné účely, hlavní budova fakulty již navíc nedostačovala kapacitně a neodpovídala našim potřebám. Dostavba nám otevírá prostor nejen pro mnohem kvalitnější výuku i výzkum, ale například i pro hlubší spolupráci s učitelskou obcí," uvedla děkanka fakulty Libuše Ludíková.
   

Fakulta nově využije plochu 4297 metrů čtverečních, celý prostor slouží pro práci se studenty a pro výzkum. Součástí dostavby je například laboratoř tyflopedie, v níž se studenti budou připravovat na svoji budoucí práci se zrakově postiženými klienty. Nechybějí v ní skenery pro Braillovo písmo, počítače s odečítači obrazovky či zvětšovací softwary. Nová je také v tuzemsku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením včetně artikulografu pro sledování výslovnosti. Kompenzační pomůcky a speciálně upravené počítače najdou studenti zase v nové laboratoři somatopedie, která poslouží i vysokoškolákům s omezenou hybností.
   

Součástí dostavby je moderní aula s 275 místy vybavená dataprojektory i tlumočnickým systémem doplněným o technické zařízení pro sluchově postižené osoby. "Systém pro simultánní tlumočení do čtyř jazyků je minimálně v Olomouci a okolí výjimečný," uvedla Ludíková.
   

Projekt se připravoval od roku 2006. Dostavba fakulty začala v květnu 2012. Na stavbu získala univerzita téměř 163 milionů korun z evropských dotací, více jak deseti miliony korun přispěl Olomoucký kraj a ze státního rozpočtu získala škola téměř 29 milionů.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.