středa 29. března 2023 Taťána

Nový přístroj v prostějovské nemocnici bleskově odhalí infekci. Pacientům může zachránit život

Nový přístroj, který pořídil Prostějov, umí rychle odhalit původce infekce, a zvyšuje tak šanci na přežití pacientů s nejtěžšími stavy. Automatický analyzátor má laboratoř lékařské mikrobiologie, sloužit bude i nemocnicích v Přerově a Šternberku.

"U klinicky závažných infekcí a septických stavů je nezbytné zahájení adekvátní léčby v co možná nejkratším čase. Proto je nesmírně důležité včas detekovat původce infekce, aby co nejdříve mohla být zahájena cílená antibiotická terapie, respektive racionálně zkorigována terapie empirická," vysvětlila primářka Laboratoře lékařské mikrobiologie Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov Ivana Kohnová.

Standardní molekulárně biologické postupy jsou příliš zdlouhavé. "Novinka je vhodná pro diagnostiku urgentních stavů, například sepse, respiračních infekcí či infekcí centrálního nervového systému, a to ve velmi krátkém čase a s mimořádnou přesností," dodala primářka. To může pacientům v nejtěžších stavech zachránit i život.

Multiplexní PCR systém je novým typem analyzátoru, který bez zásahu obsluhy provede celý proces izolace, dvoukrokové amplifikace a detekce vybraných bakterií, virů, kvasinek nebo informací o rezistenci na antibiotika. Cílem je určit nejpravděpodobnějšího původce urgentního stavu pacienta. Jedna analýza trvá přibližně hodinu a půl, za den laboratoř zvládne přibližně pět vzorků, což je podle primářky zcela dostačující.

Automatický analyzátor bude sloužit nejen pacientům z prostějovské nemocnice, ale také z Přerova a Šternberku. "Přístroj jsme již několikrát využili a dokonce jsme zaznamenali jeden závažný záchyt z mozkomíšního moku u infekce centrálního nervového systému, což bylo přínosem pro správnou terapii a uzdravení pacienta," dodala v tiskové zprávě primářka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Nemocnice AGEL Jeseník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.